Skvělé - česká štafeta druhá ve Světovém poháru

3.8.2023 Petr Klimpl

V závodě sprintových štafet Světového poháru v České Lípě skončila naše čtvveřice Denisa Kosová, Jakub Glonek, Tomáš Křivda a Tereza Janošíková na skvělém druhém místě.

Ve čtvrtek v podvečer se konaly ze stejné arény jako středeční sprint sprintové štafety. Běželo se ale v jiných částech města Česká Lípa, více v uzavřených areálech, část byla i v parku. Tratě postavil Radek Novotný, byly velmi rychlé, ale mapově celkem náročné. Závod dopadl pro české barvy skvěle, byť to tak zpočátku nevypadalo. Každá země mohla postavit čtyři štafety, což většina velmocí využila, takže konkurence byla opravdu značná.

Na prvním úseku si vybudovala velký náskok dvojice Sara Hagström (SWE 1) a Simona Aebersold (SUI 1), další štafety ztrácely přes minutu a pole bylo hned po prvním úseku dost roztrhané. Našim štafetám první úsek nevyšel. V áčku běžící Denisa Kosová zvolil špatný postup hned v úvodním dlouhém postupu, čelo ji uteklo a ztráta na něj se stále prohlubovala, nakonec byla 2:10 min., což znamenalo 30. příčku. Těsně za našim áčkem předávalo béčko (Jana Peterová), céčko (Jana Pekařová) bylo skoro s tříminutovou ztrátou v závěru čtvrté desítky a déčko bylo disk.

Na druhém úseku pokračovala dominance áčkových štafet SUI a SWE, Švýcar Joey Hadorn a Švéd Jonatan Gustafsson měli náskok před třetím Dánem Andreasem Bock Bjoernsenem 1:14 min. Jakub Glonek (CZE A) stáhl 13 příček, po velmi dobrém výkonu předával na 18. místě se ztrátou 2:08 min. (na čelo tedy dvě sekundy získal). V céčku běžící Martin Roudný měl na 28. místě ztrátu 3:11, Jakub Chaloupský (CZE 2) byl pět příček za ním.

Na třetím úseku předvedl výborný výkon Matthias Kyburz (SUI 1), který pro svou štafetu vybudoval náskok přesně jednu minutu před Gustavem Bergmanem (SWE 1), další půl minutu ztrácelo švédské béčko, dvě minuty ztrátu mělo na čtvrtém místě švédské céčko (Martin Regborn), za kterým těsně předávalo NOR (Kasper Harlem Fosser) a české áčko, kde Tomáš Křivda podal vynikající výkon a byl dokonce o něco rychlejší než Kyburz. Na trati sbíral jednoho závodníka za druhým a s v cíli byl se svým výkonem spokojen, jak po mapové, tak i běžecké stránce. České céčko (Vojtěch Král) a béčko (Daniel Vandas) předávaly na 25. a 26. místě, Král měl ztrátu těsně přes čtyři minuty, Vandas za ním zaostal 20 sekund.

O vítězství Švýcarska nebylo pochyb, po dobrém výkonu finišmanky Eleny Roos měla její štafeta v cíli více jak minutový náskok (sestava vítězného týmu byla Simone Aebersold – Joey Hadorn – Matthias Kyburz – Elena Roos). Velké věci se ale děly v boji o druhé místo a to především zásluhou Terezy Janošíková. Ta se postupně dostala do skupiny bojující o třetí příčku a když štafeta SWE 1 udělala chybu, tak bylo ve hře pro naši štafetu i druhé místo. Tereza utekla švédskému béčku i Norsku, na diváckém úseku byla jen těsně za švédským áčkem. A když Švédka udělala v závěrečné části chybu, tak na předsběrku běžely už v těsném kontaktu. Švédka trochu zaváhala při odběhu a Terka se s dostatečným náskokem objevila na sběrce a doběhla české štafetě pro druhé místo, což je historicky největší úspěch naší sprintové štafety ve Světovém poháru. Bouřící aréna aréna slavila druhé místo čtveřice Denisa Kosová, Jakub Glonek, Tomáš Křivda a Tereza Janošíková (Tereza Janošíková i Tomáš Křivda měli na svých úsecích nejlepší časy). Česká štafeta měla na vítězné Švýcary ztrátu jen 1:15 min. Česká finišmanka v cíli řekla: “Vybíhala jsem za balíkem, šla jsem si to své a najednou už jsem tam viděla Švédku z B-štafety. Pak jsem dál běžela kontrolovaný závod a vyplatilo se to. V závěru jsem věděla, že je to A-tým Švédska. Zkusila jsem jít jinou volbu, která může být kratší, ale nakonec to bylo stejné. Na předsběrce jsem už věděla, kam mám dál jít, tak jsem aspoň nemusela finišovat, byť i na to jsem byla připravena.” Sedm sekund za naším týmem doběhla štafeta SWE 1 (Sara Hagström, Jonatan Gustafsson, Gustav Bergman a Emma Bjessmo), čtvrté bylo béčko Švédska, páté Norsko a pak následovaly další dvě štafety Švýcarska (redukované pořadí bylo na prvních šesti místech SUI, CZE, SWE, NOR, ESP a FRA). Další dvě naše štafety skončily na 22. (béčko finišované Vendulou Horčičkovou) resp. 23. místě (céčko s finišmankou Johankou Šimkovou) ze ztrátou pět resp. pět a půl minuty.