Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 03.06.2024 10:25
    Mnoho chytrých lidí na této síti naprosto správně poukazují na ...

    Read more...

     
  • 02.06.2024 14:01
    Primitivní Rusové se cítí všude pány - už i v Praze ...

    Read more...

     
  • 02.06.2024 13:52
    Mnoho chytrých lidí na této síti naprosto správně poukazují na ...

    Read more...

     
  • 02.06.2024 13:45
    „Hypermarket ve druhém největším městě Ukrajiny, to je takový ...

    Read more...

     
  • 02.06.2024 08:58
    Média jsou moc, proto si je mocní hlídají ve vlastním zájmu.

    Read more...

     
  • 02.06.2024 08:55
    Politici a ti kdo je ovládají, si nikdy nedají vzít kontrolu ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Hladomor v Rusku 19211923

„Zákaz našeho filmu ruskými úřady je naprosto nezákonný. Je to cenzura. Film byl určen pro kina, je škoda, že ho lidé v Rusku neuvidí na širokém plátně. Ale určitě ho vydáme a bude volně ke zhlédnutí.  Na dobu, kdy Rusko potřebovalo pomoc, a na to, že nás přišel zachránit celý svět, nechtějí vzpomínat. Chtějí ukázat, že USA a Evropa nás vždy chtěly zničit. Film ukazuje pravý opak.“

***

O hladomoru v sovětském Rusku v letech 1921-1923 se u nás mnoho neví, ale zemřel při něm podobný počet lidí jako při hladomoru na Ukrajině v letech 1932-1933. Přesný počet obětí nikdo nezná, ale odhady se pohybují kolem 5 milionů.

V Rusku umírali lidé hladem i v roce 1891, ale hladomor v roce 1921 byl z mnoha důvodů jiný. Za prvé, počet obětí byl desetkrát vyšší. Z velké části za to mohla politika komunistů v čele s Leninem, kteří se právě dostali k moci. A po dva roky proudila do země obrovská humanitární pomoc ze zahraničí, především ze Spojených států, ale Československo bylo jednou z nejaktivnějších zemí. V jednu chvíli USA krmily 10 milionů Rusů denně, napsal slovenský nezávislý Dennik N.

To vše zachycuje dokumentární film s názvem Golod (Hladomor), jež je dílem Alexandra Archangelského, Maxima Kurnikova a Taťjany Sorokinové. Spoluautor Maxim Kurnikov je novinář, který emigroval do Německa ze zakázané rozhlasové stanice Echo Moskvy a nyní vede ruské kanály deníku Bild. Právě jeho napadlo natočit o tomto hladomoru dokumentární film.

Slovenský Deník N dokument viděl a obšírně ho popisuje ve svém článku z konce minulého roku. Dokument obsahuje několik drsných záběrů hladovějících lidí nebo kanibalismu, ale jinak na něm není nic pobuřujícího.

„Zákaz našeho filmu ruskými úřady je naprosto nezákonný. Je to cenzura. Film byl určen pro kina, je škoda, že ho lidé v Rusku neuvidí na širokém plátně. Ale určitě ho vydáme a bude volně ke zhlédnutí,“ odepsal spoluautor dokumentu, novinář Kurnikov slovenskému deníku.

Podle něj se dnešní ruská propaganda snaží vytvořit obraz Ruska, které bylo vždy silnou zemí. „Na dobu, kdy Rusko potřebovalo pomoc, a na to, že nás přišel zachránit celý svět, nechtějí vzpomínat. Chtějí ukázat, že USA a Evropa nás vždy chtěly zničit. Film ukazuje pravý opak,“ vysvětluje Kurnikov, proč podle něj úřady dokument zakázaly, napsal na sklonku roku Dennik N.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Bild, dennikn.sk, sme.sk, Titulní fotografie: Kanibalismus během ruského hladomoru v roce 1921. 6 rolníků z Bouzuluckého okresu pózuje s ostatky lidí, které snědli. Fotka od neznámého autora / Public Domain / Wikimedia Commons (Neznámý autor – vlastnoručně vytvořená kopie snímků publikovaných v knize „Rusko 1904-1924. The Revoutionary Years“ od Erica Bascheta)

https://coolmagazin.cz/zapomenuta-historie-jak-usa-i-ceskoslovensko-pomohly-prezit-milionum-hladomor-v-sovetskem-rusku/

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)