Při hašení v Českém Švýcarsku pomohou obří vaky, řeší se ochrana před vandaly

  15:00
Na území Českého Švýcarska budou brzy rozmístěny tři velkoobjemové vaky na vodu, které mají pomoci s hašením případného požáru. Děčínská firma je vyrobila podle požadavků hasičů. Vaky připomínají obrovské polštáře. Zásobníkem vody je v parku třeba i nádrž vytesaná do pískovce. Její místo je ale tajné.

Rozměry vaku jsou 8,5 krát 6 metrů, při plném napuštění vodou je vysoký asi 140 centimetrů. První má být umístěný v terénu už příští týden, další dva pak do 1. července. Každý pojme 50 tisíc litrů vody, naplní se z něj přibližně dvanáct malých hasičských cisteren.

„Jeden vak umístíme u Richterovy boudy mezi obcemi Doubice, Kyjov a Brtníky, další ve středu parku na Dubáku nedaleko Vysoké Lípy, třetí pak pod Stříbrnými stěnami, kde loni hořelo,“ uvedl Jakub Juda ze správy národního parku.

„Lokality jsme vybrali po domluvě s hasiči, jsou to špatně dostupná místa bez zdrojů vody,“ doplnil.

Vodní zásobníky jsou vyrobené z mrazuvzdorného PVC materiálu opatřeného UV filtrem. „Prázdný vak váží téměř 140 kilogramů a odolá teplotě do minus 30 stupňů Celsia. Záměrně jsme vybrali khaki barvu, aby nebyla v terénu tak výrazná,“ popsal technické parametry Lukáš Jabor, jednatel děčínské firmy Vaky Jabor.

Životnost vaků je deset až patnáct let, záleží na podmínkách, kde je rezervoár používán. „Chceme ještě správě parku nabídnout stříbrnou ochrannou folii, kterou se vak překryje a tím se prodlouží jeho životnost,“ poznamenal jednatel.

Na vývoji speciálních vaků firma spolupracovala s hasiči. „Jedním z požadavků například bylo, aby jak napouštění, tak následné přepouštění do hasičské cisterny bylo co nejrychlejší. Proto jsme umístili dva otvory pro napouštění a jeden velký na vypouštění vody. Aby ventily nezamrzly, jsou nad úrovní hladiny,“ doplnil Jabor.

V případě požáru bude voda z vaků sloužit pro první hasební práce. „Bereme to jako doplněk, který pokryje jenom prvotní hasební práce,“ uvedl Boleslav Lang, ředitel děčínských hasičů.

Policie viní muže z obřího požáru v Českém Švýcarsku. Hrozí mu 15 let

Zásobníky budou kontrolovat strážci národního parku. „Jde nám hlavně o zamezení poničení vaků vandaly. Zvažujeme proto taková technická opatření, aby je někdo z návštěvníků neponičil. V úvahu přichází oplocení nebo instalace fotopastí se záznamem. Kolem místa budou také informační tabule s vysvětlením, jak je voda pro hašení pro park důležitá,“ sdělil Jakub Juda s tím, že jeden rezervoár vyjde na téměř 100 tisíc korun.

„V případě, že ho někdo úmyslně poškodí, dopouští se trestného činu. Věříme, že se nic takového nestane,“ dodal.

Jako další zásobník vody v případě potřeby využije správa parku přírodní nádrž vytesanou do pískovce. „Vypodložili jsme ji plachtou a napustili. Je v ní 70 tisíc litrů vody, ale kde přesně nádrž je, nebudu specifikovat,“ uvedl mluvčí národního parku Tomáš Salov s tím, že další zásobníky s vodou jsou k dispozici na různých křižovatkách v lese.

„Jde zhruba o patnáct nádrží, každá pojme tisíc litrů vody. Slouží k likvidaci menších zahoření. Aby byla k dispozici vůbec nějaká voda na hašení,“ poznamenal Salov.

28. července 2022

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv