Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pro maso zabijí milion psů. Tradiční korejští chovatelé bojují o přežití

  18:00
Velcí krátkosrstí psi začnou štěkat, když se Kim Jong-kil přiblíží k rezavým klecím. Poté otevře dvířka a pohladí jednoho po krku a hrudi. Kim prodává psy pro jejich maso. A je hrdý na farmu v jihokorejském Pjongteku, která jeho rodinu živí už 27 let. Rozčilují jej však rostoucí snahy politiků a aktivistů postavit tradiční byznys, který chce předat svým dětem, mimo zákon.

„Je to víc než jen špatný pocit. Absolutně se zákazem nesouhlasím a zmobilizujeme všechny prostředky, abychom se postavili na odpor,“ říká sedmapadesátiletý Kim na své farmě ležící jižně od metropole Soulu.

Konzumace psího masa má na Korejském poloostrově staletou tradici a dlouho byla považována za zdroj výdrže v horkých letních dnech. Chov psů pro maso není v Jižní Koreji výslovně zakázán ani legalizován, ale jeho zákaz si přeje stále více lidí. Obávají se o práva zvířat a mezinárodní image.

„Jíst psí maso je zastaralé, má to v sobě prvky týrání zvířat a brání to našemu národnímu růstu,“ tvrdí Čchon Džin Kjung, vedoucí organizace Korea Animal Rights Advocates v Soulu bojující za práva zvířat.

V rušném centru Soulu je nyní obtížné najít restaurace se psím masem, ale na venkově jich existuje stále dost. „Proti minulosti vydělávám jen třetinu peněz. Mladí lidé sem nechodí,“ stěžuje si 77letý Jun Ču-wol, majitel restaurace se psím masem na tradičním trhu Kyungdong v Soulu. „Na oběd přijdou jen starší. Říkám jim, aby chodili častěji, než to zakážou.“

Kampaň proti psímu masu nedávno dostala velký impuls, když se první dáma Kim Keon Hee, manželka prezidenta Jun Sok-jola, vyslovilo pro zákaz. Navíc dva zákonodárci předložili návrhy zákonů na zrušení obchodu s psím masem.

„Cizinci si myslí, že Jižní Korea je kulturní velmoc. Ale čím více naše kultura zvyšuje své mezinárodní postavení, tím větší šok cizinci mají z toho, že jíme psí maso,“ řekla Han Jeoungae, opoziční poslankyně, která minulý měsíc předložila návrh zákona o zákazu obchodu s psím masem.

V Indonésii zavřeli zvířecí trh

Letos v červenci indonéské úřady oznámily ukončení porážky psů a koček na zvířecím trhu na ostrově Sulawesi po několikaleté kampani místních aktivistů a světových celebrit. Trh Tomohon Extreme Market se stane prvním takovým tržištěm v Indonésii, které se zbaví psího a kočičího masa, uvádí skupina proti týrání zvířat Humane Society International.

Vyhlídky na přijetí jsou nejasné. Protestují proti němu farmáři, majitelé restaurací a další lidé zapojení do obchodu s psím masem. Podle průzkumů se zákazem nesouhlasí každý třetí Jihokorejec, ačkoli většina lidí již psí maso nejí.

Psi se jedí také v Číně, Vietnamu, Indonésii, Severní Koreji a některých afrických zemích včetně Ghany, Kamerunu, Konga a Nigérie. Ovšem Jižní Korea je jedinou zemí s průmyslovými velkochovy. Podle sdružení chovatelů psů má většina farem v Jižní Koreji více než 500 psů.

Kimova farma je se 7 tisíci psy jednou z největších v zemi. Při nedávné návštěvě reportérů agentury AP vypadala relativně čistě, místy byl cítit silný zápach. Všechny psy chovají ve vyvýšených klecích a krmí zbytky různých potravin a mletým kuřecím masem. Jen zřídka je vypustí do výběhu a obvykle rok po narození je prodají na maso.

Farmu s Kimem vedou jeho dvě děti ve věku 29 a 31 let a docela se jim daří. „Psi chovaní pro maso se liší od domácích zvířat,“ zdůrazňuje farmář myšlenku, proti které se staví aktivisté.

Nemůžeme hrdě říkat, že chováme psy

Kromě negativního veřejného mínění čelí farmáři i rostoucím kontrolám úřadů. Stěžují si, že je úředníci opakovaně navštěvují kvůli stížnostem aktivistů a občanů kvůli údajnému týrání zvířat a dalším pochybením. „Během posledních čtyř měsíců podali na moji farmu více než devadesát takových petic,“ říká Kim.

Mnoho psích farem v posledních letech zkrachovalo kvůli klesajícím cenám masa a slabší poptávce. Son Won Hak, generální tajemník sdružení chovatelů psů, soudí, že je to důsledek kampaní aktivistů a nespravedlivých zpráv v médiích, které se zaměřují na farmy s horšími podmínkami.

Podle některých expertů spotřeba psího masa již nějakou dobu klesala tak jako tak. Důvod? Mladší lidé se od něj drží dál.

VIDEO: V Číně začal festival psího masa. Odpůrci doufají, že naposledy

„Upřímně řečeno, nejraději bych jako farmář zítra skončil. Nemůžeme hrdě říkat našim dětem, že chováme psy,“ smutní Son. „Když mi volali kamarádi, ptali se, jestli pořád provozuji farmu na psí maso. Není to nezákonné?“ byla jejich další otázka.

Podle sdružení chovatelů psů se počet farem v celé Jižní Koreji snížil proti stavu před několika lety o polovinu na zhruba tři až čtyři tisíce. Ročně porazí odhadem 700 tisíc až milion psů, což je rázný pokles proti několika milionům ještě před deseti lety.

Část aktivistů považuje odhady chovatelů za přehnané. Jen zdůrazňují odvětví a vykreslují ho jako příliš velké na to, aby bylo zničeno, míní.

Jednání nikam nevedou

Na konci roku 2021 Jižní Korea na návrh tehdejšího prezidenta Mun Če-ina, milovníka domácích zvířat, ustanovila vládní pracovní skupinu, aby zvážila zakázání psího masa. Výbor, jehož členy jsou zemědělci a aktivisté za práva zvířat, se sešel více než dvacetkrát, ale nedospěl k žádné dohodě, i kvůli sporům o otázky odškodnění.

Zemědělští úředníci odmítli zveřejnit obsah jednání vedených za zavřenými dveřmi s tím, že vláda chce ukončit konzumaci psího masa na základě veřejného konsensu.

Návrh zákona na zákaz obchodu s psím masem nabízí podpůrné programy pro farmáře, kteří souhlasí s uzavřením svých farem. „Měli by nárok na peníze na demontáž svých zařízení, odborné školení, pomoc při zaměstnávání a další výhody,“ vyjmenovává opoziční poslankyně Han.

Farmáři chtějí pokračovat v chovu psů pro maso ještě asi dvě desetiletí, dokud starší lidé, jejich hlavní zákazníci, nezemřou. To umožní přirozený zánik tohoto odvětví. „Také většina zemědělců je nyní ve věku 60 až 70 let,“ podotýká Ju Yeongbong, představitel sdružení farmářů.

Aktivisté s tím, aby miliony psů po tak dlouhou dobu nadále umíraly pro maso, nesouhlasí. „Nechat v Jižní Koreji páchat toto tiché týrání nedává smysl,“ říká rezolutně Borami Seo, ředitelka jihokorejské pobočky organizace Humane Society International.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne na 35 hodin, nebo volné pátky

25. května 2024  8:45

Polské ministerstvo práce a sociálních věcí analyzuje dva návrhy na zkrácení pracovního týdne,...

Kazety zažívají comeback. Pro generaci Z je nosič zajímavá a levná novinka

26. května 2024

Audiokazety dobývají trh a stále více známých umělců na nich vydávají svá nová alba. Zájem o tento...

Sankce versus ruská stínová flotila. Desítky tankerů jsou měsíce odstavené

26. května 2024

Premium Už před několika měsíci zasáhly americké sankce značnou část ruské stínové flotily, která od...

Nizozemští vědci přišli s ekologickým pesticidem. Vábí hmyz na lepkavé kuličky

25. května 2024

Nizozemští výzkumníci vytvořili biologický pesticid, který dokáže ochránit rostliny před chorobami...

Námořní doprava produkuje miliardu tun oxidu uhličitého ročně. Jak z toho ven

25. května 2024

Námořní doprava patří mezi největší znečišťovatele ovzduší, v celosvětovém měřítku vyprodukuje asi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...