Existuje rozhlasové umění? Záznam debaty v Národním technickém muzeu

14. říjen 2023

Poslechněte si záznam živého vysílání z Národního technického muzea – v prostorách výstavy „Sto let je jen začátek. Český rozhlas 1923-2023“. Jiří Kamen a Milena M. Marešová mluvili s Tomášem Bojdou z olomoucké univerzity, autorem knihy „Herec a režisér v rozhlase. Kapitoly z tvorby Jiřího Horčičky a Josefa Melče“. Debaty se zúčastnil také autor a režisér rozhlasových pořadů Miroslav Buriánek. 

Osou pořadu byly ukázky rozhlasové tvorby režisérů Josefa Melče, Jiřího Horčičky a Miroslava Buriánka. Zaměříme se především na jejich komediální tvorbu (Horčičkovy Zvonokosy, Melčovu dramatizovanou četbu Oblomova a Buriánkův černohumorný dokument Sbohem monarchie aneb Funerální leporelo – putování západočeskými hřbitovy).

Zmíněna byla samotná výstava ke stému výročí zahájení rozhlasového vysílání, ale také olomoucká tradice bádání o rozhlase, kterou zahájila Alena Štěrbová a v níž pokračují Andrea Hanáčková a Tomáš Bojda. V komentářích ukázek jsme upozornili na originalitu české rozhlasové režie, dramatiky, oceněné několik cenami Prix Italia v 60. letech 20. stol. Tomáš Bojda také připomene osobnost rozhlasového redaktora Rudolfa Matyse, se kterým spolupracoval na své knize o rozhlasové režii.

Existuje rozhlasové umění? Debata v Národním technickém muzeu
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.