Štafety MSJ - zlato a stříbro pro Česko

8.7.2023 Petr Klimpl

Mistrovství světa juniorů v orientačním běhu v Rumunsku bylo zakončeno závodem štafet. Čeští junioři získali zlato, juniorky stříbro.

Běželo se opět v Cavnic. Tratě vedly v úvodu po otevřených plochách, které střídal čistý les s kameny a skalkami, po proběhnutí veřejným úsekem následoval závěr v hustníkové pasáži. Tratě byly poměrně málo farstované, startovní pole se trhalo jen pomalu.

Junioři

Z prvního úseku doběhla na předávku v rozmezí 15 sekund skupina 10 závodníků, kde nechyběl nikdo z favoritů, v této skupině předávalo i české áčko (Daniel Bolehovský), podle oficiálních výsledků na 10. příčce. Béčko Česka (Matyáš Štrégl) doběhlo do cíle se ztrátou dvě a půl minuty ve třetí desítce.

Na druhém úseku se skupina roztrhala. Do vedení se dostala štafeta SUI před CZE a NOR, další štafety postupně ztrácely. V závěrečné hustníkové pasáži se dost chybovalo, rozestupy prvních tří se smazaly a na předávku s minimálními rozestupy doběhly na prvních třech místech NOR, SUI a CZE, štafety FIN a SUI B zaostávaly necelých 50 sekund. Béčko CZE (Martin Gajda) byla 18. s šestiminutovou ztrátou.

Na třetím úseku měly štafety CZE (Jakub Chaloupský) a SUI nevýhodnou variantu na 2. kontrole, náš závodník navíc chyboval a najednou bylo pořadí SUIB, NOR, FIN, SUI A, CZE na páté příčce mělo ztrátu skoro půl minuty. Za dvě kontroly byly všechny štafety spolu. Farsta na 9. a 10. kontrole vynesla do vedení dvojici CZE a SUI B, tým SUI A ztrácel 15 sekund, další přes minutu. Štafeta SUI A se po průběhu veřejným úsekem skoro dotáhla na vedoucí dvojici, ale chyba na 18. kontrole znamenala, že o titulu se rozhodovalo mezi SUI B a CZE A. Skoro celý závěrečný pytlík vedl Švýcar, ale český závodník v závěru uplatnil svoji zkušenost z velkých závodů, z předposlední na poslední kontrolu získal rozhodující náskok, takže nakonec nedošlo ani na finiš na fáborkách. Česká štafeta si v poklidu doběhla pro ZLATO (Daniel Bolehovský, Jiří Donda, Jakub Chaloupský). Se ztrátou 19 sekund doběhla pro stříbro štafeta SUI B (Joschi Schmid, Elia Ren, Benjamin Wey), třetí byla štafeta SUI A, ale z bronzu se radovala štafeta FIN (Jussi Raasakka, Santeri Kirjavainen, Aarni Ronkainen). Po obrovské chybě NOR v závěrečném pytlíku skončila čtvrtá překvapivě štafeta GER, na pátém místě bylo NOR a šestá štafeta FRA. V béčku zaběhl velmi dobře závěrečný úseku Jan Strýček, česká B štafeta skončila na 13. místě se ztrátou sedm a půl minuty.

Juniorky

V juniorkách ovládla první úsek Anna Karlová (CZE A), která stále běžela na čele a předávala s náskokem 11 sekund před SWE, se ztrátou přes 40 sekund následovaly štafety FIN, SUI, SWE B a HUN. Naše béčko (Barbora Smolková) bylo na předávce 13. se čtyřminutovým odstupem.

Na druhém úseku se v úvodu chybovalo, to postihlo i české áčko (Markéta Mulíčková), které se propadlo do druhé skupiny se ztrátou skoro dvou minut, ztráta se v závěru snížila na minutu. V čele předávaly spolu štafety HUN a NOR, půl minuty bylo zpět SWE, minutu CZE a FIN. Béčko (Michaela Metelková) mělo na 14. místě ztrátu šest a půl minuty.

Na posledním úseku se seběhly štafety HUN, SWE, NOR a CZE, které do závěrečného pytlíku vbíhaly spolu. Finišmanka NOR trochu ztratila, na poslední kontrole se jako první objevila štafeta CZE (Lucie Dittrichová), cca tři sekundy za ní finišmanky SWE a HUN. V polovině doběhu se před naší závodnici dostala Švédka, 10 metrů před cílem i Maďarka. Švédky se radovaly, ale jejich radost skončila v okamžiku vyčtení čipu, jedna kontrola chyběla (na konci veřejného úseku). Zlato tak získala štafeta HUN (Boglarka Czako, Viktoria Mag, Rita Maramarosi) o sekundu před CZE (Anna Karlová, Markéta Mulíčková, Lucie Dittrichová), s půlminutovou ztrátou doběhla na třetím místě štafeta NOR (Kristin Melby Jacobsen, Mathea Gloeersen, Pia Young Vik), na čtvrté místě bylo FIN, páté DEN a šestá FRA. Béčko Česka si vedlo výborně, finišmanka Ema Černá doběhla do cíle devátá (+9:29).

1 Hungary          80:44 +00:00
2 Czechia 80:45 +00:01
3 Norway 81:14 +00:30
4 Finland 83:08 +02:24
5 Denmark 85:06 +04:22
6 France 90:05 +09:21
7 Great Britain 91:52 +11:08
8 Switzerland 93:17 +12:33