Test pracích prostředků na vlnu a jemné prádlo. Prádlo ochrání, ale skvrny nechají

Foto: Pexels

S nástupem mrazu a klesajících teplot leckdo sáhne po vlněném svetru. Vlna, stejně jako další choulostivé materiály, ale vyžaduje šetrnější péči než běžné oblečení, a je tedy vhodné prát ji odděleně od ostatních oděvů a s použitím speciálních detergentů. Který prací prostředek vybrat, aby oděv z choulostivého materiálu vydržel v dobrém stavu i v další sezoně? Spotřebitelský časopis dTest nechal otestovat 15 výrobků určených pro vlnu a jemné prádlo. Žádný z pracích gelů nedopadl lépe než uspokojivě.

Reklama

Pracím prostředkům se časopis dTest věnuje pravidelně. Po pěti letech se opět zaměřil na ty určené pro jemné prádlo a vlnu, které oproti klasickým přípravkům neobsahují chemikálie jako jsou bělidla nebo enzymy, které by mohly vlnu nebo hedvábí poničit. „Jenže právě tyto agresivnější složky jsou účinné v boji se skvrnami,“ říká šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová a pokračuje: „Účinnost odstraňování skvrn snižuje i fakt, že choulostivé materiály vyžadují praní za co nejnižších teplot a při speciálních kratších programech.“

Typů skvrn a znečištění nebylo v testu málo – konkrétně šlo o mastné, enzymatické, bělitelné a smíšené skvrny. Míru odstranění skvrn po vyprání ověřoval spektrofotometr, laboratorní přístroj schopný změřit redukci nečistot mnohem přesněji než lidské oko. Nejlépe si přípravky poradily se skvrnami od červeného vína, většina hodnocených výrobků si vedla dobře. Podobně tomu bylo u smíšených skvrn od mléka, oleje a pigmentu, i v této kategorii dostaly přípravky dobré hodnocení. „Oproti tomu se přípravkům moc nedařilo v boji s mastnými skvrnami. Jediný výrobek v této kategorii získal uspokojivé hodnocení, zbylé byly hodnoceny jako dostatečné nebo dokonce nedostatečné,“ uvádí Hana Hoffmannová. Nejhůře si ve všech testovaných skupinách skvrn vedl výrobek Tierra Verde Prací gel z mýdlových ořechů, který si v každé kategorii vysloužil nedostatečné hodnocení.

Co se týká dalších testovaných parametrů, přinesla laboratoř lepší zprávy: bez větších problémů proběhly zkoušky stálosti barev a ochrany jemného materiálu. Ani u jednoho z výrobků nehrozí, že by se po vyprání oděv výrazněji srazil. „Zmenšení prádla bylo v jejich případě minimální. Naměřené hodnoty smrštění se pohybovaly od 3 do 5 %,“ uvádí šéfredaktorka dTestu.

V závěrečné části testování se laboratoř zaměřila na přítomnost nežádoucích látek. Většina výrobků se obešla téměř bez nežádoucí chemie, dva produkty si odnesly jen dostatečné hodnocení. Perwoll Renew Wool a Omino Bianco Cuore di Marsiglia totiž obsahují jak potenciálně alergenní konzervanty ze skupiny izothiazolinonů, alergenní parfémy i látky znečišťující sladkovodní prostředí, ale v případě Perwollu také látku borate, která je na půdě Evropské unie zmiňována v souvislosti s možnou toxicitou pro reprodukci. Omino Bianco obsahuje potenciální endokrinní disruptor BHT, který může narušovat hormonální systém živých organismů. „Přítomnost potenciálně rizikových látek v pracích prostředcích automaticky neznamená, že se při jejich používání projeví u spotřebitelů nechtěná alergická nebo jiná reakce. Je ale dobré pamatovat na to, že látky přijímané během života z různých zdrojů, například potravin, ovzduší nebo právě kosmetiky, se mohou v těle kombinovat a vytvářet nepředvídatelný chemický koktejl, který může přispívat k rozvoji různých zdravotních potíží,“ uzavírá za dTest Hana Hoffmannová.

Zdroj: dTest

Reklama