SESTŘIH: Pardubice - Karviná 2:1. Domácí poprvé slaví, paráda Matouška

Autor: iSport.cz, ČTK
0
Jarolím: Slavia? Míň arogance, víc kreativity. Drahé posily zatím nejsou znát
Furch po nástupu k Boleslavi: Brno jsem si oblíbil, ale život mění plány

Fotbalisté Pardubic ve čtvrtém kole první ligy porazili na svém hřišti Karvinou 2:1 a připsali si premiérové vítězství v sezoně nejvyšší soutěže. Domácí se ujali vedení v 39. minutě po gólu Emila Tischlera a náskok navýšil v 55. minutě Jakub Matoušek první ligovou trefou. Ve čtvrté minutě nastavení si vstřelil vlastní gól Denis Halinský. Sledujte VIDEA z klíčových momentů duelu na iSport.cz.

Východočeši doma bodovali s dnešním soupeřem i ve čtvrtém ligovém souboji. Nováček soutěže po výhře v úvodním kole prohrál potřetí za sebou.

Domácí trenér Kováč poprvé v sezoně vyslal od začátku na hrot útoku kapitána Černého. Premiérový start v základní sestavě si připsal i zkušený záložník Vacek. Na druhé straně kouč Hejdušek změnil oproti minulé porážce 1:2 s Mladou Boleslaví polovinu obranné čtyřky. Na stoperu nastoupil Bederka a na levém beku Černohorec Ražnatovič.

V první gólové příležitosti se ocitl už v sedmé minutě Akinyemi, jenž mohl stylově oslavit své páteční 25. narozeniny. Nigerijský útočník ale po Memičově centru trefil hlavičkou z bezprostřední blízkosti jen brankáře Budinského.

V bojovném prvním poločase mnoho dalších šancí k vidění nebylo, domácí ale využili hned tu první. V 39. minutě Darmovzal připravil patičkou míč Černému, jenž našel vnějším nártem na zadní tyči Tischlera a ten hlavou překonal Ciupu. Pětadvacetiletý univerzál, který dnes nastoupil na levém kraji obrany, se v lize trefil poprvé od listopadu 2021. Karviná ani ve čtvrtém utkání po návratu do nejvyšší soutěže neudržela čisté konto.

Vzápětí mohl přidat druhou branku Hlavatý, dorážkou zblízka ale minul. Na druhé straně se krátce z vyrovnávacího gólu radovali Slezané, Bederkově zásahu ale předcházel ofsajd a sudí Berka po upozornění videorozhodčího branku odvolal.

Do druhé půle vstoupila Karviná náporem. V 50. minutě Mikuš předložil míč před odkrytou bránu Akinyemimu, ten ale prudkou přihrávku nedokázal lépe usměrnit. Nigerijský útočník měl záhy ještě větší šanci, když mu do sólového úniku „namazal“ střídající Matoušek, Akinyemi ale trefil jen tyč.

Matoušek odčinil své zaváhání v 55. minutě. Letní posila z Olomouce si naběhla na Pikulův diagonální pas přes půl hřiště, po zpracování obešla gólmana Ciupu a do prázdné brány vstřelila první ligovou branku. Pardubice tak i v šestém vzájemném duelu v nejvyšší soutěži daly Karviné dvě branky.

Zdramatizovat duel mohl v 69. minutě karvinský kapitán Budínský, jeho skoro jmenovec Budinský ale nebezpečnou hlavičku zneškodnil efektní „robinsonádou“. Karviná v závěru ještě zahrozila po přímém kopu Mikuše, který trefil spojnici tyče a břevna.

Slezané nakonec zkorigovali skóre po nenápadné akci, kdy se Doležalova hlavička odrazila od zad Halinského na bránu a gólman Budinský po nejistém zákroku pustil míč za svá záda. Karviná přesto venku prohrála sedmý ligový zápas za sebou.

Ohlasy trenérů:

Radoslav Kováč (Pardubice): „Jsme strašně rádi, že jsme to konečně zvládli. Pro nás důležitý zápas i toho důvodu, abychom Karvinou dostali pod sebe. První půli jsme hráli dobře, aktivně, akorát na posledních 30 metrech jsme situace přehrávali, takže jsme měli jen jednu šanci a neuznaný gól. Ve druhém poločase byla škoda, že nám neuznali třetí gól, závěr pak byl zase nervózní. Soupeř poslal na hřiště vysoké hráče, ale uskákali jsme to. Nakonec jsme dostali smolný gól, na druhou stranu nám předtím pomohly tyče.“

Tomáš Hejdušek (asistent trenéra Karviné): „Bohužel je to pořád stejná písnička, v některých věcech v defenzivě jsme stále dost nedůslední. Vstup do druhého poločasu vzali kluci za správný konec, trefili jsme tyčku, byli jsme aktivní. Bohužel pak nenabereme hráče po skoro zoufalém odkopu za obranu. S takovou obranou nemůžeme být bodově úspěšní. Souhra defenzivy trpí i zraněními, pořád musíme dělat změny. Ale v posledních zápasech jsme herně nijak nepropadli, takže nepropadáme panice. Ani dnes si nemyslím, že byly Pardubice lepším týmem. Minimálně na bod jsme určitě měli.“

Domácí: 39. Tischler, 55. Jak. Matoušek II

Hosté: 90+3. Halinský (vl.)

Domácí: Budinský – Surzyn, Halinský, Donát, Tischler (75. Kukučka) – Vacek – Sychra (46. Jak. Matoušek II), Darmovzal (71. S. Šimek), Hlavatý, Pikul (63. Patrák) – Černý (C) (63. Krobot).

Hosté: Ciupa – Mikuš, Bederka, Svozil, Ražnatović (65. Hošek) – Boháč (60. Ezeh), D. Žák (60. Krčík) – Memić, Budínský (C) (75. Málek), Papalelé – Akinyemi (60. Doležal).

Nejzajímavější momenty utkání:

Pardubice - Karviná: Drama na závěr, vlastní gól domácích vrátil hosty do hry, 2:1!

Pardubice - Karviná: Mikuš jako Beckham, jenže balón trefil spojnici!

Pardubice - Karviná: Krobot v tutovce netrefil bránu

Pardubice - Karviná: Matoušek mohl připravit tým o náskok, místo toho ho sám zvýšil, 2:0!

Pardubice - Karviná: Po hrubce Matouška běžel Akyniemi sám na bránu, ale trefil pouze tyčku

Pardubice - Karviná: Radost domácích, Tischler je rybičkou poslal do vedení, 1:0!

Pardubice - Karviná: Hosté v první velké šanci, hlavičku Akinyemiho zlikvidoval Budinský

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.