Na Vysočině nejlepší Poklopová a Petržela

16.7.2023 Petr Klimpl

H.S.H. Vysočina cup - to byly třídenní závody (letos již 29. ročník), které uspořádal SK Chrast.

V závěru týdne startovalo v okolí Lubenské hájenky téměř 1500 závodníků. Program byl tradiční - v pátek krátká trať, v sobotu klasika a v neděli zkrácená klasika s handicapovým startem. Všechny tři etapy se běžely v pěkném vysočinském terénu.

Páteční první etapa se běžela na mapě Štimberk (autor Martin Krejsa), tratě postavil Josef Vítek v jehličnatém lese s hustou sítí cest a průseků a těžší běžeckou podložkou umocněnou zvýšeným výskytem trav a podrostu (v závěru tam už byly dost velké mamutí stezky); místy byly oblasti s kamenitými detaily. Počasí přálo, bylo polojasné počasí s teplotou tak akorát. V ženách byla nejrychlejší Monika Doležalová (KAM), minutu a půl za ní byly Jana Stehlíková (LPU) a Lenka Poklopová (SSU). V mužích byl nejlepší Jan Petržela (PHK), o více jak minutu za ním zaostal druhý Petr Horvát (TBM), o třetí místo se stejným časem podělili Radek Nožka (LPU) a Daniel Hájek (ZBM).

Sobotní tratě připravili Lucie a Jakub Hledíkovi na mapě Desinka 2023 (mapovali Pavel Vítek a Martin Krejsa) opět v jehličnatém lese s hustou sítí cest a průseků a těžší běžeckou podložkou umocněnou zvýšeným výskytem trav a podrostu, v terénu byly také skalky a kameny. Opět bylo výhodou běžet na konci, neboť v lesním podrostu byly vyšlapané dálnice. Bohužel vyšla předpověď počasí - po celý den pražilo sluníčko, teplota o dost překročila 30 stupňů. Etapu v D21A vyhrála Lenka Poklopová (SSU) s náskokem minuty před Zdenkou Kozákovou (TBM), třetí Markéta Tesařová (ZBM) měla ztrátu skoro tři minuty. V H21A byl nejrychlejší Daniel Hájek (ZBM), který o dvě a půl minuty porazil vítěze první etapy Jana Petrželu (PHK), třetí Osvald Kozák (TBM) byl ještě o minutu pomalejší.

Závěrečnou nedělní etapu (handicapový start) postavil Jakub Hledík na mapě Lubenský prales (mapovali Petr Mareček a Jan Potštejnský) v převážně jehličnatén lese s dubobukovými hustníky a větším množstvím kamenů; místy je tam bujnější vegetace, na okraji prostoru prudší svah s kameny a skalkami. Prostor to byl skoro 40 let nevyužitý, pro většinu účastníků velmi překvapivý (rozhodně by snesl i daleko důležitější závod než jednu etapu vícedenních). V ženách udržela v handicapu své vedení po dvou etapách Lenka Poklopová (SSU), o druhé a třetí místě se bojovalo ve finiši, kde byla o sekundu rychlejší Jana Stehlíková před dorostenkou Michaelou Srbovou (obě LPU), na trať vybíhaly ze 7. a 8. místa. V mužích se v poslední etapě pořadí po dvou etapách nezměnilo. Nejlepším časem v poslední etapě zvýšil Jan Petržela (PHK) svůj náskok před Danielem Hájkem (ZBM) na více jak tři minuty, třetí s devítiminutovou ztrátou skončil Petr Horvát (TBM).