Nečas řídil výhru Caroliny, Sharks nestačil gól Zadiny a přihrávky Hertla

foto Utkání hokejové NHL San Jose - Carolina, 17. října 2023. Martin Nečas (vlevo) z Caroliny překonává brankáře San Jose Mackenzieho Blackwooda, vpravo obránce Sharks Kyle Burroughs.

New York - Hokejistům San Jose nestačily v NHL dvě asistence Tomáše Hertla a gól Filipa Zadiny k první výhře v sezoně a podlehli doma Carolině 3:6. Na rozdílový gól přihrál Martin Nečas, který přidal i pátou branku týmu. Ani 33 zákroků Karla Vejmelky neodvrátilo prohru Arizony 0:1 na ledě New York Islanders.

Fotogalerie

První gól úterního zápasu v San Jose vstřelil ve čtvrté minutě Fabian Zetterlund z úniku, do kterého jej vyslal Hertl. Carolina otočila brankami Setha Jarvise a Jaccoba Slavina, jenž udeřil dokonce v oslabení. V dohrávané přesilové hře ale vyrovnal Zadina, prosadil se švihem zpoza levého kruhu a skóroval podruhé v sezoně. V další početní výhodě přidal v 37. minutě třetí gól San Jose William Eklund z dorážky střely Henryho Thruna. Druhu asistenci si připsal Hertl.

Carolina přitom přestřílela San Jose v úvodních dvou třetinách 30:11. Převahu vyjádřila ale až čtyřmi góly v rozmezí 50. až 56. minuty. Nejdříve vyrovnal Stefan Noesen a po Nečasově přihrávce vstřelil druhý gól v utkání Jarvis. Český útočník se vzápětí blýskl individuální akcí: dostal na útočné modré čáře u pravého mantinelu puk do jízdy, místo střely obkroužil branku a zasunul kotouč k tyčce. Výhru zpečetil Brett Pesce.

"Celý zápas jsme hráli výborně. Vytvářeli jsme si šanci za šancí. Věděli jsme, že musíme pokračovat ve své hře a být trpěliví," řekl Slavin. Carolina z preventivních důvodů vystřídala v úvodní třetině i gólmany. Frederik Andersen přenechal své místo Anttimu Raantovi, neboť byl otřesený po ráně pukem do masky.

San Jose získalo v úvodních třech zápasech jen bod, ale trenéra Davida Quinna štval hlavně výkon. "Nelíbilo se mi, jak jsme hráli většinu zápasu," zlobil se kouč. "Nebruslili jsme, jak bychom měli. Byli jsme slabí v osobních soubojích. To vše nás ve výsledku dohnalo. Jsem zklamaný," doplnil. Hertl se dvěma asistencemi osamostatnil v historických tabulkách produktivity týmu na šestém místě, předčil Owena Nolana. Na kontě má 453 bodů (203+250).

Vejmelka má na prahu sezony slibnou formu. V úvodním startu vychytal výhru 4:3 po nájezdech na ledě New Jersey, kde chytil 33 střel a v rozstřelu neinkasoval. Až do konce zápasu držel naděje Arizony i proti Islanders. Domácí dominovali zejména v úvodních dvou třetinách, v nichž vyslali o dvacet pokusů víc než Coyotes (26:6).

Českého gólmana ale překonal jen ve 24. minutě Mathew Barzal, který se prosadil v přesilové hře z levého kruhu ranou bez přípravy. "Měl jsem trochu štěstí, netrefil jsem puk ideálně," přiznal Barzal. "Ale po spoustě zahozených šancí berete i takový gól," doplnil. Na druhé straně si Ilja Sorokin poradil se všemi 14 střelami. Islanders poprvé od sezony 2014/15 vyhráli úvodní dva zápasy.

Colorado zvítězilo na ledě Seattlu 4:1 a v součtu s minulou sezonou si připsalo v základní části venku čtrnáctou výhru v řadě. Vyrovnalo tím rekord NHL, který drží Buffalo od roku 2006. Do historie se zapsal i obránce Avalanche Cale Makar, který asistencí zaokrouhlil počet svých bodů na 250 ve svém teprve 241. startu. Žádný bek nedosáhl této mety rychleji, přičemž Bobbyho Orra předstihl Makar o šest utkání.

Vegas zdolal doma Dallas 3:2 po nájezdech. Obhájce Stanleyova poháru je prozatím stoprocentní, vyhrál všechny čtyři zápasy a usadil se v čele soutěže. Naopak Edmonton si po dvou porážkách s Vancouverem připsal první vítězství sezony. Jeden z favoritů ligy uspěl v Nashvillu 6:1. Oilers položili základ úspěchu čtyřmi góly v úvodní třetině, výhru režírovali čtyřbodoví Leon Draisaitl (2+2) se Zachem Hymanem (1+3).

Statistika úterních zápasů NHL:

Philadelphia - Vancouver 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Branky: 2. Zamula, 18. Couturier z tr. střílení. Střely na branku: 42:25. Diváci: 18.883. Hvězdy zápasu: 1. Hart, 2. Couturier, 3. Zamula (všichni Philadelphia).

Montreal - Minnesota 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)

Branky: 30. Pearson, 58. Newhook - 23. a 46. Eriksson Ek, 10. Duhaime, 10. Dewar, 38. Kaprizov. Střely na branku: 29:35. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. M. Fleury, 2. Kaprizov, 3. Eriksson Ek (všichni Minnesota).

Buffalo - Tampa Bay 3:2 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 9. Girgensons, 16. Skinner, 62. Cozens - 38. a 60. Hagel. Střely na branku: 31:23. Diváci: 12.598. Hvězdy zápasu: 1. Cozens, 2. Skinner, 3. Girgensons (všichni Buffalo).

NY Islanders - Arizona 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka: 24. Barzal. Střely na branku: 34:14. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval jeden gól z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 97,1 procenta. Diváci: 14.456. Hvězdy zápasu: 1. Sorokin, 2. Barzal, 3. Dobson (všichni NY Islanders).

Nashville - Edmonton 1:6 (0:4, 1:2, 0:0)

Branky: 23. Novak - 9. a 28. Draisaitl, 14. Hyman, 17. Nugent-Hopkins, 18. McDavid, 36. Foegele. Střely na branku: 43:30. Diváci: 17.216. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. Hyman, 3. Nugent-Hopkins (všichni Edmonton).

Winnipeg - Los Angeles 1:5 (0:0, 0:2, 1:3)

Branky: 59. Scheifele - 37. a 55. Moore, 32. Dubois, 43. Kalijev, 57. Danault. Střely na branku: 27:29. Diváci: 11.226. Hvězdy zápasu: 1. Kalijev, 2. Talbot, 3. Moore (všichni Los Angeles).

Seatlle - Colorado 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Branky. 16. Yamamoto - 24. Lehkonen, 32. O´Connor, 54. Rantanen, 57. Ničuškin. Střely na branku: 38:28. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Georgijev (Colorado), 2. Yamamoto (Seattle), 3. Lehkonen (Colorado).

San Jose - Carolina 3:6 (1:1, 2:1, 0:4)

Branky: 4. Zetterlund (Hertl), 30. Zadina, 37. Eklund (Hertl) - 5. a 52. Jarvis (na druhou Nečas), 29. Slavin, 50. Noesen, 55. Nečas, 56. Pesce. Střely na branku: 16:42. Diváci: 10.378. Hvězdy zápasu: 1. Jarvis, 2. Nečas, 3. Kotkaniemi (všichni Carolina).

Vegas - Dallas 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 34. Korczak, 58. W. Karlsson, rozhodující sam. nájezd Marchessault - 26. C. Smith, 43. Pavelski. Střely na branku: 34:26. Diváci: 17.612. Hvězdy zápasu: 1. Hill, 2. Korczak, 3. Marchessault (všichni Vegas).

1. Colorado 3 3 0 0 11:4 6
2. Minnesota 3 2 0 1 11:9 4
3. Chicago 4 2 0 2 11:9 4
4. Dallas 2 1 1 0 4:4 3
5. St. Louis 2 1 1 0 3:3 3
6. Arizona 3 1 0 2 5:6 2
7. Winnipeg 3 1 0 2 10:14 2
8. Nashville 4 1 0 3 9:14 2