28. dubna 1998: Dochází k záhadnému zmizení Arlene Fraser (1965–1998) ze skotského Elginu.
Domů     Záhada divoké honby: Družina démonických lovců, nebo jen děsivá halucinace?
Záhada divoké honby: Družina démonických lovců, nebo jen děsivá halucinace?
od 12.7.2023
3.5tis
Divoká honba se vyskytuje ve folkloru mnoha koutů světa, foto Peter Nicolai Arbo / Creative Commons / Volné dílo
339
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Divoká honba neboli štvaní je horda neživých přízraků, která před sebou bez milosti štve zvěř i pozdní pocestné. Toho, kdo na přízraky pohlédne, čeká několik strastiplných okamžiků a v horším případě i smrt! Může mít mrazivá pověst reálný základ?

Divoká honba se vyskytuje ve folkloru mnoha koutů světa, foto Peter Nicolai Arbo / Creative Commons / Volné dílo Přízračné štvaní prý může být životu nebezpečné, foto August Malmström / Creative Commons / Volné dílo Sloužily pravěké rondely jako ochranný kruh před honbou? Foto Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Dusot kopyt, křik a vytí, při němž tuhne krev, se nese nocí, zatímco všechny ostatní běžné zvuky lesa náhle umlkají. Zvedá se vítr a vzduch je náhle mnohem chladnější než byl ještě před malým okamžikem.

Kdo tyto projevy zaregistruje, utíká se ukrýt do bezpečí, nebo padá tváří k zemi, napětím ani nedýchá a čeká, až se vše přežene a opět zavládne klid.

Dobře totiž ví, že brzy ze tmy vystoupí přízračná družina démonických lovců na koních doprovázená kostlivci a zuřivými psy s rudě žhnoucíma očima. A upoutat pozornost jejich pozornost se krutě nevyplácí.

Častější jsou v pohraničí

„Zástup přízraků, valících se nejčastěji v noci (zřídka i ve dny) lesem. Zpravidla bývá veden Divokým lovcem. Letící zástup tvoří démoni různých stupňů, zlomyslní duchové, vyžlata, vlkodlaci, pekelné kočky, medvědi a mnoho dalších oblud.

Při divoké honbě se strhne bouřka, zatmí se, je slyšet dusot koňských kopyt a kopýtek pronásledované zvěře.“ Takto dramaticky líčí divokou honbu český spisovatel Martin Stejskal (*1944).

„Říká se, že kdo v tom lese zůstane, málokdy unikne bez úhony.

Podle lidové tradice má zůstat ležet s hlavou skloněnou k zemi, anebo uprostřed magického kruhu.“ Pokud se honba dostane až k lidskému obydlí, často hlavní lovec hodí ke dveřím nebo na okno pozorovatele kus roztrhané zvěřiny se slovy:

„Když jsi nám pomáhal štvát, tak s námi i jez!“ Stejskal, který mapuje české přízraky a strašidelné lokace v knize Labyrintem míst klatých, si všímá, že ačkoliv jde o celorepublikový jev, nejčastěji se divoká honba prohání pohraničními lesy v Čechách.

Jaká je podstata divoké honby? Jde o vyvržence pekla, kteří pro vlastní potěšení štvou divokou zvěř a děsí náhodné svědky, nebo něco úplně jiného?

Přízračné štvaní prý může být životu nebezpečné, foto August Malmström / Creative Commons / Volné dílo
Přízračné štvaní prý může být životu nebezpečné, foto August Malmström / Creative Commons / Volné dílo

Ozvěna starých bohů

Míst, kde lze na divokou honbu narazit, je u nás celá řada. Mezi často zmiňované lokace patří Šumava, která je protkána mnoha dalšími pověstmi o nadpřirozených jevech.

Divoký lovec se svou družinou se prohání také Boubínským pralesem, kde prý hlídá ukryté poklady. V Kostelci nad černými lesy se štvaní objevuje o štědrovečerní půlnoci.

Divokého lovce s ohnivou kápí tam doprovází smečka vyjících psů a žena na koni bez sedla a uzdy. Výčet míst, kde byla divoká honba spatřena, je stejně dlouhý, jako seznam navrhovaných vysvětlení.

Stejný jev je popisován i na dalších místech Evropy, kde dostává i velice podobná jména. Proto někteří předpokládají, že by předobrazem štvaní mohli být někteří keltští či germánští bohové spojovaní se smrtí a padlými bojovníky.

To podporuje fakt, že se honba často objevuje zejména v období významných pohanských svátků. Například na současné dušičky či Vánoce, kdy naši předkové slavili slunovrat. Později se začalo říkat, že je to ďábel, který honí ztracenou duši. Jsou v pověstech o divoké honbě zachyceny pozůstatky starých náboženství?

Sloužily pravěké rondely jako ochranný kruh před honbou? Foto Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Sloužily pravěké rondely jako ochranný kruh před honbou? Foto Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Tajemství ochranného kruhu

Badatel a spisovatel Otomar Dvořák (*1951) předkládá vlastní teorii, v níž se protínají dvě různé a na první pohled nijak nesouvisející záhady. Divoká honba prý dokáže vysvětlit existenci tajemných rondelů a naopak.

Rondely jsou pravěké kruhové stavby, nad jejichž účelem archeologové a historici pouze spekulují. Dvořák si všímá, že rondely jsou nacházeny právě tam, kde se vyskytují pověsti o štvaní, je tedy možné, že účelem staveb mohla být ochrana před pekelnými přízraky. Nebo je to jen náhoda, že lidové pověsti radí ukrýt se v ochranném kruhu?

Sám Dvořák považuje divokou honbu za vzácný meteorologický jev, jakýsi větrný víru s elektromagnetickým nábojem, který vzniká za velice specifických podmínek a člověku, jež se ocitne nebezpečně blízko, může způsobovat halucinace, narušit jeho psychiku i zpustošil úrodu.

Tvrzení o větrném víru a elektromagnetickém náboji rozhodně není zcela scestné, vždyť je divoká honba doprovázena bouřkou a náhlou změnou počasí! Jak ale před úkazem mohou člověka chránit kruhové stavby?

Badatel spekuluje, že mohly působit jako akumulátory energie, kde se vybíjel vznikající elektrostatický náboj a divoká honba tak byla zneškodňována.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.4.2024 101
Ruiny hradu Buben najdeme na Plzeňsku na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1349. Jeho původní název zněl Hrádek. Dnešní pojmenování získal po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. Vyděšený krajánek K této nevelké zřícenině se překvapivě váže celá řada pověstí. Jedna z nich vypráví
od 27.4.2024 1.4tis
Osidlování Severní Ameriky evropskými osadníky doprovází agresivní vytlačování původních obyvatel z jejich teritorií a nezřídka násilné konflikty. Indiánské kmeny se pak za prolitou krev svých druhů mstí mocnými kletbami. Jedna taková je prý zodpovědná za smrt sedmi prezidentů USA! V noci na 4. dubna 1841 půl hodiny po půlnoci umírá na zápal plic nově zvo
od 27.4.2024 1.7tis
Havarovalo tu v jednu chvíli 231 vozidel! Nedaleko odtud prožili v minulosti okamžiky hrůzy politik Alexandr Dubček či herec Štěpán Haničinec. Na úseku dálnice vedoucí přes Vysočinu se prý zjevují přízraky a na řidiče působí neznámé energie. Co je příčinou tragédií a strašidelných zážitků?   Nejstarší česká dálnice je dobře známá nejen řidičům,
od 25.4.2024 2.5tis
Panenský Týnec je bezesporu jedním z nejproslulejších míst, kam lidé míří za pozitivní energií. Tamní nedostavěný středověký chrám dlouhá desetiletí navštěvují nejrůznější psychotronici, léčitelé i spiritisté. Toto místo prý dokáže navodit dobrou náladu, utlumit deprese i dodat elán do života. Jaké se zde skrývá tajemství? Chrám v Panenském Týnci začal budov
od 24.4.2024 2.9tis
Často se předpokládá, že se přízraky zjevují jako připomínka vlastního tragického osudu. Co když ale některé z nich přicházejí s dobrými úmysly? ENIGMA vám představí několik svědectví o návštěvách z onoho světa, které pomohly živým lidem vyváznout z nebezpečí…   Řidič za volantem jen ztěžka přemáhá únavu. Najednou zjistí, že s ním
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
epochaplus.cz
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit! I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost.
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své