V roce 1918 chodilo na plzeňské plovárny přes tisíc lidí denně, říká historik

27. říjen 2023

Zajímavosti z období kolem roku 1918 v Plzni a okolí si připomínáme s Tomášem Bernhardtem u příležitosti 105. výročí vzniku samostatné Československé republiky.

Ne každá domácnost byla vybavena koupelnou, k tomu sloužily městské lázně, které se ale potýkaly s nedostatkem uhlí. V létě praskaly ve švech plovárny. 

Nedostatkovým zbožím byla mouka a v hospodách si píval "pivolín", tedy náhražka piva, protože chyběl ječmen. A lampy svítily sporadicky, protože plyn by drahý.

Tomáš Bernhardt popsal ve vysílání i tehdejší kulturní život: "Bylo divadlo, koncerty, problémem byly zábavy a tancovačky. Na to se úřady koukaly nevraživě, když se někdo v tak těžké době bavil."

Poslechněte si další historické zajímavosti o shromažďování barevných kovů, o známých plzeňských osobnostech té doby nebo o návštěvě prezidenta Masaryka v Plzni v roce 1919.

autoři: Stanislav Jurík , iko
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.