Krok za krokem zlatými šedesátými léty

Krok za krokem zlatými šedesátými léty

Tisk

nase zlata sedesata200Karel Jordán vydal v nakladatelství Universum knihu zaměřenou na šedesátá léta. Jedná se o průvodce plného osobních vzpomínek i nejrůznějších fotografií.

 

 

V úvodním textu (D)omluva autor podotýká, že se čtenářům může míra jeho „jájínkovství“ jevit jako přílišná a že on to však jinak napsat neumí a ani nechce. „Mohl bych asi poskládat jakousi encyklopedii, sestavu objektivních slovníkových hesel. Musel bych však opisováním od jiných předstírat, že jsem ve věku mezi sedmi až sedmnácti lety všechno znal a zařazoval do správných souvislostí. Věřím tedy, že i přes své místy vyvřelé ego mohu být užitečně exklukovským průvodcem alespoň několika důležitými pasážemi té pamětihodné éry,“ píše zde dále.

Brzy po začátku čtení jsem si říkala, že je dobře, že to Karel Jordán udělal právě takto. Čtení díky tomu totiž nebylo nudné, bylo autentické i poučné. A rozhodně textům nescházelo nadšení pro věc! Milovníci faktů však také o data nepřijdou – většina kapitol obsahuje v závěru tabulku s tím, jaké se staly v daném roce události a jaké byly ztráty.

Přečtěte si rozhovor s autorem knihy: „Těšil jsem se z každého dne psaní, byla to krásná inventura.“

Kapitol je v knize celkem přes 20 a zaměřují se na nejrůznější fenomény nejen šedesátých let (jedna kapitola se věnuje padesátým, druhá sedmnáctým létům). Přečíst si tak můžete například o knihách, komiksech a časopisech, vesmíru, filmech, divadlu, oblečení, ale také o sportu nebo roku 1968.

Já jsem jiná generace, neměla jsem na co vzpomínat, ale přesto jsem v knize našla několik známých dětských knih, usmívala jsem se při čtení o Zdeňku Burianovi a také jsem se zase přiučila něco z historie. Vždy mě u podobných titulů zarazí, co vše jsme se v dějepise neučili a jaké mám z této relativně nedávné doby bohužel mezery. Autor mě občas překvapil nějakým slovem, které jsem neznala, ale jinak mi byl velmi sympatický a jeho výlet do šedesátých let jsem si moc užila.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zavzpomínejte na šedesátá léta

Karel Deniš Jordán se narodil 11. 11. 1952. Je to právník, šéfproducent, hudební redaktor, dramaturg a spisovatel. Mezi jeho knihy patří například vzpomínková kniha Petr Muk – Oceán, Shalom, Slavíci, on (a já), Tenkrát na západě, Dobrodružství jménem Orient nebo Beatles – česká stopa.

nase zlata sedesata

Naše zlatá šedesátá – Malý průvodce velkou dekádou
1960-1970 Hrdinové, padouši, radosti, naděje a zklamání
Autor: Karel Jordán
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Universum (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 320
Hodnocení: 86 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/605099-nase-zlata-sedesata-maly-pruvodce-velkou-dekadou.html


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

STEFANEK SLONI 200V listopadu se na nás přes paní Ivetu Autratovou (autorku naší grafiky) obrátil pan Richard Štefánek, čtyřicetiletý muž z Děčína, s prosbou o pomoc. Představil nám jeho zájem – věc, kterou dělá z lásky k přítelkyni. Jedná se o sbí...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Svatý Václave, nedej zahynout nám ani budoucím!

svatyvaclav perexVýznamný státní svátek „Den české státnosti“ 28.září je tradičně spjat se sv. Václavem jakožto ochráncem české země.  Na jeho počest se každoročně konají zajímavé poutě a kulturní akce. Pojďme se podívat na život a p...

Z archivu...


Literatura

Srdce v temnotách – další emocemi nabitý příběh


srdce v temnotach200Srdce v temnotách je název další knihy slovenské autorky Táni Keleové Vasilkové, kterou si pro její fanoušky připravilo nakladatelství Noxi. Jaký je tento příběh?

...

Divadlo

Být za Husáka rebelujícím teenagerem nebylo vůbec lehké

200divRevolta jde obvykle ruku v ruce s mládím. Kdy jindy se má taky člověk plný ideálů a snů bouřit proti autoritám ve škole a doma, u kterých nenachází žádné pochopení. Studentka gymnázia Helena Součková, jejíž jedinou starostí kdysi dávno bylo, jestli jí ro...

Film

Je to jen vítr aneb když hon na Romy nekončí

je to jen vitrPříběh filmu ´Je to jen vítr´ je založen na skutečném případu otřesných rasových útoků na místní romskou komunitu, který si před čtyřmi lety v Maďarsku vyžádal šest mrtvých včetně dvou malých dětí, a na zprávách, kt...