Pietní akt k uctění památky gestapem popraveného Josefa Tomáška z Archeologického sboru Vocel se uskuteční 15. 10. od 15 hodin před Kamenným domem

V letošním roce si připomínáme smutné výročí od úmrtí pracovníka Archeologického sboru Vocel Josefa Tomáška. Pracovníci Českého muzea stříbra se proto rozhodli uctít památku tohoto významného muže a kolegy. Pietní akt se uskuteční v neděli 15. 10. 2023 u Kamenného domu v 15 hodin.

Josef Tomášek se narodil 25. 3. 1891 v Tuchlově u Čáslavi. Středoškolské vzdělání ukončil maturitou na kutnohorském gymnáziu. Poté studoval dva semestry v Praze na Karlo–Ferdinandově univerzitě. V roce 1911 nastoupil jako jednoroční dobrovolník do rakouské armády. Sloužil u 5. dělostřeleckého pluku až do roku 1918. V průběhu války získal dvě významná ocenění Signum laudis. Od roku 1920 pracoval jako úředník v bance a na konci 20. let 20. století převzal obchod s konfekcí své ženy Boženy rozené Kejstové na Palackého náměstí čp. 92. V průběhu třicátých let se stal správcem muzejních sbírek Archeologického sboru Vocel a o předměty pečoval do roku 1942. Tomášek byl politicky aktivní, byl členem Československé národní demokracie, kde zastával funkci tiskového mluvčího. Po vzniku Národního sjednocení byl tiskovým zpravodajem pro oblast kultury, nicméně psal i politické články do časopisu Prokůpkův kraj a Pravdy: listu Československé národní demokracie Kutná Hora. Na podzim roku 1940 vstoupil do tehdy zakládané kutnohorské buňky podzemní organizace Národního obranného svazu (NOS). Jeho úkolem bylo získávat další spolehlivé osobnosti a organizovat a řídit jejich činnost. Ta však neušla pozornosti gestapa a celá organizace byla na jaře roku 1942 rozkryta a rozprášena. Josef Tomášek byl po dlouhém věznění v řadě trestnic a kárnic odsouzen k trestu smrti, který byl vykonán 15. 10. 1943 v Drážďanech.

tz, red

 

Zavřít menu