Kosová a Nykodým nejlepší na klasice v Hoděšovicích

10.9.2023 Petr Klimpl

Sedmým závodem Českého poháru byla klasická trať, která se běžela v okolí Hoděšovic. Za velkého tepla si pro vítězství v elitě doběhli Denisa Kosová a Miloš Nykodým.

Závod v královéhradeckých lesích velmi pěkně uspořádal OK Slavia Hradec Králové (stejně jako sobotní krátkou trať). Centrum závodu bylo na louce u motorestu Koliba v Hoděšovicích. Na startu bylo šest stovek závodníků. Mapy připravili Jan Langr, Petr Mareček, Jan Netuka a Zdeněk Sokolář.

Pěkné tratě postavil Michal Jedlička. Relativně velký závodní prostor nebyl příměstským lesem, na delších tratích se bylo i dost převýšení. Terén byl mimořádně porostově pestrý, a to jak z hlediska průběžnosti, tak i viditelnosti.

V mužích byli na startu dva reprezezentanti, kteří nás reprezentovali letos na MS Miloš Nykodým a Daniel Vandas (další tři Křivda, Hubáček, Roudný na startu z různých důvodů chyběli). A právě tito dva měli bojovat o vítězství. Miloš Nykodým (ZBM) ale od začátku běžel skvěle, na druhé kontroly se dostal do vedení a už nikoho před sebe nepustil, vyhrál polovinu mezičasů a v cíli byl o více jak šest minut dříve než druhý Daniel Vandas (PHK). Velmi dobrý závod zaběhl Jan Petržela (PHK), který se dlouho pohyboval na druhé příčce, až jeho chyba na 30. kontrole ho odsunula na třetí příčku, když měl na druhé místo ztrátu jen 21 sekund (4. Tomáš Janovský, 5. Osvald Kozák, 6. Jan Gajda).

15. Král Vojtěch             SSU8841 E SK Severka Šumperk      106:50   + 16:04

V dámské elitě udělala hned na první kontrole Denisa Kosová (PHK) minutovou chybu, pak ale běžela velmi dobře, na 4. kontrole už byla ve vedení a až do konce před sebe nikoho nepustila. V cíli měla náskok před v závěru trochu stahující Vendulou Horčičkovou (LCE) 48 sekund. Za nimi byla velká mezera, třetí Tereza Čechová (KAM) ztratila na vítězku pět minut (4. Barbora Chaloupská, 5. Adéla Vandasová, 6. Zdenka Kozáková).

15. Matějů Martina           PGP8556 R SK Praga                 75:27   + 13:18

V juniorech v úvodu vedl Vít Čech (KAM), pak šel do vedení Matěj Tkáč (JJN) a v cíli byl o 39 sekund dříve než Čech, třetí skončil s dvouminutovou ztrátou za vítězem Vojtěch Orany. V juniorkách vyhrála stejně jako v sobotu Barbora Smolková (TAP) před Markétou Rotkovou (ZBM), rozdíl mezi nimi byl tři a půl minuty, třetí skončila Ema Černá (TAP), která měla odstup za vítězkou přes čtyři minuty.

V H18 stejně jako na krátké trati byl nejlepší Jan Strýček (PBM), druhý byl jeho oddílový kolega Adam Zřídkaveselý se ztrátou 1:25 min., o dalších 25 sekund pomalejší byl třetí Daniel Bolehovský (VSP). Ve starších dorostenkách byla opět opět první Lucie Dittrichová (SKM), ale jen o 49 sekund před Michaelou Novotnou (TUR), třetí Viktorie Škáchová (DKP) měla ztrátu skoro čtyři minuty. V H16 byl nejrychlejší Vladimír Srb (LPU), který porazil o 1:18 min. druhého Prokopa Tomáška (TUR), třetí Ctibor Podrábský (VLI) byl ještě o minutu pomalejší. V D16 dlouho vedla sobotní vítězka Hana Vítková (SJI), na 10. kontrole byla ale o minutu pomalejší než Anna Kynčlová (JIL), která se tak dostala do vedení a v cíli byla o 32 sekund dříve než Vítková. Alice Gregorová (DKP) skončila třetí se ztrátou necelých čtyř minut.

Potřebné informace najdete na webu závodů.

V Českém poháru po sedmi kolech je v ženách v čele Denisa Kosová před Vendulou Horčičkovou a Terezou Čechovou. V mužích vede Miloš Nykodým před Danielem Vandasem a Tomášem Křivdou. Průběžné výsledky jsou tady.