Z českého brankářského souboje v NHL vzešel vítězně Dostál, Gudas přihrál na gól

foto Utkání hokejové NHL Anaheim - Arizona, 1. listopadu 2023. Zprava Radko Gudas z Anaheimu a Jack McBain z Arizony.

New York - Lukáš Dostál předčil v NHL v českém brankářském souboji Karla Vejmelku a dovedl hokejisty Anaheimu 32 zákroky k výhře 4:3 v prodloužení nad Arizonou. Gólman poražených kryl 25 střel, třikrát jej překonal hrdina zápasu Troy Terry. Výhru kalifornského klubu podpořil jednou asistencí Radko Gudas.

Daniel Vladař plnil roli náhradního gólmana Calgary, které podlehlo Dallasu 3:4 a připsalo si šestou prohru v řadě. Na straně vítězů scházel Radek Faksa kvůli zranění v horní části těla. Jakub Vrána, který se na konci října dvakrát nevešel do sestavy, nastoupil za St. Louis v Coloradu, ale neodvrátil prohru 1:4.

Anaheim vedl v 10. minutě 2:0 díky brankám Terryho v přesilových hrách. Americký útočník se prosadil střelou z pravého kruhu a z dorážky. Arizona ale třemi trefami otočila skóre. Ještě v úvodní třetině vyrovnala, když vydařenou souhru zakončil z blízka Lawson Crouse a z úniku vyzrál na Dostála Logan Cooley.

"Nejhorší je, když vedete 2:0, že si začnete myslet, že to bude lehké," uvedl trenér Anaheimu Greg Cronin, jehož svěřenci vyhráli pátý zápas v řadě. "Jakmile nejste dost agresivní, nebruslíte, tak se soupeř dostane do hry a vypracuje si gólové šance. Měli jsme štěstí, že jen vyrovnali a že nám nevstřelili více branek," doplnil.

Obrat dokonal ve 35. minutě Crouse, který na hranici brankoviště zpracoval přihrávku, puk si posunul na bekhend a přehodil Dostálův levý beton. Crouse těsně před svou druhou trefou v zápase sváděl souboj s Gudasem a poslal jej na led. Český obránce se po gólu vyčítavě díval na rozhodčího.

Gudas v úvodu třetí třetiny vybojoval přesilovou hru, když udržel chladnou hlavu a nenechal se vyprovokovat od Jacka McBaina k bitce. Anaheim početní převahu nevyužil, ale zhruba minutu po jejím vypršení tečoval Leo Carlsson za Vejmelkova záda střelu Terryho. Gudas si připsal u gólu druhou asistenci.

V prodloužení zkompletoval hattrick Terry z přečíslení dva na jednoho a zařídil Anaheimu bonusový bod. Dostál, který za stavu 2:3 kryl sólový únik, vychytal pátou výhru z šesti utkání v sezoně a má úspěšnost zásahů 92 procent. Jedinou porážku si připsal před dvěma týdny právě s Arizonou.

Dallas prohrával 0:1 a 1:2, ale v prostřední třetině otočil na 4:2. Výhru udržel zejména díky výkonu gólmana, Jake Oettinger zneškodnil 43 střel včetně 21 pokusů domácích ve třetí třetině a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Colorado dovedl k výhře ve své premiéře v novém působišti gólman Ivan Prosvětov. Klub jej získal začátkem října poté, co umístil na seznam zraněných hráčů Pavla Francouze. Ruský brankář zneškodnil 27 střel a trenér Avalanche Jared Bednar označil jeho výkon za excelentní. "Byl nejlepším hráčem na ledě," dodal útočník Mikko Rantanen (1+1) na adresu Prosvětova, který kryl i tři Vránovy střely.

Statistika středečních zápasů NHL:

Philadelphia - Buffalo 2:5 (2:2, 0:0, 0:3)

Branky: 1. Farabee, 17. Atkinson - 10. a 57. Biro, 4. Mittelstadt, 44. Power, 54. Tage Thompson. Střely na branku: 40:15. Diváci: 17.279. Hvězdy zápasu: 1. Luukkonen, 2. Power (oba Buffalo), 3. Atkinson (Philadelphia).

Calgary - Dallas 3:4 (1:1, 1:3, 1:0)

Branky: 6. Zary, 22. Mangiapane, 43. Weegar - 20. Benn, 25. Robertson, 31. Dadonov, 40. Marchment. Střely na branku: 46:30. Diváci: 16.786. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger (Dallas), 2. Zary, 3. Kadri (oba Calgary).

Colorado - St. Louis 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Branky: 9. Colton, 14. Rantanen, 42. Lehkonen, 48. Byram - 38. Thomas. Střely na branku: 28:28. Diváci: 18.091. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen, 2. Colton, 3. Prosvětov (všichni Colorado).

Anaheim - Arizona 4:3 v prodl. (2:2, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 4., 10. a 64. Terry, 45. Carlsson (Gudas) - 12. a 35. Crouse, 15. Cooley. Střely na branku: 29:35. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval tři góly z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 91,4 procenta. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval čtyři góly z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 86,2 procenta. Diváci: 14.894. Hvězdy zápasu: 1. Terry, 2. Minťukov (oba Anaheim), 3. Crouse (Arizona).

5.Nashville940525:268
6.Minnesota932432:388