Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Účinná látka řekne mozku dost a pacient se pak nepřejídá, říká diabetolog

Vysíláme   11:00
Lidé s nadváhou s nadějemi sledují vysokou účinnost nových léků na obezitu. Pozornost vzbudil například Ozempic, díky kterému zhubla řada pacientů, kteří už ztratili naději na ztrátu tělesné hmotnosti, až desítky kilogramů. V Rozstřelu o tomto typu přípravků hovořil Jan Šoupal, vědecký sekretář České diabetologické společnosti.

V úvodu Rozstřelu Jan Šoupal jednoduše vysvětlil princip, jak léky typu Ozempic fungují. „Takových léků je více a všechny fungují podobným mechanismem. V okamžiku, kdy člověk přijímá jakoukoliv potravu, trávicí trakt vyloučí některé hormony. A ty jsou velmi podobné účinné látce Ozempicu.“

„Pacient si tedy píchne tuto látku do podkoží, odtud se tato látka vstřebává do krevního oběhu a velmi rychle se dostává ke slinivce břišní. Tam stimuluje produkci inzulinu: zvyšuje jeho sekreci,“ vysvětluje lékař, podle kterého jde o účinnou látku semaglutid. „Ale jsou to velice chytré hormony, protože to se sekrecí inzulinu nepřeženou ani pokud má pacient normální nebo mírně sníženou hladinu cukru.“

To důležité řídí mozek

Podle něj se tak pacienti, kteří nemají diabetes, nikdy nedostanou do stavu hypoglykemie (nebezpečně nízké hladiny cukru). „Případně je to jen velice vzácné. Kromě toho tato látka zpomalí peristaltiku, tedy vyprazdňování žaludku.“

„Ale hlavní účinek, co se týče redukce tělesné hmotnosti, je zprostředkován přes mozek. Tam máme oblast, která je centrem pro řízení příjmu potravy. V těchto centrech se tato látka naváže na receptory a obrazně řekne mozku: už máš dost, už jsi sytý. A právě tahle záklopka bývá u obézních pacientů nebo třeba u diabetiků porušená. A díky tomuto léku fyziologicky navodíme pocit sytosti,“ popisuje Jan Šoupal.

I když se následně bude pacient snažit, jen těžko nechuť k jídlu překoná. „Samozřejmě pokud chcete, tak jakýkoliv lék přejíte. Ale s těmito typy léků je to poměrně obtížné,“ říká vědecký sekretář s tím, že zhruba 10 procent pacientů je vůči této léčbě rezistentní. „Ale ti, kteří na tuto léčbu odpovídají, to mají velmi složité, aby účinek léku přejedli. A pak jim může být špatně, mohou mít pocit nevolnosti, a dokonce mohou mít tendenci ke zvracení.“

„Na začátku pacientům většinou říkáme, aby si sami zmenšovali porce jídla, aby nejedli vyloženě nezdravé jídlo, například smažené, které by jim tyto nežádoucí účinky mohlo snadněji vyvolat.“

Semaglutid je v tuto chvíli možné podávat injekčně i ve formě tablet. Úskalí nastává ve chvíli, kdy pacienty přestane lék užívat, protože může nastat „jojo efekt“. Lék se proto užívá spíše dlouhodobě.

Sliny pouštních ještěrů

Zajímavá je historie Ozempicu. V Česku je tento lék zhruba čtyři roky a užívají ho výlučně pacienti s diabetem. „Našim pacientům jsme ho mohli začít dávat v polovině roku 2019.“

„Ale semaglutid určitě nebyl první takovou látkou. Tou byl exenatid, jenž je odvozen od molekuly, která se nachází ve slinách mexického ještěra korovce. Ten skutečně několik měsíců nevyžaduje žádnou potravu a dokáže přežít v poušti. Tato látka má velmi podobnou strukturu jako zmiňované hormony,“ popisuje diabetolog.

Semaglutid se v tuto chvíli v ČR používá pouze u pacientů, kteří trpí cukrovkou. Ale existují i alternativy, jež mohou užívat pacienti, kteří diabetes nemají, ale trpí pouze obezitou. „Je to například účinná látka liraglutitid, která je dokonce účinnější z hlediska redukce tělesné hmotnosti než semaglutid.“

Podle Jana Šoupala se již zmiňované přípravky staly módním lékem. „V zásadě to samozřejmě může v některých případech vést k velmi pozitivním výsledkům. Ale pro mě není až zas tak směrodatné, jestli má člověk o pět nebo o sedm kilo více. Já chci, aby tito lidé žili déle a spokojeněji. Aby byli zdraví. Aby nečerpali nemocenskou.“

Češi se přetahují o „zázračné“ injekce na hubnutí. Podle pacientů fungují

„Chci zdravého člověka, který bude mít méně mrtvic, bude mít méně infarktů, bude mít méně selhání ledvin. A těmto lidem tyto léky pomáhají. To je důležité. Samozřejmě těchto léků je více, jsou i z jiných skupin. Dokonce v některých případech fungují lépe než Ozempic nebo další podobné látky. Ale nemají zásadní vliv na tělesnou hmotnost, a proto se o nich nehovoří. Z mého pohledu je lepší být zdravý než mít o číslo větší tričko,“ míní diabetolog.

Ten pak v další části Rozstřelu podrobně hovořil o léčivých alternativách, které mají čeští pacienti k dispozici. Podle něj je důležité, že na našem trhu tyto léky jsou a Státní ústav na kontrolu léčiv a pojišťovny jsou v poslední době vstřícnější k tomu, aby je lékaři mohli svým pacientům předepisovat.

Jen na předpis

Na druhou stranu uvedl, že je nereálné a hlavně nežádoucí, aby tyto léky proti obezitě byly volně k dostání v lékárnách, bez předpisu. Existuje zde totiž riziko, že pokud trpí pacient dalšími typy nemocí, mohly by mu tyto léky naopak ublížit. Proto musí tyto přípravky vždy předepisovat lékař.

Jan Šoupal pak upozornil na problém, že se v Česku vyskytla hned celá řada padělků těchto stále populárnějších léků. „Tohle je velký problém. Varovalo před tím i ministerstvo zdravotnictví a SÚKL. A já bych před těmito padělky chtěl důrazně varovat.“

Padělek léku na hubnutí ohrožuje život. Neužívat, odevzdat, nabádá ministerstvo

Na internetu existuje řada odkazů, na kterých je možné na padělky narazit, a to jak ve formě tablet, tak ve formě injekcí. „To pero, ve kterém má být tato účinná látka, ale obsahuje inzulin a obsahuje ho samozřejmě veliké množství. Pokud by si to pacient píchl, ať už je diabetik nebo ne, tak se může dostat do velmi závažné hypoglykemie, která teoreticky může skončit i smrtí.“

„Žádná legrace to opravdu není. Jsou to inzulinová pera, která byla přelepena, a je tam teď firemní název tohoto přípravku (Ozempic). A týká se to i jiných příbuzných léků z této skupiny, které se objevily. Například Tirzepatid, který by měl způsobit ještě výraznější poklesy tělesné hmotnosti,“ uzavírá diabetolog.

Jsou tyto léky přírodní, nebo syntetické? Proč se nevyrábí v České republice? Může dojít k výraznému zhubnutí bez změny životního stylu? A kdy přijde na trh skutečně zázračný lék na zhubnutí? I na to odpovídal Jan Šoupal, vědecký sekretář České diabetologické společnosti, v Rozstřelu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

Ortel měl hrát v dětském zábavním parku, po tlaku rodičů koncert zrušili

29. května 2024  10:29,  aktualizováno  23:13

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Opozice vyčetla Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno 

Poslanci opozičního ANO se přeli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...