MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Drama v Ostravě mistr rozhodl až v prodloužení, Děčínu nepomohlo ani to

Úřadující šampioni z Opavy málem narazili hned v prvním kole nové sezony. V regionálním derby na půdě NH Ostrava rozhodli i po zásluze kapitána Jakuba Šiřiny až v prodloužení, ve kterém své soupeře nakonec porazili 102:96. Dokonce dvojitého přídavku po základní hrací době se dočkali fanoučci v Děčíně. Domácím však nadělil prohru o bod pardubický Matěj Burda. Ty Nicholsen v novém angažmá zazářil s novým osobním maximem, na výhru Slunety to však nestačilo.

Opava novou sezonu otevřela vydřenou výhrou v Ostravě

Tým trenéra Petra Czudka po nevydařené druhé čtvrtině prohrával ještě v závěru třetí části o 14 bodů, ale vrátil se do zápasu a v nastavené pětiminutovce i díky 12 bodům kapitána Jakuba Šiřiny rozhodl.

Šiřina byl s 28 body nejlepším střelcem zápasu, v němž mistrovský celek nejprve vedl až o deset bodů, ale druhou desetiminutovku prohrál 9:27. Derby v té době ovládali Američané v ostravském dresu. Chase Jeter a Eliah Weaver se celkem podělili o 39 bodů (20+19), třetí zámořská posila Elyjah Williams se blýskl 16 body a 10 doskoky. "Přestali jsme hrát agresivně. Když jsme se netrefili, nešli jsme za doskokem. Ostravu jsme nechali rozehrát," uvedl Czudek.

Blíže k výhře v základní době měla přesto nakonec Opava, ale ztratila náskok 79:73. I v prodloužení se oba týmy vystřídaly ve vedení, ale závěr vyšel mistrovi. Šiřina v nastavení proměnil všech sedm trestných hodů, v zápase minul jen tři z 19 a Slezané celkově ze šestek zaznamenali 40 bodů.

"Cením si tohoto vítězství. Máme ale na čem pracovat. Hlavně si musíme říci, co chceme, jak chceme. Určité pasáže nebyly optimální. Pozitivum je to, že jsme se dokázali do zápasu vrátit. V závěru rozhodlo i štěstí," dodal Czudek.

"Byl to parádní zápas. Z naší strany se mi to líbilo, proháněli jsme mistra. Pro některé kluky u nás to byly první velké minuty. Opava byla v koncovce šťastnější. Musíme pracovat celých čtyřicet minut, až potom můžeme být úspěšní. Na tomto výkonu ale můžeme stavět," uvedl ostravský kouč Adam Choleva.

Základní hrací doba nerozhodla ani v Děčíně či Praze

Prodlužovat se po nerozhodném stavu 91:91 muselo i u vicemistra v Děčíně. Domácí do další pětiminutovky poslal Maksim Šturanović, ale ani ta neurčila vítěze. Pardubicím nakonec vítěztsví 112:11 vystřelil trojkou v závěru druhého prodloužení rozehrávač Matěj Burda.

V Děčíně sedm hráčů nastřílelo 20 nebo více bodů, domácím lídrem byl kapitán Tomáš Pomikálek s 23 body a 14 doskoky, Anthony Walton mu sekundoval s 21 body, 13 doskoky a 6 asistencemi. Střelcem zápasu byl Bryce Alford s 29 body a pěti trojkami, Joseph Brink zaznamenal double double za 21 bodů a 10 doskoků.

Slavia měla také tři dvacetibodové střelce v čele s lídrem Lesleym Varnerem, autorem 28 bodů. Píseckým Sršňům nestačil ani skvělý výkon Martina Svobody, který dal 38 bodů a k tomu doskočil 10 míčů. V utkání padlo po 13 trojkách na každé straně, domácí Michal Mareš trefil šest ze sedmi pokusů.

Nymburk vstoupil do sezony rázným krokem

Naopak pro jasnou první výhru sezony si dokráčeli hráči Nymburka, kteří vykradli Olomoucko 108:68. Nejlepším hráčem Nymburka byl s 22 body Jitaurious Gordon. Stejný počet přitom dali za domácí Olomoucko Elbert Matthews i David Škranc. Rozdíl byl ale ve vyrovnanosti kádrů. Domácí náhradníci dali osm bodů, Nymburští 52.

Basketbalisté Nymburka vstoupili do sezony výhrou v Olomoucku
zdroj: Basketball Nymburk

"Naše velká zbraň je, že máme dvě vyrovnané pětky a můžeme střídat post za post. Udělali jsme chyby v obraně, ale věděli jsme, že když budeme hrát náš intenzivní basketbal celou dobu, tak Olomoucku postupně dojdou síly," potvrdil výhodu širší rotace nymburský Luboš Kovář.

Bodově nejchudší zápas prvního hracího dne se hrál na Folimance, kde USK zdolal brněnské vítěze základní části minulé sezony 64:62. Basketu Brno nepomohlo v Praze ani pět trojek navrátilce Ondřeje Šišky.

Ani 41 bodů Tye Nicholsena nestačilo Slunetě k domácí výhře. Druhý nejlepší střelec minulého ročníku NBL si vytvořil nové osobní maximum v české soutěži. Nichols zaostal o jediný bod za rekordem ústeckého klubu, který drží Ladislav Pecka a Tim Henry.

Kolínu, na jehož lavičku se před sezonou vrátil po šesti letech kouč Predrag Benáček, pomohl k výhře 97:86 Jamari Smith 29 body včetně pěti trojek. Jen o dva body méně dal Filip Halada.