Požár skládky pražců na Sokolovsku se podařilo uhasit. Hasiči spotřebovali 44 milionů litrů vody

Hasiči úspěšně uhasili požár skládky pražců poblíž hnědouhelné elektrárny Tisová na Sokolovsku. Zásah byl počtem nasazených jednotek i techniky jedním z největších v Karlovarském kraji za posledních 30 let. Při zásahu spotřebovali 44 milionů litrů vody, tedy množství, které běžně spotřebují krajští hasiči při požárech za celý rok, řekl ve středu novinářům ředitel Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Oldřich Volf.

Sokolov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořet začalo v areálu bývalého dolu Silvestr – Přátelství v pátek večer. Na místě zasahovalo přes 400 hasičů ze sedmi desítek jednotek téměř z celé České republiky. Zásah podle nich byl už od začátku extrémně náročný.

Požár skládky pražců u elektrárny Tisová zmenšili hasiči na polovinu. Škoda činí asi 45 milionů korun

Číst článek

Požár zasáhl plochu o velikosti 11 800 metrů čtverečních, plameny dosahovaly i několik desítek metrů a rychle se šířily. Oheň ohrožoval také přilehlou halu a les, které se nakonec podařilo uchránit. S hašením pomáhaly také dva vrtulníky či velkoobjemová čerpadla, která přečerpala přes 30 milionů litrů vody.

Při zásahu se zranilo několik hasičů, jeden byl s lehkými popáleninami převezen do nemocnice, desítky z nich utrpěly termický šok, mnozí byli vyčerpaní.

Požár se po dvou dnech podařilo lokalizovat a hasiči jej doteď postupně likvidují. Zcela zlikvidovaný by mohl být už během středy. Poté hasiči místo opustí a převezme si jej provozovatel areálu, kterým je soukromá firma zaměřená na likvidaci odpadů.

Příčinu požáru vyšetřovatelé dál zjišťují. Pracují s verzí úmyslného založení, nedbalého jednání či technickou závadou na drtiči pražců. Žádnou z nich zatím nevyloučili. Vyšetřování by podle Volfa mohlo trvat ještě několik týdnů.

Na severovýchodě Řecka hoří už jedenáct dnů. Oheň stále není pod kontrolou, zasahují i Češi

Číst článek

Vyšetřovatelé budou také zjišťovat, jestli měl provozovatel areálu všechna potřebná povolení a dodržoval bezpečnostní předpisy. Předběžnou škodu hasiči vyčíslili na 45 milionů korun. Oheň poškodil v areálu několik strojů.

Při hašení spotřebovali hasiči velké množství vody. Veškerá voda ale odtekla do vedlejšího odkaliště po bývalé těžbě uhlí, tudíž nekontaminovala okolní prostředí. Během požáru prováděla chemická laboratoř kontrolní měření zplodin hoření v ovzduší. Nenaměřila zvýšenou koncentraci.

Hasiči se teď budou chtít zaměřit na místa, kde hrozí podobný požár.

„Provedeme analýzu všech brownfieldů, které máme na území Karlovarského kraje. Pointa je v tom, že ty brownfieldy jsou zastrčené a jsou tam firmy, které provádí činnost, o které se moc neví, takže tomu chceme jít naproti. Takže spolu s orgány životního prostředí uděláme koordinovanou kontrolu tak, aby do konce roku jsme měli kraj zmapovaný,“ řekl Volf.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme