Malé české toky ohrožuje sucho. Velký problém mají i organismy, které v nich žijí

O suchu slýcháme v souvislosti se změnou klimatu čím dál častěji. Prázdnější studny a zákazy napouštění bazénů ale nejsou jediným dopadem změn na Zemi. Ještě drtivější dopad má sucho na organismy, které žijí ve vodě a v její těsné blízkosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za 2 - 3 dny má padnout absolutní rekord v nízkém stavu vody

Malé české toky ohrožuje sucho a velký problém mají organismy, které v těchto vodách žijí | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Klimatická změna se projevuje i většími výkyvy počasí, jako například intenzivními přívalovými dešti. Půda je nedokáže vsáknout a tak voda ještě víc odtéká řekami z našeho území. A to je v kombinaci se suchem pro vodní živočichy další komplikace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Zaostřeno, připravila Lucie Pávová

To, že by úplně vyschlo koryto velké řeky, jako je Vltava nebo Labe, podle hydrologů nehrozí. Malé toky jsou ale v ohrožení, dokonce víc než polovina z nich.

V Česku mají dlouhodobě problém se suchem řeky na Krušnohorsku – pravidelně v létě vysychají přítoky Ohře nebo Bíliny. Také některé malé přítoky Labe ve východních Čechách. A už od přelomu tisíciletí pozorují hydrologové vysychání malých potoků i na jihu Moravy.

Víc se dozvíte v pořadu Zaostřeno, audio je v úvodu článku.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme