Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

S rýči a kbelíky v mokřadech. Dobrovolníci vracejí život do šumavských slatí

  9:52
Více než týden práce v mokřadech a rašeliništích na Šumavě má za sebou skupina osmnácti dobrovolníků. Při Týdnech pro krajinu Hnutí Duha buduje či obnovuje hráze, jejichž pomocí se daří jednoduše zadržovat vodu v krajině a revitalizovat třeba místa, kde se kdysi těžila rašelina.
Skupina dobrovolníků pomáhá správcům Národního parku Šumava s obnovou...

Skupina dobrovolníků pomáhá správcům Národního parku Šumava s obnovou rašelinišť v Hamerské slati. Dobrovolníci staví nebo zpevňují hráze, které zadržují v krajině vodu. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Je devět ráno, skupina převážně mladých lidí, ovšem i jeden důchodce, si na hranici Hamerské slati rozebírá rýče a kýbly z terénního auta Správy Národního parku Šumava. Než se vydají do míst, která jsou běžným turistům zapovězena, čte Renata Placková ze Správy NPŠ úryvek z textu, v němž na Šumavu a její atmosféru vzpomínal spisovatel a novinář Jan Neruda.

Na Šumavě obnovují mokřady, v cenných lokalitách se pracuje ručně

Poté popisuje na mapě lokalitu, kde ten den budou dobrovolníci působit. Hamerská slať byla v minulosti uměle odvodňována a také tady, jako v nedaleké a známé Jezerní slati, se těžila rašelina.

Přírodu utvářely i jiné vlivy – Renata slibuje návštěvu místa, kam zřejmě kdysi dopadl dělostřelecký granát při ostřelování skrytých německých továren během 2. světové války a vytvořil tam kulatý kráter, dnes zalitý vodou.

Pokračují už pátým rokem

Renata Placková pracuje pro Správu NPŠ jako garantka revitalizací v projektu LIFE for MIRES - život pro mokřady. Jeho cílem je navrácení vody do krajiny. Kromě obnovy mokřadů na celkové ploše 2 059 hektarů také usilují o zlepšení podmínek pro život vzácných druhů ptáků nebo šíří povědomí o mokřadech a hydrologii krajiny mezi vlastníky pozemků a zemědělci z přilehlých oblastí.

Park zahájil projekt na obnovu rašelinišť koncem roku 2018. Plánuje obnovit 47 rašelinišť a pramenišť, čtyři lokality jsou v Bavorském lese. Projekt za 150 milionů korun podporuje evropský program LIFE a ministerstvo životního prostředí.

Dobrovolníci ve středu budovali hráz v oblasti Jezerní slati, ve čtvrtek pomáhali s opravami a obnovou hrází, které lidé z parku vybudovali v Hamerské slati už před nějakou dobou. Někde pomáhal také bagr, dnes už tu po jeho pohybu nezůstaly žádné stopy.

První skupinka se odděluje u jezírka, jež vzniklo zahrazením místa někdejší těžby. Je třeba tu zesílit jednu z hrází, pomocí rýčů a motyk změnit strmý břeh po těžbě v pozvolný, s menší hloubkou, kde se rašeliník snáze uchytí. Renata Placková vybízí jednoho z mladých mužů k tomu, aby do jezírka naházel i větve z okolí. Také tím se podpoří růst rostlin, které vytvářejí slatě.

Na programu jsou i přednášky

Hnutí Duha s podobnými aktivitami pomáhá už téměř tři desetiletí. Podle koordinátora Týdnů pro krajinu Jiřího Beneše se jedná o 26 let trvající koncept týdenních dobrovolnických turnusů.

„Jejich podstatou je, že se na různých místech v republice sejdeme s partou lidí, kteří chtějí pomoci přírodě a krajině. Pracujeme vždycky v koordinaci s majitelem nebo správcem území, na Šumavě se Správou Národního parku Šumava,“ vysvětluje Beneš.

Skupina bydlí v turistické ubytovně vlastněné národním parkem a kromě práce má na programu například přednášky odborníků, jako je třeba právě Renata Placková.

S alkoholem na kole ano i ne. Česká a německá strana Šumavy mají dvoje pravidla

Další dvě skupiny zastavují u podobných jezírek vytvořených pomocí nových hrází. Renata Placková vysvětluje, že konstrukci hrází s kolegy sami navrhli a jsou spokojeni s tím, jak fungují a drží. Mají přepady v dřevěných korytech, aby voda nenarušovala hráz na více místech, i tak je však potřeba některé partie nově utěsnit a osadit drny z okolí. Dobrovolníci si rozdělují práci a výsledky jsou vidět během pár desítek minut.

„Lidi to baví. Je to poměrně neinvazivní činnost, žádná mechanizace, jen přírodní materiál a ruční práce. Přitom i tak jednoduché zásahy zásadně podporují přírodu a biodiverzitu. A už za rok, za dva se mohou přijít podívat a vidět výsledek své práce. Koneckonců dobře udělaná hráz nebo jiné opatření k zadržování vody funguje v podstatě už po prvním dešti,“ líčí Jiří Beneš s tím, že hrází už vznikly na Šumavě stovky nejen prací dobrovolníků z Duhy, ale i jiných subjektů.

A v krajině je to znát. „U jednoho obnoveného potoka jsme na fotopasti zachytili chřástala vodního. Do znovu zamokřených míst se velmi rychle navracejí ptáci jako bekasina otavní, jeřáb popelavý nebo kulík říční. A samozřejmě, kde je vody nejvíce, tam ihned nastupují populace na Šumavě běžných obojživelníků. Zajímavé je rovněž sledovat návrat mokřadních druhů rostlin – na obnovených prameništích jsme úplně nově objevili sítinu ostrokvětou nebo zdrojovku potoční, na jednom rašeliništi zase plavuňku zaplavovanou a plavuník alpský,“ řekl pro agenturu ČTK Lukáš Linhart ze Správy NPŠ.

23. července 2020

Podle jeho slov se projekt LIFE for MIRES - život pro mokřady letos zaměří i na největší odvodněné rašeliniště v Česku, Mrtvý luh.

V minulém století byla oblast Šumavy odvodňovaná kanály pro komerční těžbu dřeva i pro okolní zemědělskou výrobu. Jednou z hlavních aktivit projektu je tak mechanické přehrazování těchto kanálů.

„Letos se budeme soustředit na několik odvodněných rašelinišť, včetně toho největšího, které v Česku máme. Jde o Mrtvý luh v údolní nivě, kde se Studená Vltava potkává s Teplou Vltavou a vzniká naše nejdelší národní řeka,“ řekl Linhart.

  • Nejčtenější

Nebylo to poprvé, plakala u soudu žena, které manžel strčil petardu do vaginy

15. května 2024  5:10,  aktualizováno  10:07

Před soud předstoupil Ukrajinec, který podle obžaloby loni v září v Kožlanech na Plzeňsku vážně...

Slavia - Plzeň 3:0, domácí se nevzdali, jejich naděje trvá. Pomohly rychlé góly

15. května 2024  18:39,  aktualizováno  21:33

Slávističtí fotbalisté ve třetím utkání ligové nadstavby doma porazili Plzeň 3:0 po gólech obránce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Asijská sršeň cestuje po D5, mohla by až do Prahy. Přírodovědci přidávají pasti

17. května 2024

Premium Po dalším nálezu sršně asijské na hranicích Středočeského kraje jsou včelaři obezřetní. Nežádoucí...

S nožem v ruce otevřel dveře cizího auta, řidiče v něm bezdůvodně pobodal

17. května 2024  12:45

Mladík v Rokycanech se obrátil na policisty s tím, že jede autem po městě a vidí na ulici muže,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plot pokrylo 1,4 kilometru háčkovaných dek. Jedna vzniká 80 hodin

19. května 2024  10:18

Celkem 772 háčkovaných dek v sobotu pokrylo zábradlí u cyklostezky mezi Městem Touškovem a Kozolupy...

Přívalové lijáky zvedají hladiny řek na západě. Déšť zalil železniční přejezdy

21. května 2024  21:17

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal protipovodňovou výstrahu. Týká se vodních toků, které...

Oslavy byly skvělé, ale myslíme jen na finále, řekl Priske. Gólmana neodtajnil

21. května 2024  20:54

O víkendu si s mužstvem užil bouřlivé oslavy mistrovského titulu, teď už má kouč sparťanských...

Ti chlapci to tam sypou, ale na každého je protizbraň, říká Koubek o Spartě

21. května 2024  17:41

Před čtrnácti lety triumfem v českém poháru odstartovala nová éra fotbalové Plzně. Ve středu se...

V tunelu Valík vyměňují povrch, dopravní omezení potrvá do poloviny srpna

21. května 2024  15:20

Místo projíždějících aut ve 400 metrů dlouhém jižním tubusu dálničního tunelu Valík jižně do Plzně...

ManpowerGroup s.r.o.
Elektroúdržbář - pouze ranní směna

ManpowerGroup s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 42 000 - 52 000 Kč

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....