Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Viděla jsem svou smrt. Röntgen manželce prosvítil ruku, paprsky X ji zděsily

Seriál
Pět černých obrysů prstů ruky a na jednom z nich zřetelně viditelné dva prsteny. Snímek německého profesora fyziky Wilhelma Röntgena předznamenal novou éru zobrazovacích metod a možnost neinvazivně nahlédnout do hloubi těla už za první světové války zachraňovala životy. Příběh snímku, který nevznikl s pomocí světla, ale vysokofrekvenčního elektromagnetického záření, nyní známého jako rentgen, přibližuje další díl seriálu Slavné fotografie.
Jedna z prvních rentgenových fotografií. Ruka manželky Conrada Roentgena (23....

Jedna z prvních rentgenových fotografií. Ruka manželky Conrada Roentgena (23. ledna 1896) | foto: Wilhelm Conrad Roentgen Getty Images

Sedm týdnů v kuse koncem roku 1895 strávil německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen ve své laboratoři v bavorském Würzburgu a snažil se odhalit tajemství v té době neznámého záření. Manželka Anna mu obětavě nosila teplé jídlo a dohlížela na to, aby během svého úsilí nepadl hladem ani vyčerpáním. A když potřeboval, byla mu k ruce, a to doslova.

Právě levá ruka Anny Berthy Röntgenové je zachycena na historicky první fotografii, jež dokázala nahlédnout pod kůži života. Černobílý snímek zobrazující tenké kosti s klouby Röntgen jednoduše nazval „Hand mit Ringen“, ruka s prsteny. V roce 1901 pak i díky němu získal první Nobelovu cenu za fyziku.

Pracovna německého fyzika Wilhelma Conrada Roentgena na Univerzitě ve Wützburgu, kde objevil a popsal nový typ záření, které nyní nese jeho jméno. Vyfoceno 22. října 1945.

Patnáctiminutová expozice, na níž je zřetelně vidět manželčin zásnubní a snubní prsten, neproběhla s pomocí světla, ale nového, dosud neobjeveného neviditelného záření. Paprsky dokázaly projít hmotou, ukázat, co se děje pod povrchem, a zároveň s tím vnést nové poznání do stavby a fungování lidského těla. Německý fyzik se rychle stal osobností známou po celém světě.

Sám nové záření skromně pojmenoval jako paprsky X. Dnes již na počest svého objevitele, alespoň v češtině i němčině, kdysi záhadné paprsky nesou právě jeho jméno. To za více než století zdomácnělo natolik, že jim nikdo neřekne jinak, než rentgen.

Manželka se pak do laboratoře bála

Slavné fotografie

Anna Röntgenová ovšem z průkopnického snímku byla nadšená o poznání méně. Podle často zmiňované legendy prý při pohledu na černé kosti své ruky vykřikla: „Právě jsem viděla svou smrt!“ a od té doby odmítala do laboratoře svého manžela chodit.

Na rozdíl od ní ale Röntgen znal několik lidí, u nichž předpokládal, že v nich pohled na jeho dílo vyvolá nadšení. Kopie svých prvních „röntgenogramů“ spolu s textem připravovaného vědeckého článku rozeslal svým kolegům fyzikům na evropských univerzitách. Jedním z nich byl Arthur Schuster z univerzity v britském Manchesteru.

Schuster se zabýval několika různými oblastmi fyziky, včetně magnetismu, spektroskopie a astronomie. Když počátkem roku 1896 obdržel popis Röntgenova experimentu, úspěšně jej zopakoval ve své laboratoři. Pořídil další snímky kostí rukou, žab, kloubů nebo chodidla svého šestiletého syna.

Wilhelm Konrad Roentgen (1845-1923), německý fyzik a objevitel rentgenového záření. Za svůj objev získal v roce 1901 první Nobelovu cenu za fyziku.

Schuster si zároveň uvědomoval lékařskou hodnotu této zobrazovací metody, když mezi prvními snímky z počátku roku 1896 pořídil i obraz kulky uvízlé v lebce. Na základě svých pokusů došel také k zjištění, že nové paprsky jsou ve skutečnosti stejné jako paprsky světla, jen vzhledem k mnohem kratší vlnové délce nesou mnohem vyšší frekvenci a energii.

Bez patentu, pro dobro lékařství a lidstva

Právě možné využití nového záření v lékařství bylo důvodem, proč se Wilhelm Röntgen rozhodl svůj objev nepatentovat. Technologie se začala rychle šířit mezi lékaři, ale také mezi laickou veřejností. Své kosti na rukou si tak prostřednictvím „rentgenových automatů“ mohli prohlédnout i běžní zákazníci, další začali s podobnými přístroji experimentovat doma. Součásti nutné k jejich sestavení byly relativně dobře sehnatelné a je znám i případ muže, který v takto vyrobeném přístroji během desetihodinové expozice pořídil snímek zlomené kyčle své ženy.

Všeobecné rentgenové šílenství té doby však nepočítalo s možným škodlivým dopadem tohoto záření. Vědci se zpočátku domnívali, že rentgenové záření pouze neškodně prochází tělem. Brzy se ale začaly množit případy popálenin, vážných zdravotních problémů i smrti.

Sestra Červeného kříže pořizuje rentgenový snímek ruky zraněného německého vojáka na německé nemocniční lodi "Stuttgart" v norském přístavu Oslo. (1940)

Popáleniny se objevily u zmíněné ženy se zlomenou kyčlí, stejně jako u dalších pacientů, kteří byli vysokým dávkám záření vystaveni. Tragicky skončil Clarence Dally, rentgenový technik v laboratoři Thomase Edisona. Dally byl vystaven tak silnému záření, že mu musely být amputovány obě ruce a později ve věku 39 let zemřel na metastazující rakovinu kůže.

Vědci postupně přišli na to, jak měřit množství záření, kterému je člověk během pořizování rentgenového snímku vystaven. V současné době jsou již dávky rentgenového záření potřebné pro pořízení snímku jen zlomkem toho, čemu byly vystaveny první osoby na konci devatenáctého století.

Wilhelm Conrad Röntgen (1845 - 1923)

byl německý strojní inženýr a fyzik, jenž jako první vyrobil a detekoval elektromagnetické záření v rozsahu vlnových délek od 0,01 do 10 nanometrů, nyní označované jako rentgenové záření. Tento objev, kterému bývá připisováno datum 8. listopadu 1895, mu v roce 1901 vynesl první Nobelovu cenu za fyziku.

Stejně jako mnoho jiných převratných objevů i tento vznikl spíše náhodou. Profesor fyziky Röntgen ve své laboratoři zkoušel, zda katodové záření může procházet sklem. Přitom si všiml záře vycházející z nedalekého chemicky potaženého stínítka. Nebyl si jistý, co tuto záři způsobuje, a skromně ji nazval jako paprsky X.

Na počest Röntgenových úspěchů po něm Mezinárodní unie pro teoretickou a užitou chemii (IUPAC) v roce 2004 radioaktivní prvek 111 s několika nestabilními izotopy pojmenovala jako roentgenium. Jmenuje se po něm také původní měrná jednotka expozice ionizujícímu záření, roentgen.

Od roku 2012 se 8. listopadu každoročně připomíná Světový den radiografie. Na Antarktidě byl po slavném fyzikovi pojmenován Röntgenův vrchol. V hlubinách vesmíru na jeho počet krouží menší planetka 6401 Roentgen.

Slavné fotografie

Autor:

Pogrom na Kypru z něj udělal velkého fotografa. Hrůzy válek ho mučí dodnes

Kypr, 1964. Don McCullin na rozbouřeném ostrově dokumentoval etnické násilí...

Seriál Nebylo mu ani třicet, když vyhrál nejprestižnější fotografickou cenu na světě. Jeho snímek zoufalé...

V Grenoblu letěl jako pták albatros. Já nesním? ptal se slavící Raška kolegů

Skokan Jiří Raška slaví nad hlavami kolegů olympijské zlato z Grenoblu 1968.

Seriál Jiří Raška mladší vzpomíná, jak doma měli po celé stěně pokojíku přihrádky s tatínkovými trofejemi....

Ukázal ruce od židovské krve a dav jásal. Hrůzný lynč pošpinil Oscary

Palestinský mladík Aziz Salha po zabití dvou izraelských vojáků hrdě ukazuje...

Seriál Začalo to jako běžná cesta do práce a o několik hodin později skončilo jako jedna z...

Vyčerpáním sotva stál na nohou. Umouněný Kristus z Ostravy uhranul svět

Snímek z knihy fotografa Viktora Koláře Ostrava.

Seriál Tohle je on, pomyslel si ostravský fotograf Viktor Kolář ve chvíli, kdy kolem něj kráčel do sprchy...

Kde se tu vzala Lucinka? Ta fotka je cennější než medaile, říká Neumannová

Slavný snímek Michala Růžičky. Kateřina Neumannová s dcerou Lucií na olympijských hrách v Turíně.

Seriál Měla pět olympijských medailí, ale zatím žádnou zlatou. Zbývala poslední šance takovou bilanci...

Jejich první vražda. Voyeur s foťákem povýšil špínu New Yorku na umění

Jejich první vražda. Obyvatelé Williamsburgu okukují mrtvolu Petera Mancuse,...

Seriál Jako první si pořídil policejní rádio, a tak byl u každého mordu jako první. Neúnavný fotograf...

Kung-fu šok v Premier League. A Cantonu štvalo, že drzouna nekopl víc

25. leden 1995: Eric Cantona z Manchesteru United se vrhl na stadionu Crystal...

Seriál Kdo ho viděl hrát, vybaví si extravagantního fotbalového génia. Zdvižený límeček u dresu, hlava...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Hamás přistoupil na návrh dohody o příměří předložený Egyptem a Katarem

6. května 2024  18:56

Aktualizujeme Palestinské hnutí Hamás v pondělí večer přistoupilo na návrh dohody o příměří předložený Egyptem a...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Voda zaplavila ulice i železnici

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  18:44

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padají i kroupy. Hasiči hlásí desítky...

Odboráře popudila ODS. Odešli z jednání s vládou a plánují velký protest

6. května 2024  17:48,  aktualizováno  18:42

Vztahy mezi vládou a odbory jsou na bodu mrazu. Zástupci odborové centrály ČMKOS v pondělí...

Putin je vrah, vítal protest motorkáře u hrobů sovětských vojáků v Praze

6. května 2024,  aktualizováno  18:41

Motorkáři z Night Wolves MC Europe, odnože ruského motorkářského klubu Noční vlci, přijeli v...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...