Karlová a Chaloupský v TOP 10 na MSJ ve sprintu

3.7.2023 Petr Klimpl

Juniorský světový šampionát v Rumunsku začal závodem ve sprintu. Anna Karlová a Jakub Chaloupský byli z našich nejlepší a skončili v první desítce.

Závod se běžel v hostitelském městě Baia Mare. Tratě byly postaveny v městském prostoru, kde byla vysoká hustota zástavby, hustá síť asfaltových cest ale i volná prostranství; oblast byla převážně rovinatá, bez výraznějších výškových rozdílů. V městské zástavbě byly využity umělé překážky, které dost přispěly k možnostem volby postupů, v závěru to bylo hodně běžecké, a právě tam se dost rozhodovalo, komu kolik zbylo sil. Tratě byly dost dlouhé, stavitelé se u mužů o dvě minuty nestrefili do očekávaných vítězných 14 minut. Běželo se za slunečného teplého počasí.

Na startu byli závodníci z 41 zemí, běželo přes 150 juniorek a téměř 180 juniorů.

V juniorkách jednoznačně ovládla závod favorizovaná Maďarka Rita Maramarosi, v úvodu něco málo ztratila, ale pak postupně získávala a po skvělem běžeckém výkonu a dobrých volbách postupů měla v cíli náskok 24 sekund před Norkou Pia Young Vik, třetí Eeva Liina Ojanaho (FIN) byla ještě o 13 sekund pomalejší (4. Kristin Melby Jacobsen, NOR, 5. Viktoria Mag, HUN, 6. Penelope Salmon, NZL). Loni bronzová na MSJ Anna Karlová letos skončila na osmém místě, když ztrátu nabírala postupně a v cíli byl její odstup na vítěznou Maďarku 56 sekund. Velmi dobře zaběhla Lucie  Dittrichová, která skončila na 12. místě (+1:07), pěkné je i umístění Emy Černé na 22. místě (+1:43), další naše závodnice - 36. Markéta Mulíčková, 49. Barbora Smolková, 89. Michaela Metelková.

89 Michaela Metelková       CZE Czechia        19:13    +4:00

V juniorech to bylo hodně vyrovnané. Titul poměrně překvapivě vybojoval Němec Anselm Reichenbach, který v závěru dokázal vystupňovat své tempo, dostal se do vedení a v cíli se radoval ze zlata s náskokem osmi sekund před druhým Guilhem Verove (FRA), který vedl skoro celou trať, ale v závěru nestačil. Jen o sekundu zpět byl třetí Estonec Jurgen Joonas (4. Matthieu Buehrer, SUI, 5. Sampo Sankelo, FIN). Jakub Chaloupský ztratil na prvním mezičase ve třetině trati 15 sekund a v pak tuto ztrátu skoro držel až do cíle, skončil na 6. místě (=velká bedna) se ztrátou 20 sekund na vítězného Němce. Druhý nejlepší z našich byl Daniel Bolehovský, který měl na 31. místě ztrátu 82 sekund, v páté desítce doběhli Jiří Donda (42.) a Matyáš Štrégl (45.), Martin Gajda byl 75. a Jan Strýček 89.