"Zabíjejí v nich Ukrajince." Rusové uneseným dětem vyhrožují zavíráním do sklepa a posláním do Čečenska

Rusko podle informací serveru Politico přiznalo, že „zachraňovalo“ ukrajinské děti z hororů války nebo „usnadňovalo adopci či pěstounskou péči o sirotky“. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) však zdokumentovala evakuace bez souhlasu, které znamenají válečné zločiny. Z toho důvodu padnul na hlavu ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho zmocněnkyně pro práva dětí Marii Lvovou-Belovou zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICJ).

Podle OSCE nezáleží na formě převzetí na ruské území. „Ukrajinské děti se nacházejí v čistě ruském prostředí, včetně jazyka a náboženství a jsou vystavené proruské informační kampani často zaměřené na přeučení,“ popisuje OSCE ve své zprávě. „Ruská federace nepodniká žádné aktivní kroky k navrácení ukrajinských dětí. Raději vytváří různé překážky pro rodiny, které se snaží dostat své děti zpět,“ pokračuje.

OSCE informovala také o jakémsi druhu „rekreačních kempů“, kam Rusové ukrajinské děti odvážejí. Nacházejí se na Krymskému poloostrově, Sibiři a ruském Dálném východě. Existuje až 43 takových zařízení, která přijala šest tisíc unesených dětí. Tyto informace má organizace potvrzené i od ruských zdrojů. „Takzvané rekreační kempy v Rusku vznikly už po nezákonné anexi Krymu,“ píše OSCE. Součástí celé mašinerie na unášení dětí je také Minsk.

Zmocněnkyně Belovova však zdůraznila, že se od října loňského roku více než 2500 těchto dětí zejména z Chersonské a Záporožské oblasti vrátilo ke svým rodičům. „Rodiče je poslali na prázdniny dobrovolně během léta a podzimu 2022, aby je ochránili před ostřelováním. Po chvíli byli odděleni frontovou linií a bylo tak těžké je vrátit,“ vylíčila.

Bojeschopné otce dětí prý ukrajinské úřady nepropustily a matky nemohly kvůli svým dalším dětem cestovat. „Ne každý byl schopen najít důvěryhodnou osobu k vyzvednutí dětí. Jiní se přestěhovali,“ pokračovala Belovova podle zprávy OSCE.

Podle serveru Politico ukrajinská vláda identifikovala až 19 tisíc dětí, které byly deportovány do Ruska. Jde ale jen o skutečně identifikované osoby, přesná čísla zůstávají neznámá. Zpráva OSCE hovořila až o 150 tisících dětech.

„Přes sociální služby jsem se dozvěděla, že byla odvezena na dovolenou na Krym. Ale nedala jsem jim k tomu povolení,“ vyprávěla jedna z matek jménem Oksana. Takzvaná dvoutýdenní dovolená nakonec trvala tři měsíce, její dcera Liza byla přesunuta do Genichesku v okupované části Záporožské oblasti, aby pokračovala ve studiu. „Vyhrožovali jí, že pokud nepůjde, zavřou ji do sklepa,“ vylíčila Lizina matka.

Liza během tří měsíců dostala nabídku ruského občanství, kterou odmítla, a měla telefon s ruským poskytovatelem mobilních služeb. V Genichesku zůstala osm měsíců. „Prohlásili ji za sirotka,“ popisuje její matka. která zvládla najít dceru přes sociální sítě s pomocí jejích kamarádů. Nakonec se podařilo dívku evakuovat a s matkou se v květnu shledala. Za úspěšnou misí stojí nezisková organizace Save Ukraine, jíž se Lizu podařilo zachránit přímo z Ruskem okupovaného teritoria.

Kontrolní úřady zdokumentovaly případy, jak Moskva deportovala děti do „převýchovných táborů“ na Krymském poloostrově a ruském území. Agresoři je zde celé měsíce drželi a podrobovali „proruské vlastenecké a vojenské výchově“, jak vyplývá ze zpráv vyšetřujících orgánů.

Expertka Kateryna Raševská z neziskové organizace Regionální centrum pro lidská práva se zabývá navracením dětí z Ruska. Popsala, že další děti byly odděleny od rodičů ve filtračních táborech a opatřeny rusky psanými jmény a novými daty narození, aby se dobrovolníkům na Ukrajině a v Rusku ztížilo jejich hledání a navracení rodičům.

Jedna z unesených dívek, Nastya, popisovala chování svých únosců: „Rusové se prezentovali jako osvoboditelé. Ale ve stejnou chvíli nám vyhrožovali odsunem na přeučení do Čečenska, pokud nebudeme dělat to, co se po nás chce,“ vzpomínala. Liza i Nastya se opakovaně dožadovaly navrácení rodičům. Podařilo se to ale až po jejich lokalizaci ukrajinským týmem dobrovolníků, který nasbíral dostatek potřebných dokumentů, aby ruské úřady donutil k propuštění děvčat. Do Kyjeva obě přicestovaly 22. května.

Podle pracovníků neziskových organizací Rusové při přemlouvání k odjezdu uplácejí děti hračkami a oblečením a tvrdí jim, že je rodiče nechtějí zpět. „Zároveň vracejí malé procento unesených dětí, aby se prezentovali jako zachránci. Rodiče, kteří se ke svým dětem zvládnou dostat, si je mohou vzít zpět až ve chvíli, kdy poděkují Ruské federaci za jejich záchranu před očima ruských propagandistů, čekajícími na ně ve speciální místnosti,“ vysvětluje jedna z pracovnic. Někteří rodiče také museli podstoupit až dvanáctihodinové výslechy od ruské rozvědky FSB.

Podle vedoucí Centra občanského vzdělávání Almenda Marrie Sulialiny Rusové chápou ukrajinské děti jako zdroj. „Chtějí vychovat novou generaci, která bude šířit ruské hodnoty. Potřebují nové vojáky, aby je pak hodili do války. I když si svá teritoria přebereme zpět, tak položili tikající bombu, která může explodovat. Mladí lidé se začínají identifikovat jako Rusové. Nezničí nás fyzicky, ale zabíjejí v našich dětech Ukrajince,“ popsala.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 6 hodinami

před 12 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

Ukrajina by mohla dostat první stíhačky F-16 už v červnu a červenci

Ukrajina očekává, že první stíhačky F-16 jí budou dodány v červnu a červenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády. Zdroj však nekonkretizoval, které země letadla poskytnou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy