Nebudete mě mít rádi, tvrdí herec o hlavní postavě inscenace Libertin

  10:30
Kontroverzní inscenace plná vulgarismů a pikantních scén, ale také umění, filozofie a úvah o svobodě a rebelii nabízí nově ve svém repertoáru Velké divadlo v Plzni. Představení s názvem Libertin podle sarkastické historické hry Stephena Jeffreyse má v Plzni svoji českou premiéru. Látka je známá také ze stejnojmenného filmu s Johnnym Deppem.

„Nebudete mě mít rádi. Ne, vážně, nebudete. Pánové budou závidět a dámy budou zhnuseny,“ říká v úvodu plzeňského představení herec Jan Maléř, který ztvárňuje hlavní postavu Johna Wilmota. Ten byl známý jako druhý hrabě z Rochesteru a básník doby anglického baroka. Proslavil se odvážným psaním, zesměšňováním anglické šlechty a šokováním londýnské společnosti, které mu kupodivu neustále procházelo.

Jeho díla dodnes vyvolávají u čtenářů údiv – až do dvacátého století nikdo nepsal o sexu tak otevřeně a s vtipem jako on. „Jeffreys ve hře Libertin s detailní znalostí historických reálií stvořil moderní portrét člověka, který šokující prostředky nepoužívá bezúčelně. Opovrhoval přetvářkou a esenci života paradoxně nacházel pouze v divadle,“ přibližuje hru dramaturgyně Klára Špičková.

Režie se v Plzni chopil dlouholetý kmenový režisér činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Janusz Klimsza. Hlavní roli zhýralého, legendárního i zatracovaného básníka ztvárnil Jan Maléř.

Ve hře s lechtivým námětem se mohou diváci těšit také na Zdeňka Hrušku jako krále Karla II., herečku Elizabeth Barryovou ztvární Jana Ondrušková, Vilmotovu ženu Elizabeth Maletovou si zahraje Zuzana Ščerbová. V dalších rolích se objeví například Jaroslav Matějka, Michal Štěrba, Marek Mikulášek, Eliška Vocelová nebo Vladimír Pokorný.

Hlavní roli ztvární Jan Maléř

Hra Libertin diváky zavede do Anglie 17. století na obnovený dvůr krále Karla II. a seznámí je s Johnem Wilmotem, který prožil krátký, ale zato velmi bouřlivý život – cestoval po Evropě, bojoval v námořních válkách, unesl krásnou a bohatou dědičku, s níž se později oženil. Také urážel šlechtu, církev i krále, vyznával libertinství a ateismus, udržoval nejrůznější sexuální vztahy, svůj talent utápěl v alkoholu.

Hlavu ztratil, když se zamiloval do Elisabeth Barryové, z níž se později stala věhlasná herečka. Mezi jeho několik málo přátel patřil i král Karel II., který uzákonil, že ženy mohly poprvé vstoupit na anglické jeviště.

Režisér Janusz Klimsza upozorňuje na fakt, že doba, v níž se příběh odehrává, je velmi fotogenická a plzeňská inscenace rozhodně neochudí diváky o bohaté kostýmy. „Zachováme dobový aspekt díla, nicméně hra obsahuje různé anachronismy, které v ní jsou vědomě a které se vědomě přibližují naší době,“ doplňuje Klimsza. Autorem scénografického řešení je Michal Syrový, kostýmy navrhla Marcela Lysáčková.

Hra Libertin měla světovou premiéru v roce 1994 v Londýně a přes kontroverzní téma života básníka, který si liboval v pornografii, získala velký divácký ohlas. Na americkou půdu se dostala o dva roky později, kdy byla vybrána přímo pro Johna Malkoviche. Tohoto amerického herce mohou diváci vidět i ve filmové verzi Libertina z roku 2004, tentokrát však v roli krále Karla II., Johna Wilmota si zde zahrál Johnny Depp.