Jíchová se do finále MS nepodívá. Americká senzace v disku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Jediná zástupkyně české atletiky v úterním programu mistrovství světa v Budapešti končí. Semifinále čtvrtky překážek bylo pro Nikoletu Jíchovou příliš. Ve druhém rozběhu obsadila časem 55,01 s šestou příčku. Překvapivou vítězkou v disku je Američanka Laulauga Tausagová. Běh na 1500 m vyhrála potřetí Faith Kipyegonová z Keni. Maročan Sufján El Bakkali obhájil zlato ve steeplu. Zlato v soutěži výškařů získal Ital Gianmarco Tamberi výkonem 236 cm, trojnásobný vítěz Mutaz Issa Baršim Baršim z Kataru skončil třetí.

Nikoleta Jíchová do finále MS v Budapešti nepostoupila.

Budapešť (od našeho zpravodaje) ‑ Jíchová sice byla o devět setin rychlejší než v rozběhu, ale čas 55,01 znamenal v semifinále jen šesté místo. Olympijský limit 54,85, pro nějž si do maďarské metropole přijela, tak zatím nesplnila a letenku do Paříže ještě jistou nemá.

Ve svém rozběhu měla dvě medailistky z loňského šampionátu. Stříbrná Nizozemka Femke Bolová roli favoritky suverénně zvládla v čase 52,95, bronzová Američanka Dalilah Muhammadová doběhla třetí a ve finále nebude. Nejrychlejší byla její krajanka Shamier Littleová v čase 52,81 a ukázala, že je v dobré formě i osm let od stříbra z Pekingu, kde prohrála jen se Zuzanou Hejnovou.

Nikoleta Jíchová během semifinále světového šampionátu v Budapešti.

Američanka Kendra Harrisonová se v rozběhu na 100 m překážek nešetřila. I s náskokem běžela naplno až do konce a čas 12,24 byl jen čtyři setiny za jejím bývalým světovým rekordem z roku 2016. Rychleji od té doby běžela jen Tobi Amusanová z Nigérie. Harrisonová se také dostala do čela letošních světových tabulek.

V rozbězích na 800 m byl nejrychlejší Keňan Emmanuel Wanyonyi v čase 1:44,92. Jeho slavnějším krajanům se ale vstup do šampionátu vůbec nepovedl. Dva nejlepší z olympijských her v Tokiu Emanuel Korir a Cheruiyot Rotich pomalé rozběhy takticky nezvládli a skončili v poli poražených.

Americký triumf v disku doplnila druhým místem olympijská vítězka Valarie Allmanová, letošní jednička světových tabulek, od níž se čekalo vítězství. Dlouho také vedla, ale v páté sérii ji Tausagová o 26 centimetrů přehodila. Bronz vybojovala obhájkyně zlata Číňanka Feng Pin.

Medailistky disku žen, zleva stříbrná Valarie Allmanová, zlatá Laulauga Tausagová a bronzová Feng Pin.

Perkovičová, nejlepší diskařka posledního desetiletí, má ze světových šampionátů pět medailí, ale z Budapešti odjede s prázdnou, stejně jako předloni z olympijských her v Tokiu. Vylepšila si sice letošní maximum na 66,57 m, ale stačilo to jen na páté místo.

Obě největší favoritky patnáctistovky zvolily zcela odlišnou taktiku. Zatímco světová rekordmanka Kipyegonová se hned usadila v čele, Nizozemka Siffan Hassanová se držela na poslední pozici a dopředu vyrazila až v závěrečném kole. Keňanku, která proběhla cílem v čase 3:54,87, už nedostihla a navíc prohrála i souboj o stříbro s Diribe Weltejiovou z Etiopie. Nezopakovala tak zlato z roku 2019 a po pádu na desítce bude mít poslední šanci na triumf v závodě na 5000 m.

Maročan Sufján El Bakkali (vlevo) obhájil zlato ve steeplu.

El Bakkali znovu potvrdil, že je mistrem velkého finiše, a vyhrál běh na 3000 m překážek za 8:03,53. Stejně jako loni v Eugene i na hrách v Tokiu porazil Lamechu Girmu z Etiopie. Tomu není nic platné, že letos vylepšil letitý světový rekord, na velkých akcích je už potřetí "jen" druhý.

Tamberi se v Tokiu dohodl s Baršimem, že si zlaté olympijské medaile ve výškařském sektoru rozdělí, a dál v soutěži nepokračovali. Podobný scénář pro Budapešť neměli v plánu a stejně by nevyšel, protože Katařan chyboval hned na své základní výšce 225 cm.

Ital Gianmarco Tamberi ovládl soutěž výškařů.

Na 236 cm, což by bylo vyrovnání jeho letošního světového maxima, už neuspěl. Zato Tamberi zdolal laťku napoprvé a druhým pokusem se k němu připojil Američan JuVaughn Harrison. Ten ještě v Tokiu kombinoval výšku s dálkou a ani v jedné disciplíně neuspěl. Teď už si vybral a byla z toho stříbrná medaile. Přitom moc nechybělo, aby Tamberi ve finále vůbec nebyl. V kvalifikaci překonal 228 cm až na třetí pokus.