Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Kritika nových pravidel pro nájemní byty v Praze: Co říká Platforma pro sociální bydlení o změnách?

16. září 2023
Čtení na 4 minuty
Demonstrace proti novým pravidlům pro přidělování městských nájemních bytů v Praze, 3. 9. 2023 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Demonstrace proti novým pravidlům pro přidělování městských nájemních bytů v Praze, 3. 9. 2023 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Praha má nová pravidla pro přidělování městských nájemních bytů, která v minulých měsících čelila kritice nevládních organizací, opoziční Prahy Sobě či koaličních Pirátů. Nové znění pravidel schválili tento týden městští radní, nepodpořili je však členové rady za Piráty. Dokument oproti původnímu návrhu ponechává bodový systém pro byty určené lidem v sociální tísni, jejichž přidělování přejde z magistrátního odboru pod Centrum sociálních služeb Praha (CSSP).

Praha vlastní podle dřívější analýzy asi 7000 bytů, dalších zhruba 23.000 jich spravují městské části a o jejich pronájmech si rozhodují samy. Nová pravidla magistrátu počítají s pěti kategoriemi lidí, kteří mají nárok žádat magistrát o nájemní byt. Kromě dosavadních seniorů, osob se zdravotním postižením, lidí v sociální tísni a zástupců pro město důležitých profesí nově přidávají mladé rodiny.

“CSSP si samo udělalo metodiku, ve které ponechalo bodový systém,” řekla náměstkyně primátora pro sociální oblast Alexandra Udženija (ODS) k bytům určeným pro lidi v sociální tísni. Dodala, že CSSP jako městská příspěvková organizace, která má na starosti pomoc sociálně slabým, má pro přidělování bytů lepší odbornost a praxi z terénu.

Nové znění pravidel nepodpořili radní za Piráty, jejichž člen Adam Zábranský (Piráti) měl v minulém volebním období jako radní pro bydlení na starosti přípravu dosavadního znění. Nyní v čele města působí jako radní pro majetek. Pirátům se nelíbí zejména to, že bodový systém zůstal zachován jen pro sociální byty, zatímco dosud platil i pro seniory, přičemž podle pirátského klubu by měl být nastaven i pro nově zavedenou kategorii mladých rodin.

“Diskusi o pravidlech pro přidělování bytů rozhodně nepovažujeme za ukončenou a budeme usilovat o to, aby se dopracovaly příslušné metodiky a upravily věci, které v praxi budou podle názoru odborníků jen obtížně fungovat,” uvedla k tomu předsedkyně výboru pro bydlení Magdalena Valdmanová (Piráti). Dodala, že schválení takto důležitého dokumentu většinou dvou hlasů považují za “velmi nedobrý signál”.

Jan Snopek, předseda Platformy pro sociální bydlení: „Jako Platforma pro sociální bydlení budeme i nadále monitorovat situaci a ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi upozorňovat na problémy, které bude nový systém generovat.

Udženija k tomu řekla, že se nebrání budoucím úpravám pravidel. “Vůbec nemám problém otevřít tu debatu a některá ustanovení změnit na základě praxe,” uvedla. “Opravdu chci kolegy přesvědčit o tom, že ta pravidla fungovat budou, že na nikoho nezapomínají a jsou sociálně citlivá,” dodala. Radní podle ní také schválili, že v případě úprav svojí metodiky o nich CSSP musí informovat radu.

Dřívější návrh pravidel kritizovala nezisková organizace Platforma pro sociální bydlení, nelíbilo se jí zejména rušení bodového systému, který nakonec zůstal u sociálních bytů zachován. Vstupní kritéria návrh podle platformy nastavuje příliš přísně, dostatečně necílí na osoby v bytové nouzi a problematická je i podmínka trvalého nebo prokázaného faktického bydliště v metropoli aspoň po dobu pěti let.

V minulém volebním období se podařilo v Praze zabydlet zhruba 450 domácností v bytové nouzi do magistrátních sociálních bytů. Pro tyto domácnosti by bylo bez pomoci velmi obtížné dostat se z bytové nouzi a pro mnoho z nich by to znamenalo zůstat bydlet v nevyhovujících ubytovnách, či se opakovaně stěhovat z jednoho azylového domu do jiného. Do bytů se začaly zabydlovat matky samoživitelky v těžké životní situaci, lidé s duševním či fyzickým onemocněním, senioři a seniorky, mladí dospělí opouštějící dětské domovy a další cílové skupiny,” uvedla ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová.

Jakmile byl v červnu 2023 zveřejněn první návrh nových pravidel, hlasitě se proti tomu vymezila nejenom Platforma pro sociální bydlení, ale i mnoho lidí z oblasti sociální práce, kteří se problematice dlouhodobě věnuji a zabydlené lidi podporují.

„Jedním z důvodů, proč chtěla náměstkyně Udženija systém měnit, byl údajný patnáctinásobný nárůst počtu stížnosti na nájemce sociálních bytů. Jak ale ukázala analýza stížností, kterou Platforma pro sociální bydlení vytvořila, na většinu nájemců sociálních bytů nebyla nikdy podána ani jedna stížnost a ve většině bytových domů, kde se sociální byty nacházely, nebyla také nikdy podána ani jedna stížnost,“ dodal Jan Snopek, předseda Platformy pro sociální bydlení.

Platforma pravidla kritizuje i nadále, i když finální dokument podle ní oproti prvnímu návrhu doznal několika významných změn pozitivním směrem. I tak však podle organizace schválená pravidla obsahují řadu věcí, která výrazně sníží přístup lidí v bytové nouzi k městskému nájemnímu bydlení. Zároveň v nich schází transparentní mechanismus výběru nájemců několika kategorií bytů, což vytváří velký potenciál pro korupci, uvedlo sdružení v tiskové zprávě.

„Jako Platforma pro sociální bydlení budeme i nadále monitorovat situaci a ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi upozorňovat na problémy, které bude nový systém generovat. Nejde navíc jen o samotná pravidla pronájmu, za “vlády” Alexandry Udženije dochází k personálnímu, finančnímu i odbornému oslabování struktur a organizací, jež mají na starosti řešení bytové nouze v Praze,” doplnil Jan Snopek.

Nový záměr kritizovala i opoziční Praha Sobě. “Dílo zkázy dokonáno. Ty nejvíce ohrožené a nejpotřebnější rodiny, senioři a další Pražané právě přišli o důležitou pomoc ze strany města – o naději na bezpečný domov.,” uvedl dnes po rozhodnutí radních na sociálních sítích její lídr Jan Čižinský. Nová pravidla jsou podle něj netransparentní a vypadávají z nich ti nejslabší.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon