Nový šéf chce rozhýbat muzeum v Žamberku. Včetně stěn

12. říjen 2023

Jindřich Žák přichází s myšlenkou většího otevření veřejnosti i propojení se školami. Městské muzeum prochází změnami.

V konkurzu uspěl se svou koncepcí rozvoje. „První rovina je odborná činnost muzea založená na správě sbírek a zpracovávání historie města Žamberk a jeho okolí. Výstupy z toho jsou výstavy anebo publikační činnost. Druhá část se zabývá otázkou návštěvníků a práce s nimi. Protože pracujeme s lidmi, máme svou cílovou skupinu, a to děti, rodiny s dětmi a seniory. Na nich se snažíme stavět a rozšiřovat naše působení.“

Kam dál se Starým Žamberkem?

Žák před časem inicioval projekt Starý Žamberk, který sdružil místní zájemce o historii města na sociálních sítích a později na osobních setkáních. „Projekt v současné době částečně stojí, i když se stále objevují nové příspěvky v podobě fotografií a historických dokumentů. Dělali jsme přednášky v knihovně, kam chodila skupina nadšenců pravidelně a informace nám ještě doplňovala. Kdysi jsme vydávali i sborník. Teď bychom přímo v muzeu chtěli pracovat s pamětníky a seniory.“

Ředitel městského muzea v Žamberku Jindřich Žák

V Žamberku je víc muzeí, což ale ředitel toho městského nevnímá jako konkurenční boj. „Jsme malé město a nemůžeme jet na kordy. Pro nás i pro ně to může být příležitost. Navázání spolupráce je otevření cesty k tomu, abychom lákali víc návštěvníků a mohli jim poskytovat lepší služby. Třeba naše expozice je ještě malá na velké besedy. Do roku 2025 se to snad změní.“

Momentálně muzeum spolupracuje s architektonickou kanceláří. „V přízemí máme poměrně velký prostor, který by se měl stát velmi variabilním. Po přestavbě expozice chceme hýbat se stěnami, abychom je mohli upravovat podle velikosti expozic a přednášek. Patří k tomu multimédia, edukační hry a rádi bychom do budoucna získali novou kolegyni anebo kolegu na pozici muzejní pedagog. Taky chceme muzeum takzvaně vyvážet do škol. Pedagogové nemají moc čas, aby šli do muzea. Budeme dělat programy přímo v hodinách. Záleží na objednávce konkrétního pedagoga a na tom, jestli budeme schopní to připravit. Pro školy nabízíme i historické procházky po městě.“

Rozhledna pod křídla

Hlavní expozice a sídlo má Městské muzeum Žamberk v Kateřinském špitálu. K muzeu patří i domek Prokopa Diviše a od listopadu přibyde Tyršova rozhledna. „Působit tedy budeme ve třech objektech. Za hlavní budovou by mohla vzniknout venkovní učebna. V domku zase plánujeme dětskou experimentální elektrickou laboratoř, kde bychom chtěli představit počínání vynálezce bleskosvodu Prokopa Diviše. Veškeré profinancované peníze jsou opřené o to, že očekáváme zvýšení návštěvnosti. Je to jeden z důležitých ukazatelů funkčnosti instituce jako takové.“

Jindřich Žák v ředitelské židli sedí od konce srpna. „Jde to zatím jako po másle. V muzeu jsem kdysi pracoval na pozici kurátora. Teď se zabíhám v takové manažerské funkci. Řešíme rozpočty na příští rok a výhledové plánovaní rozpočtů do dalších let. To jsou pro mě úplně nové věci. Zatím se v tom rozkoukávám. Asi mi to ještě chvíli bude trvat. Zastávám baťovský princip, kdy by každý zaměstnanec měl myslet na to, že jednou poroste někam dál. Neusíná na vavřínech, nezůstává na svém místě. Když máte vizi, posouvá vás. Nabídla se příležitost, zkusil jsem ji využít a vyšlo to.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související