Válka na Ukrajině přinesla českým exportérům jedno velké poučení – diverzifikovat, říká viceprezident Hospodářské komory

13. srpen 2023

Čelní náraz do zdi – tak popisuje důsledky vypuknutí války na Ukrajině šéf podniku, který směřoval 90 procent výroby do Ruska. „Od toho okamžiku nemůžete do tohoto teritoria nic exportovat. I to, co tady bylo připraveno a rozpracováno,“ říká předseda představenstva kunovické firmy Aircraft Industries, výrobce legendárních letadel L-410 Michal Hon.

Po začátku války Aircraft Industries vyvezla poslední letadlo do Ruska v březnu. „V těch posledních dvou letech nám tak ubylo 95 procent odbytu,“ popisuje Hon.

„Teď se dá dělat mnohé. Musíte mít osvíceného majitelé, který je ochotný překonat ty první fáze vlastním financováním. Potom potřebujeme jistou pomoc státu. Ten v tomto případě musím pochválit.“

Čtěte také

Ztrátu naprosto dominantního ruského odbytiště nicméně dokázal podnik sice ne úplně, ale z velké části kompenzovat.

„Nedávno jsme dodali první letoun do Uzbekistánu uzbeckým aeroliniím. Dodávali jsme nějaké letouny do Kazachstánu, kde byly provozovány už i předtím. Další letoun putoval do Indonésie. A na dalších zakázkách v této lokaci se pracuje.“

Viceprezident Hospodářské komory a šéf úspěšné východočeské společnosti PROMA REHA Radek Jakubský lapidárně shrnuje hlavní poučení, které pro české exportéry válka na Ukrajině přinesla: „Za mě je to diverzifikovat.“

„Protože výpadek 15 procent, jako byl u nás, je velice nepříjemný, ale dá se nahradit. Pokud se ale někdo orientuje jen na Rusko, jako právě již zmiňovaný výrobce letadel, z 80 až 100 procent, pak je to problém podstatně větší.“

Poslechněte si celé Zaostřeno Víta Pohanky v audiozáznamu.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Související