Domů     Kráva, medvěd i krokodýl: Posvátná zvířata různých kultur a náboženství
Kráva, medvěd i krokodýl: Posvátná zvířata různých kultur a náboženství

Už od pravěku přisuzovali lidé některým zvířatům bájné či nadpřirozené vlastnosti, báli se jich, nebo je uctívali. To od nich převzala i některá světová náboženství. Která zvířata se těší největší vážnosti a úctě?

Posvátná kráva

Kráva je uctívána především v rámci hinduismu, konzumace jejího masa i její zabití je proto v Indii a Nepálu dodnes tabu. Pro hinduisty je kráva symbolem hojnosti, čistoty a nezištné pomoci, neboť dává mléko, tedy výživu.

Přepuštěné máslo se zase používá k řadě náboženských rituálů. Kraví hnůj slouží jako hnojivo, dým z něj zase jako repelent proti komárům.

Krávy jsou proto v hinduistických zemích velmi respektované a mohou se volně pohybovat i po nejrušnějších ulicích měst, jako je třeba Dillí.

Kráva však byla uctívána i ve starověkém Řecku, Římě a Egyptě, kde na sebe její podobu brala bohyně krásy a mateřství Hathor. Podle Egypťanů vznikla z mléka prýštícího z vemene krávy také Mléčná dráha na obloze.

Uctívané krávy si dělají pohodlí na ulici ve městě Jaipur, hlavním městě indického státu Rádžasthán. FOTO: Kelisi/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Uctívané krávy si dělají pohodlí na ulici ve městě Jaipur, hlavním městě indického státu Rádžasthán. FOTO: Kelisi/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Uctívaná kočka a obávaný krokodýl

Ve starověkém Egyptě uctívali mnoho bohů, kteří na sebe brali zvířecí podobu. Velké vážnosti se těšily například kočky, které byly vnímány jako vtělení bohyně krásy, radosti a plodnosti Bastet, jež byla považována i za ochránkyni žen.

Důvod, proč byla kočka v Egyptě tak vážená, je ale zřejmě prostší. Hospodářství Egypta záviselo na pěstování obilí, proto zdejší obyvatelé oceňovali schopnost kočky lovit myši.

Dalším uctívaným zvířetem zde byl krokodýl, který naopak představoval neustálou hrozbu pro lid, závislý na řece Nilu. Krokodýlím bohem byl Sobek. K němu se Egypťané modlili, uctívali ho a přinášeli mu oběti v naději, že je uchrání před těmito predátory. Obdobně to měli i se štírem.

Had, stvořitel světa

Dalším zvířetem, které se těšilo v Egyptě vážnosti byl brouk vruboun posvátný neboli skarabeus, který si valil kuličku z trusu. Ta Egypťanům evokovala Slunce.

Obdivovali i sokola pro jeho rychlost a obratnost, ptáka ibise, jenž byl symbolem moudrosti, ale třeba i hrocha, lvici nebo kobru. Ta byla ve starém Egyptě ochránkyní králů a zároveň ztělesněním moudrosti či ovládnutí vesmíru.

Had byl ostatně uctíván i zatracován mnoha dalšími kulturami náboženstvími. Někde byl považován za symbol života, prapůvodní životní síly, moudrosti či posvátného vědění.

Kobra je také považována za zabijáka královny Kleopatry. Nechala se prý hadem uštknout, a tak spáchala sebevraždu. FOTO: Jean-André Rixens/Creative Commons/Public Domain
Kobra je také považována za zabijáka královny Kleopatry. Nechala se prý hadem uštknout, a tak spáchala sebevraždu. FOTO: Jean-André Rixens/Creative Commons/Public Domain

Temná hadí stránka

Jinde byl, protože žil i v podzemí, had asociován s oním světem a vnímán jako symbol smrti, a to zejména kvůli nebezpečnosti jeho uštknutí. Z hlediska symboliky má velký význam had Uroboros, zakusující se do vlastního ocasu, který je obrazem věčnosti.

Had mění kůži, je tedy často spojován s uzdravením a zmrtvýchvstáním. V antice hrál významnou roli v lékařství, byl ochráncem domu a vykonavatelem vůle bohů. Zároveň byl i ztělesněním hrůzy, vždyť vlasy Medúzy byly tvořeny spletenými hady.

Had je uctíván i hinduistickým náboženstvím, dodnes se tam slaví svátek Naga Panchami.

Kozel jako ztělesnění ďábla

Stejný dualismus se aplikoval i na kozu, která byla uctívána starořeckou i staroegyptskou mytologií, stejně jako v Číně. Šlo o zvíře, které poskytovalo velký užitek skrze svoji srst, mléko, maso i rohy.

Ve starověku ale začali být templáři obviňováni z uctívání Bafometa, modly s kozlí hlavou, což mělo dokazovat jejich tajnou konverzi k islámu.

V 19. století pak francouzský okultista Eliphas Lévi vytvořil symbolickou bytost, démona s hlavou kozla, zvanou „mendéský kozel sabatu“, který odkazoval na egyptské město Džedet (řecky Mendes), kde byl uctíván bůh s kozlí hlavou.

Další Bafomet, z roku 1897, už plně odkazoval na satanisty, šlo o kozlí hlavu doplněnou pentagramem.

Bafomet, kterého vytvořil francouzský okultista Eliphas Lévi. FOTO: Éliphas Lévi/Creative Commons/Volné dílo
Bafomet, kterého vytvořil francouzský okultista Eliphas Lévi. FOTO: Éliphas Lévi/Creative Commons/Volné dílo

Bůh se sloní hlavou

Pro hinduismus je koza obětním zvířetem, k mnohem váženějším zvířatům zde vedle krávy patří třeba sloni. Ostatně se sloní hlavou je zobrazován jeden z nejznámějších a nejuctívanějších bohů hinduismu, Ganéša.

Hlava slona má představovat věrnost, inteligenci a sílu, jeho velké uši pak moudrost a schopnost naslouchat druhým, zejména lidem, kteří vyžadují pomoc. Zakřivený chobot pak znamená um odlišit skutečnost od iluze.

Sloní břicho obsahuje vesmír a symbolizuje štědrost přírody. Dnes jsou sloni uctíváni zejména v Thajsku.

Opičí král Hanuman

Dalším hinduisty obdivovaným zvířetem je opice, reprezentovaná opičím králem Hanumanem. Ten je obdařen vysokou vnitřní sebekontrolou a plně ovládá své smysly, čehož dosáhl disciplinovaným životem. Je to bůh síly, poznání a ničitel utrpení.

Úctě se v Indii těšil i mocný tygr, stejně jako ve starověké Číně, kde byl symbolem síly a odvahy. Nejobdivovanějšími a nejuctívanějšími zvířaty staré Číny byli draci. Byli obvykle zobrazováni s jednou velkou hlavou a protáhlým dlouhým tělem.

Inspirací pro ně byli zřejmě hadi, ale na rozdíl od nich měli čtyři končetiny zakončené pařáty, které jim umožňovaly chůzi.

Opičí krále Hanuman pomáhá Rámovi. FOTO: Yann/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Opičí krále Hanuman pomáhá Rámovi. FOTO: Yann/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Mocní draci ovládající počasí

Zároveň se uměli pohybovat ve vodním prostředí, takže byl jejich ocas zakončený ploutví. Často měli za hlavou malá zakrnělá křídla, létat ale uměli i bez nich, za využití magie. Byli spojováni s vodou a větrem, uměli například přivolávat déšť.

Ostatně proto byli v Číně uctíváni a byl jim vybudován nespočet chrámů s dračími sochami, kde se konaly lidové obřady s oběťmi. V asijské mytologii byl drak symbolem jara a zrodu, jeho dech mohl mít dokonce léčitelské či oživovací schopnosti.

Fosilie přisuzované drakům ale zřejmě patřily spíše pleistocenním savcům než druhohorním dinosaurům.

Medvěd, praotec národů

Jedním z nejstarších posvátných zvířat je také medvěd. Uctívali ho už neandertálci, „medvědí svatyně“ vznikaly už v období kolem r. 200 000 let př. n. l. Svůj původ odvozují od medvěda všechny sibiřské kmeny i kmen Ainů, který ovládal Japonsko.

Za potomky medvědů se považovali starověcí Řekové i Aradiánové, byl i praotcem Mongolů či ruského národa Nivkhi. U slovanských kmenů je medvěd spojován s rituály přechodu mezi různými světy, v keltských mýtech je zase symbolem bohyně Berne.

Keltové rovněž uctívali jeleny jako symboly hojnosti a obnovy, koně a nejrůznější ptáky, například havrany a vrány, jež byli symbolem války a podle legend se objevovali před bitvami.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
věda a technika
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
reklama
lifestyle
Kariéra Brittany Murphy: Strmý vzestup a tragický pád
V životě Brittany Murphy, oblíbené americké herečky a zpěvačky, nebyl nikdy nedostatek energie a vášně. Narodila se 10. listopadu 1977 v Atlantě ve státě Georgie a svými talenty si rychle získala pozornost nejen Hollywoodu, ale i milionů fanoušků po celém světě. Její kariéra se rychle rozvíjela, ale tragický konec přišel až příliš brzy. Smrt ve […]
Hugh Grant, Eddie Murphy a Jerry Sandusky: Tři skandály slavných celebrit
Hollywoodské celebrity nejsou imunní vůči skandálům, které mohou zničit kariéru nebo osobní život. Hugh Grant, Eddie Murphy a Jerry Sandusky jsou příklady toho, jak se veřejné skandály mohou dotknout lidí z různých profesí. Hugh Grant byl v roce 1995 přistižen kalifornskou policií v autě s prostitutkou Divine Brownovou. Až po letech přiznal, že k tomuto […]
Christian Slater: Od divokých skandálů k střízlivosti
Christian Slater, americký herec známý svými rolemi ve filmech jako „Robin Hood: Král zbojníků“ nebo „Jméno růže“, byl kdysi synonymem pro bouřlivé večírky, drogy a skandály. V 90. letech 20. století se jeho kariéra stala stejně známou pro skandály jako pro filmové úspěchy. Sexuální obtěžování, konflikty s policií, a dokonce i útoky na přítelkyni byly […]
Nestihl dotančit k poslednímu vystoupení
Byl ikonou i kontroverzní osobností. Z Michaela Jacksona si lidé už za jeho života dělali legraci, že se „rozpadá“. Přesto byla jeho smrt šokem pro celý svět.   Čtvrtek 25. června 2009, 14.26 hodin v USA. Tehdy se spolu se srdcem popového krále zastavil svět milionům jeho fanoušků po celém světě. I když bylo evidentní, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
nasehvezdy.cz
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
Je to jen pár týdnů,  co se herečka ze seriálu Zlatá labuť Simona Lewandowská (24) objevila poprvé ruku v ruce na veřejnosti s partnerem Goranem Maiellem (24), kterého známe ze seriálu ZOO. Mnozí to
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
enigmaplus.cz
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
V dějinách českých zemí je jen málo míst, která by v naší historii měla podobný význam jako Zelená Hora u Nepomuku, která své jméno dostala na základě svatovojtěšské legendy. Podle této pověsti se tot
Krkonoše slaví návrat losa evropského
21stoleti.cz
Krkonoše slaví návrat losa evropského
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
panidomu.cz
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
epochalnisvet.cz
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie? Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích,
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
iluxus.cz
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
Stejně jako svět haute couture a jeho módní domy i DS Automobiles každoročně představuje své nové kolekce. Jedinečné nabídky jsou výrazem uznávaného know-how, které ztělesňuje hodnoty společnosti DS A
Pikantní hovězí s těstovinami
tisicereceptu.cz
Pikantní hovězí s těstovinami
Připomíná český guláš, ale nenechte se zmást. Guláš připomíná jen zdánlivě. Ingredience 300 g vysokého či nízkého roštence 1 větší cibule 150 ml rajčatového protlaku 2 čerstvé chilli papričky
Emoce, co přinášejí nemoce!
nejsemsama.cz
Emoce, co přinášejí nemoce!
Víte, že za vaše fyzické zdraví je odpovědný hlavně váš stav mysli? Prostřednicvím nemoci totiž volá s větší či menší naléhavostí vaše duše o pomoc. Evropou otřásala epidemie moru, když kněz na cestě za nemocnými potkal Smrt. „Kolik si tentokrát u nás vezmeš lidí?“ ptá se jí a Smrt odpoví, že tisíc. Pak se potkali za rok znovu a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
historyplus.cz
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František,
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
epochanacestach.cz
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a
Zamilovanost s vůní exotiky
skutecnepribehy.cz
Zamilovanost s vůní exotiky
Když jsem byla malá, měli moji rodiče kamarádku, která se vdala za vlivného cizince. To se mi tehdy líbilo. Než jsem dospěla, padla železná opona a můj sen o vlivném cizinci se mohl v klidu rozplynout, už to nebylo třeba. Kdoví ale, jestli by mne to pořád drželo. Nicméně na cizince jsem narazila. Ne na plážového Casanovu v Egyptě.