Před 30 lety: Za rasistickou vraždu podmínku. Odsouzení: “Židobolševická politika”

26. 09. 2023 | 16:30
Přečteno 1325 krát
Před třiceti lety byl z rasových důvodů zavražděn romský mladík Tibor Danihel: Připomeňme si, jak odporně tehdy média a justice zacházela s rasovým násilím.

Je to už třicet let, kdy se odehrála jedna z rasistických vražd, které zahýbaly celou společností. Na tomto případu se za pochodu učila média, na rozdíl od justice, která byla ve věci rasisticky motivovaných trestných činů v podstatě netečná, pokud rovnou pachatelům nenahrávala.

Cena života mladého Roma

V pátek 24. září 1993 zahnala v Písku početná skupina skinheadů čtyři mladé Romy do řeky Otavy a násilím jim bránila vylézt z vody. Jeden z Romů, osmnáctiletý Tibor Danihel, kvůli tomu utonul. Tato událost byla mnohokrát projednávána před soudem, několikrát se měnila právní kvalifikace činu i počet obžalovaných, než byl vynesen alespoň částečně adekvátní rozsudek. Nejtvrdší trest za rasistickou vraždu byl něco málo přes 8 let – na tolik si česká justice v 90. letech cenila život romského chlapce.

Nešťastná náhoda?

V jedné z prvních zpráv o smrti Tibora Danihela napsal deník Lidová demokracie pod titulem Smrt při pochodu skinů: „Atmosféra ve městě není dobrá a nerad bych se podrobněji vyjadřoval k případu, který šetří policie,‘ řekl včera zpravodaji LD starosta Písku Tom Zajíček… Zatím není jasno, zda tato skupina přijela do Písku záměrně nebo zda šlo o nešťastnou náhodu. U nás v Písku se k hnutí skinheads hlásí pouze několik jednotlivců.‘ Včera se setkali s několika romskými rodinami zástupci písecké radnice, aby pomohli zachování klidu, který přispěje k rychlému vyšetření případu.“ – (tš, LD 28. 9. 93, s. 6.)

Tragicky zahynul za nepříjemných okolností…

Zpravodajství o události zpočátku nepřekračovalo rámec běžného psaní o trestných činech v černé kronice. Psalo se o „skinheadech“ na jedné straně a „místních Romech“ na straně druhé. V tom duchu se neslo i zpravodajství o pohřbu zemřelého Roma. Zemědělské noviny o tom v článku „Pohřeb bez provokací“ napsaly:

„Cimbálová kapela nechyběla včera v Písku při cestě k poslednímu rozloučení s osmnáctiletým romským mladíkem Tiborem Danielem, který před týdnem tragicky zahynul za nepříjemných okolností… Podle slov starosty Písku Toma Zajíčka se rozhodně nejedná o projev nějaké vyhrocené rasové nenávisti. Potvrdil to i včerejší klidný a důstojný průběh pohřbu.“ (bm, ZN 2. 10. 1993, s. 3.)
Střet dvou znepřátelených skupin

Anna Šabatová, Jiří Homoláč a Kamila Karhanová, autoři studie „Obraz Romů v středoevropských masmédiích po roce 1989“, ve své analýze k tomuto případu mimo jiné napsali:
„Utváření mediálního obrazu píseckého případu se vyznačuje několika rysy typickými pro postoj českých médií k násilným trestným činům, jejichž oběťmi jsou Romové a pachateli příslušníci majority. Vzhledem k tomu, že Romové a skinheadi jsou nahlíženi jako dvě nepřátelské skupiny, které mají spolu neustále konflikty, zajišťuje pouhý souvýskyt těchto dvou kategorií zprávám o událostech, jako byla smrt Tibora Danihela, dostatečnou koherenci a činí je ,smysluplné´… Vydávání smrti chlapce za oběť srážky dvou znepřátelených stran zastíralo ovšem příčinnou souvislost mezi jednáním skinů a smrtí jejich oběti.”

„Zkuste si zabít Cikána“

Přístup společnosti, na prvém místě místních i vládních politiků a médií, napomohli změnit lidé, kteří se rasisticky motivovanou trestnou činností a pomocí jeho obětem zabývali, především aktivisté Jakub Polák a Markus Pape. V médiích je podpořilo i několik publicistů a komentátorů.

Například sociolog Ivan Gabal v MF Dnes pod titulkem „Zkuste si zabít Cikána“ následujícím komentářem:
„V Písku u soudu vám poradí: musí vás být víc, vyholte si hlavy a zakryjte obličej. Cikánů se nedotýkejte. Stačí je zahnat do hluboké vody. Ty, co vám budou bránit, stačí odblokovat. U soudu zastrašujte svědky, lžete, odvolávejte se na kolektivní odpovědnost, stavte se vlastencem. V nejhorším dostanete podmínku. Bude-li vás dost, za rok vyčistíte i střední město. Dva roky pozoruji, jak život tento scénář píše. Bylo jen otázkou, kdy jej někdo posvětí. … A co stát? Neuzavřené případy zápalných lahví v romském domě i fašistického řádění v Terezíně… skrytě rasistické a nejapně populistické výroky pražského primátora v předvolební kampani… překvalifikování rasistických útoků na přestupky… Česká politika prostě pocit etnické a kulturní sebestřednosti a uzavřenosti podporuje, čímž rasismu a netoleranci uvolňuje cestu.“ (MFD 6. 12. 1994, s. 12.)

Při cestě do jižních Čech v listopadu 1996 prezident Václav Havel na místě, kde Tibor Danihel utonul, symbolicky vhodil do řeky sedm bílých růží. “Jsem dost zneklidněn tím, že se po tak dlouhou dobu nepodařilo jednoznačně říci, co se vlastně stalo, kdo je vinen a potrestat ho. Vše nasvědčuje tomu, že se mladý Rom stal obětí rasismu,” řekl při té příležitosti prezident.

Matka: “Nezabili slepici, ale člověka”

Tato rasistická vražda dobře ukázala na tehdejší stav české justice, na neochotu přiznat, že trestné činy páchané na Romech a některých cizincích jsou rasistické. Devadesátá léta se nesla v duchu odlišného metru na trestné činy páchané etnickými Čechy a Romy. Pachatelé z řad etnických Čechů byli justicí zřetelně protěžováni, což svým způsobem trvá dodnes.

Na počátku tohoto případu bylo obžalováno šestnáct útočníků. Padl první rozsudek okresního soudu v Písku. Do médií se kauza vrátila po patnácti měsících, když Okresní soud v Písku projednával žalobu státního zástupce, podanou na šestnáct skinů pro trestný čin násilí proti skupině obyvatel a podpory hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů (par. 260 trestního zákona). Tohoto paragrafu použil písecký státní zástupce údajně jako první v republice, avšak bezúspěšně. V prosinci roku 1994 byli odsouzeni dva skinheadi k podmíněným trestům za výtržnictví, ostatní byli zproštěni viny!

Všechny deníky zahrnuly do svého zpravodajství stručnou rekapitulaci toho, co se v září 1993 v Písku stalo. ČTK, Denní telegraf, Zemědělské noviny, Mladá fronta Dnes a Blesk i po přelíčení opakovaly starou verzi, že mladí Romové skočili do řeky a jeden z nich při tom utonul.

Z průběhu soudního líčení stojí za připomínku dvě okolnosti zaznamenané tiskem. Především argument obhajoby, že Tibor Danihel před svou smrtí čichal toluen, což prý mohlo ovlivnit jeho jednání. Druhou byla okolnost, že z jednací síně byla pro “stálé vyrušování” vyvedena matka Tibora Danihela, jak uváděla zpráva ČTK a většina deníků, které o průběhu přelíčení referovaly. Výjimkou byly Lidové noviny s formulací, že matka oběti nesouhlasně reagovala a zpráva uveřejněná v deníku Práce, uvádějící její autentický výrok po rozsudku: Nezabili slepici, ale člověka. Chci spravedlnost.

Epilog

Rozsudek krajského odvolacího soudu mohl změnit jen Nejvyšší soud, a to na podkladě stížnosti o porušení zákona, která příslušela tehdejší ministryni spravedlnosti Vlastě Parkanové. Podala ji na žádost Senátu, kde ji navrhl tehdejší senátor a dnes bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Nejvyšší soud zrušil rozsudky krajského soudu a konstatoval, že pochybení se dopustila již policie, která na místě činu řádně nezjistila všechny svědky. K novému projednání pak došlo v říjnu 1998 a závěrečný verdikt vynesl Vrchní soud 30. června 1999.

Tedy až téměř šest let po spáchání tohoto trestného činu uznala česká justice - Vrchní soud - tři obviněné vinnými z rasisticky motivované vraždy a pokusu vraždy. Jaroslav Churáček dostal 8 let a 3 měsíce, Zdeněk Habich 7,5 roku a Martin Pomije 6,5 roku. Čtvrtý obžalovaný Milan Brat byl v roce 2000 osvobozen.

Předseda senátu během čtení rozsudku uvedl, že na Danihelově smrti se zřejmě podílelo více skinheadů. Odsouzení na to reagovali výkřiky: “židobolševická politika” a “český národe, děkujeme!



Článek vyšel na serveru Romea.cz











Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy