13. 8. 2023 09:42 − 1900× − 1

Irský šampionát téměř rozhodnutý

Předposlední soutěž irského asfaltového mistrovství se odehrála o minulém víkendu na tratích kolem Corku.

Předešlá soutěž v Donegalu přinesla zásadní zvrat v boji o jezdecký titul, kterému do té doby vévodil úřadující šampión Josh Moffett. Dvě druhá místa, jedno třetí a k tomu vyhraná Clonakilty Hotel West Cork Rally jej držely na čele průběžného pořadí od druhé soutěže sezóny. Ve Wilton Donegal International Rally sváděl dva dny tvrdý souboj s Callumem Devinem, který se mu v průběžném pořadí šampionátu začal povážlivě přibližovat. Do třetího dne šel Moffett s odstupem 4,7 sekundy, ale ve snaze soupeře porazit vycestoval ve třetí nedělní zkoušce mimo trať a rally pro něho skončila nulovým bodovým přídělem. Devine naopak vyhrál už třetí soutěž v řadě a s pěkným náskokem se ujal vedení v šampionátu. Do Corku přijel ještě jeden jezdec udržující si naděje na zisk titulu. Meirion Evans se svým Volkswagenem Polo GTI R5 zvítězil hned v úvodním letošním podniku. Na tento úspěch už ale v dalších soutěžích nedokázal navázat a za soupeři postupně zaostával. Přibližovat se naopak začal těm, které měl do té doby s odstupem za zády. Robert Barrable poskočil blíže Evansovi hlavně skvělým druhým místem na Assess Ireland International Rally of the Lakes. Zatímco jezdec Citroenu C3 Rally2 získal kupu bodů, Brit v Polu rally vůbec nedokončil. Francouzská technika se stává na irské půdě nejoblíbenějším z vozů své kategorie. Ze čtrnácti startujících speciálů Rally2 bylo v Corku hned šest “cé-trojek”. Ke změně techniky sáhnul Josh Moffett, když místo staršího Hyundaie i20 R5 usednul za volant i20 N Rally2, se kterou do té doby startoval jeho bratr Sam. Minule v Donegalu sice zajel svůj nejlepší letošní výsledek, ovšem Joshovy přetrvávající naděje na titul převážily a Sam zůstal tentokrát doma.

Devine už před soutěží sebevědomě prohlašoval, že i tentokrát chce závodit o vítězství a nikoliv si jen dojet pro jisté body. Čas na první zkoušce jeho slova potvrdil. Jak se ale později ukázalo, lídr mistrovství hlavně těžil z obutí na mokřejší úvodní zkoušku. V té druhé naopak naplno využil výhody svých Michelinů do sucha Evans a svého značkového kolegu přeskočil. Devine pak kvůli měkčímu typu zvolených gum Pirelli spadnul i za Moffetta, který zajel nejrychleji v RZ 3. O dvě zkoušky později si ale pilot Hyundaie prožil obrovskou krizi. Své auto v rychlé pasáži přetočil o 360 stupňů a jen se štěstím nic netrefil. Přišel však o deset vteřin a propadnul se na třetí místo. Vítězem sobotní etapy se stal Evans, který zároveň vyhrál většinu rychlostních zkoušek. Pokud by chtěl do následující závěrečné rally v Severním Irsku přijet alespoň s malou nadějí na zisk titulu, vítězství zde v Corku k tomu byla jediná cesta. Tu mu však hodlal zkomplikovat Devine, který vyhrál hned úvodní test druhé etapy. Evans kontroval v tom druhém a pak byl jistě rád za zrušení následující RZ 11. Ve dvanáctém testu dostala většina pole přidělené identické časy a teprve ve třináctém tak pokračoval boj o vítězství. Evans tam ztratil skoro devět vteřin a o vedení přišel. V předposledním testu ale svého soka dokázal porazit a před závěrečnou zkouškou se připravil s odstupem 2,7 sekundy do bitevní pozice. Byla mu ale k ničemu, když byla ve zkoušce vyvěšena červená vlajka a rally po krásném dvoudenním souboji přišla o své epické zakončení. Devine vyhrál čtvrtou rally v řadě a teď už může o titul přijít jen shodou opravdu nečekaných okolností. Moffett v neděli bojoval se svým novým autem a dvojici rychlých Volkswagenů už nestačil. Do cíle dojel se skoro minutovým odstupem a pomalu se může loučit s označením úřadujícího mistra Irska. Evans s ním tak už bodově srovnal krok a zároveň se vymanil z útoků Barrableho. Pilot Citroenu dokončil soutěž v Corku na slabém sedmém místě a zůstal hodně ve stínu dvou velkých překvapeních této rally. Tím prvním byl James Ford pilotující po celou dobu soutěže nejrychlejší z Citroenů a tím druhým jeho soupeř v boji o pozici hned za nedostižnou trojicí. Ryan Loughran po letech strávených v kokpitu historického Fordu Escort MK2 letos přesedlal na moderní techniku. První start v Circuit of Ireland sice skončil havárií, ale poté v Donegalu už Loughran Ford Fiesta Rally2 dovezl až do cíle. Tehdejší šestou příčku v Corku vylepšil, když Forda nakonec udolal a dojel do cíle jako čtvrtý.

Stav šampionátu: 1. Devine 96, 2. Moffett a Evans 82, 4. Barrable 64, 5. Greer 52