MS v atletice: diskařskou senzací je Tausagová, výšku vyhrál Ital Tamberi

Autor: iSport.cz, ČTK, inf
0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Překvapivou vítězkou soutěže diskařek na mistrovství světa v Budapešti je Američanka Laulauga Tausagová. Ve finále si zlepšila osobní rekord o více než čtyři metry na 69,49 m. Chorvatka Sandra Perkovičová, dvojnásobná mistryně světa, je po deseti letech poprvé bez medaile. Běh na 1500 m vyhrála potřetí Faith Kipyegonová z Keni, Nizozemka Sifan Hassanová doběhla třetí stejně jako na hrách v Tokiu. Maročan Sufján El Bakkali obhájil zlato ve steeplu. Zlato v soutěži výškařů získal Ital Gianmarco Tamberi výkonem 236 cm, trojnásobný vítěz Mutaz Issa Baršim z Kataru skončil třetí.

Americký triumf v disku doplnila druhým místem olympijská vítězka Valarie Allmanová, letošní jednička světových tabulek, od níž se čekalo vítězství. Dlouho také vedla, ale v páté sérii ji Tausagová o 26 centimetrů přehodila.

„Nevím, jestli mám dobrou vílu, nebo v tom řekli něco moji předci, ale dnes jsem byla schopná předvést něco, o čem jsem si nemyslela, že je možné. Byla jsem přesvědčená, že když všechno půjde dobře, tak bych mohla proklouznout na medaili a nebýt dvanáctá jako na posledních dvou mistrovstvích světa,“ divila se novopečená šampionka. Porazila i obhájkyni zlata Číňanku Feng Pin, která získala bronz.

Perkovičová, nejlepší diskařka posledního desetiletí, má ze světových šampionátů pět medailí, ale z Budapešti odjede s prázdnou, stejně jako předloni z olympijských her v Tokiu. Vylepšila si sice letošní maximum na 66,57 m, ale stačilo to jen na páté místo.

Obě největší favoritky patnáctistovky zvolily zcela odlišnou taktiku. Zatímco světová rekordmanka Kipyegonová se hned usadila v čele, Hassanová se držela na poslední pozici a dopředu vyrazila až v závěrečném kole. Keňanku, která proběhla cílem v čase 3:54,87, už nedostihla a navíc prohrála i souboj o stříbro s Diribe Weltejiovou z Etiopie. Nezopakovala tak zlato z roku 2019 a po pádu na desítce bude mít poslední šanci na triumf v závodě na 5000 m.

Vítězka potvrdila, že jejím plánem bylo nespoléhat na finiš. „Šla jsem hned dopředu, kontrolovala závod a zrychlovala. Je to pro mě skvělá sezona, světové rekordy a obhajoba zlata. Chtěla jsem vstoupit do historie,“ řekla Kipyegonová. Letos v rychlém sledu vylepšila světové rekordy na 1500 m, míli a 5000 m, kde se v Budapešti znovu utká s Hassanovou. Rozběhy jsou už ve středu.

Na patnáctistovce byla Hassanová vděčná za medaili. “Jenom před pár týdny jsem se vrátila z maratonu a bylo pro mě těžké získat zpátky rychlost. Mluvila jsem se svým trenérem, že patnáctistovku vynechám, protože teď jsem spíš maratonkyně,„ řekla všestranná běžkyně, která v dubnu ovládla maraton v Londýně.

El Bakkali znovu potvrdil, že je mistrem velkého finiše, a vyhrál běh na 3000 m překážek za 8:03,53. Stejně jako loni v Eugene i na hrách v Tokiu porazil Lamechu Girmu z Etiopie. Tomu není nic platné, že letos vylepšil letitý světový rekord, na velkých akcích je už potřetí “jen„ druhý.

Steeple nejčastěji vyhrávají Keňané, ale Conseslus Kipruto, který se staral o medaile na pěti předchozích šampionátech, kvůli zranění na překážce nedokončil keňskou kvalifikaci. Čest běžecké velmoci zachraňoval třetím místem Abraham Kibiwot, přestože cestou k bronzu upadl.

Tamberi se v Tokiu dohodl s Baršimem, že si zlaté olympijské medaile ve výškařském sektoru rozdělí, a dál v soutěži nepokračovali. Podobný scénář pro Budapešť neměli v plánu a stejně by nevyšel, protože Katařan chyboval hned na své základní výšce 225 cm.

Na 236 cm, což by bylo vyrovnání jeho letošního světového maxima, už neuspěl. Zato Tamberi zdolal laťku napoprvé a druhým pokusem se k němu připojil Američan JuVaughn Harrison. Ten ještě v Tokiu kombinoval výšku s dálkou a ani v jedné disciplíně neuspěl. Teď už si vybral a byla z toho stříbrná medaile.

Přitom moc nechybělo, aby Tamberi ve finále vůbec nebyl. V kvalifikaci překonal 228 cm až na třetí pokus. O to větší radost měl po finále. Spolu s El Bakkalim slavili zlato cachtáním ve vodním příkopu a dlouze oslavoval s kotlem italských příznivců, kteří si na dnešní večer koupili vstupenky k výškařskému sektoru.

“Šel jsem si pro to. Chtěl jsem přepsat historii tím, že vyhraji zlato na všech velkých soutěžích. Ten pocit je úžasný. Stojí to za všechny oběti, které jsem musel za ta léta udělat. Po kvalifikaci jsem se trochu bál, protože jsem se necítil tak dobře, jak jsem chtěl, ale věděl jsem, že se pro finále vždycky proměním,„ radoval se Tamberi.

Mistrovství světa v atletice v Budapešti:

Finále:
Muži:

3000 m př.: 1. El Bakkali (Mar.) 8:03,53, 2. Girma (Et.) 8:05,44, 3. Kibiwot 8:11,98, 4. Bett (oba Keňa) 8:12,26, 5. Beamish (N. Zél.) 8:13,46, 6. Miura (Jap.) 8:13,70.

Výška: 1. Tamberi (It.), 2. Harrison (USA) oba 236, 3. Baršim (Kat.), 4. Zayas (Kuba), 5. Potye (Něm.) všichni 233, 6. U Sang-hjok (Kor.) 229.

Ženy:

1500 m: 1. Kipyegonová (Keňa) 3:54,87, 2. Weltejiová (Et.) 3:55,69, 3. Hassanová (Niz.) 3:56,00, 4. Mageeanová (Ir.) 3:56,61, 5. Chepchirchirová (Keňa) 3:57,90, 6. Muirová (Brit.) 3:58,58.

Disk: 1. Tausagaová 69,49, 2. Allmanová (obě USA) 69,23, 3. Feng Pin (Čína) 68,20, 4. Van Klinkenová (Niz.) 67,20, 5. Perkovičová (Chorv.) 66,57, 6. Pudenzová (Něm.) 65,96.

Kvalifikace:

Muži:

400 m - semifinále: 1. Watson (Jam.) 44,13, 2. Hudson-Smith (Brit.) 44,26 - evropský rekord.

800 m - rozběhy: 1. Wanyonyi (Keňa) 1:44,92.

Ženy:

100 m př. - rozběhy: 1. Harrisonová (USA) 12,24.

400 m př. - semifinále: 1. Littleová (USA) 52,81, ...17. Jíchová (ČR) 55,01 - nepostoupila do finále.