Anketu o antiekologický výrok roku může vyhrát i Klaus či Zeman

foto Ilustrační foto - Bývalí prezidenti Miloš Zeman (vlevo) a Václav Klaus, 25. srpna 2022.

Brno - Anketu Zelená perla o antiekologický výrok za rok 2022 mohou vyhrát i bývalí prezidenti Václav Klaus či Miloš Zeman. Ve finále je 18 výroků od 12 lidí. Vítěze vybere komise. V tiskové zprávě to dnes za pořadatelský spolek Děti Země oznámil Miroslav Patrik. Zelenou perlu 2021 loni získala místopředsedkyně hnutí Švýcarská demokracie Pynelopi Cimprichová.

Z výroků zaslaných veřejností pořadatelé uznali 26 od 12 lidí, do finále se pak dostalo 18 výroků od všech 12 adeptů na Zelenou perlu. "Mezi nimi jsou i tři osoby, které v minulosti buď získaly Zelenou perlu, nebo titul Ropák za antiekologický čin," sdělil Patrik. Spolek dříve organizoval právě i oceňování antiekologických činů Ropák roku. Loňský 30. ročník byl ale poslední, podle pořadatelů anketa splnila svůj porevoluční účel.

Z hlediska množství má největší šanci získat Zelenou perlu 2022 se svými čtyřmi antiekologickými výroky starosta Hluboké nad Vltavou a senátor Tomáš Jirsa (ODS). Po dvou výrocích pak mají předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, senátorka Daniela Kovářová (nezávislá) či bývalý prezident Miloš Zeman.

Tématem čtyř výroků Jirsy je odmítání bezzásahových území v národních parcích a ochrana Země před globálními změnami klimatu. Drábová ve dvou výrocích považuje za možné začít stavět bloky jaderných elektráren i bez pravomocného stavebního povolení a podle ekologů relativizuje důsledky porušení stability úložišť vyhořelého jaderného paliva v zemi. Senátorce Kovářové se zase ve dvou výrocích nelíbí samotný princip ochrany přírody, který prý zvyšuje ceny výrobků a služeb.

Bývalý prezident ČR, Ropák 2013 a držitel Zelené perly 2014 Zeman ve dvou výrocích odmítá existenci bezzásahových území a dále považuje Zelenou dohodu za nepřípustný fanatismus. Silnými kandidáty podle Patrika mohou být i bývalý prezident Klaus, který se stal Ropákem 1993 a je majitelem Zelené perly za roky 1995, 2005 a 2007, nebo předseda představenstva Vodní cesty a Ropák 2018 Jan Skalický. O výsledku rozhoduje 94členná komise.

Zelenou perlu 2021 loni získala místopředsedkyně hnutí Švýcarská demokracie Cimprichová, a to jako první žena v historii ankety. Podle ekologických aktivistů v předvolební debatě řekla: "Rostliny potřebují kysličník uhličitý na fotosyntézu, aby vyráběly kyslík. Nevím, jak dalece se chce tento kysličník uhličitý snížit... A z čeho budou ty rostliny žít? Z čeho nám budou vytvářet kyslík?". Jednalo se o odpověď na otázku, zda Evropská unie bude v roce 2050 skutečně takzvaně uhlíkově neutrální. Výsledky nového ročníku spolek zveřejní 30. června.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 10.05.2024 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 10. května 2024

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď