Stavebním firmám scházejí pracovníci, mladým se do náročného oboru nechce

  12:52
Stavební firmy ve Zlínském kraji trpí nedostatkem zaměstnanců. Chybí jak řemeslníci, tak technici. Mladí lidé považují stavebnictví za náročný, neatraktivní a nepříliš dobře placený obor. Dávají proto přednost jiným, modernějším odvětvím.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zlínská stavební společnost Zlínstav loni přijala zhruba dvacítku zaměstnanců, z nichž se někteří osvědčili, jiní ne. Potřebovala by ale další.

„Dostatek kvalifikovaných pracovníků je dlouhodobým problémem. Zakázky z tohoto konkrétního důvodu ale odmítat nemusíme,“ přiblížil předseda představenstva Zlínstavu Jiří Stacke.

„Nedostatek zaměstnanců ve stavebnictví, jak řemeslníků, tak techniků, ovlivňuje zásadním způsobem výkonnost tohoto odvětví. V současné době je však eliminován citelným úbytkem poptávky stavebních prací,“ poznamenal ředitel společnosti Pozemní stavitelství Zlín Miroslav Lukšík.

Z analýzy společnosti CEEC Research, jež čerpala informace ze 139 stavebních firem, vyplývá, že více než třetina z nich má kvůli nedostatku lidí méně nasmlouvaných zakázek. Nejhůře se jim hledají kvalifikovaní dělníci. Z analýzy také vyplývá, že téměř 90 procentům podniků scházejí absolventi stavebních oborů.

„Doba, kdy se na jedno pracovní místo hlásilo pět až deset uchazečů, je bohužel pryč,“ konstatoval Stacke.

„Dostupnost kvalifikovaných pracovníků, stavebních řemeslníků a techniků je pouze výjimečná,“ nastínil Lukšík. „Proto situaci řešíme občasnými akvizicemi menších ucelených společností.“

Absolventi jdou raději do IT nebo finančnictví

Příliv absolventů stavebních oborů do své firmy nezaznamenalo 95 procent dotázaných v průzkumu. Většina mladých lidí dává přednost modernějším oborům s vyšším společenským statusem, jako je IT, marketing nebo finančnictví.

„Podařilo se nám přijmout určité množství nových techniků, ale někteří zase přirozeně odcházejí, takže absolutní počet stoupl jen nepatrně,“ popsal ředitel společnosti VW Wachal Ondřej Wachal. „Jiná situace je v dělnických profesích, tam je to daleko větší problém a nevidím jiné řešení než uvolnění trhu práce lidem ze zahraničí.“

V PSG Construction přijali za poslední rok zhruba třicet lidí.

„Většina zaměstnanců se k nám dostává na doporučení, takže se nám příliš nestává, že by se noví kolegové neosvědčili,“ poznamenal ředitel firmy Peter Surovič.

Stavbaři zase nabízejí nízké ceny. Klesá cena materiálu i množství zakázek

Potíže s nedostatkem lidí pociťuje i stát. „Neustálý úbytek počtu studentů, kteří dokončí technické vysoké školy, přináší velké potíže pro hledání nových kolegů nejen do týmu projektantů a zhotovitelů, ale je to problém i pro výkon státní správy a všech procesů SFDI,“ uvedl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Zbyněk Hořelica.

Mluví však rovněž o současném náporu studentů na střední školy, což dává naději, že se situace zlepší. Prakticky to podle něho může být v horizontu osmi až deseti let. Tomu však stavební firmy příliš nevěří. „Nesouhlasím, demografická křivka mluví naopak dlouhodobě proti nám. A obecně je o stavební vzdělání menší zájem,“ tvrdí Wachal.

„Úroveň a naplněnost středních škol, zejména těch odborných, je v posledních letech zcela tristní,“ míní Stacke. „Zatím jsou pořád u rodičů preferována gymnázia a následně humanitní obory. Střední školy ani ministerstvo školství s tímto trendem viditelně vůbec nic nedělají.“

Nízké platy? To už není pravda, tvrdí šéf firmy

Podle průzkumu tři čtvrtiny firem vysvětlují pokles zájmu o stavební obory vysokou náročností zaměstnání. Podle 62 procent může být na vině i neatraktivnost oborů, podle 30 procent nízké platové ohodnocení a podle čtvrtiny náročnost studia. Svoji roli může hrát i nízká prestiž a stále se měnící pracovní lokality.

„Nízké platové ohodnocení již dávno není pravda,“ upozornil Stacke. „Ve stavařině se pořád dají vydělat slušné peníze. Je to ale vykoupeno větší časovou náročností.“

Podle Wachala však stavební firmy nemůžou s platy konkurovat rozvinutým IT společnostem. A současně spoléhat na to, že jim školství samo přisune nové lidi. Proto je hledají třeba prostřednictvím sociálních sítí či náborových kampaní.

Cizinci jsou pro firmy pomoc i zklamání. Část se učí snadno, jiní vůbec

„Jako zodpovědná firma musíme být v této oblasti sami aktivní a budoucí zaměstnance si také vychovávat. Úzce spolupracujeme se středními odbornými školami, pro studenty vysokých škol máme svůj trainee (výcvikový) program, jímž prošlo už několik studentů, kteří jsou dnes součástí PSG,“ předestřel i Surovič. „Kromě toho pracujeme na vzdělávání našich zaměstnanců, máme zavedený talentový program a umožňujeme kariérní posuny.“

A stavební firmy lákají pracovníky rovněž na benefity. „Víme, že pro zaměstnance je důležité skloubení pracovního života s osobním. V této oblasti nabízíme širokou škálu benefitů – od pružné pracovní doby až po příspěvky na volnočasové aktivity,“ zmínil Surovič.

„Vidím naši výhodu v tom, že jsme rodinná firma a na čem se dohodneme, to můžeme hned aplikovat, což je pro řadu lidí mnohem příjemnější,“ dodal Wachal.

Autor: