Český brankářský souboj pro objev Dostála. Vejmelka bral alespoň bod

ČTK ČTK
2. 11. 2023 7:48
Lukáš Dostál předčil v NHL v českém brankářském souboji Karla Vejmelku a dovedl Anaheim 32 zákroky k výhře 4:3 v prodloužení nad Arizonou.
Lukáš Dostál v utkání s Arizonou
Lukáš Dostál v utkání s Arizonou | Foto: Reuters

Gólman poražených kryl 25 střel, třikrát jej překonal hrdina zápasu Troy Terry. Výhru kalifornského klubu podpořil jednou asistencí Radko Gudas.

Anaheim vedl v 10. minutě 2:0 díky brankám Terryho v přesilových hrách. Americký útočník se prosadil střelou z pravého kruhu a z dorážky. Arizona ale třemi trefami otočila skóre. Ještě v úvodní třetině vyrovnala, když vydařenou souhru zakončil z blízka Lawson Crouse a z úniku vyzrál na Dostála Logan Cooley.

"Nejhorší je, když vedete 2:0, že si začnete myslet, že to bude lehké," uvedl trenér Anaheimu Greg Cronin, jehož svěřenci vyhráli pátý zápas v řadě. "Jakmile nejste dost agresivní, nebruslíte, tak se soupeř dostane do hry a vypracuje si gólové šance. Měli jsme štěstí, že jen vyrovnali a že nám nevstřelili více branek," doplnil.

Obrat dokonal ve 35. minutě Crouse, který na hranici brankoviště zpracoval přihrávku, puk si posunul na bekhend a přehodil Dostálův levý beton. Crouse těsně před svou druhou trefou v zápase sváděl souboj s Gudasem a poslal jej na led. Český obránce se po gólu vyčítavě díval na rozhodčího.

Gudas v úvodu třetí třetiny vybojoval přesilovou hru, když udržel chladnou hlavu a nenechal se vyprovokovat od Jacka McBaina k bitce. Anaheim početní převahu nevyužil, ale zhruba minutu po jejím vypršení tečoval Leo Carlsson za Vejmelkova záda střelu Terryho. Gudas si připsal u gólu druhou asistenci.

V prodloužení zkompletoval hattrick Terry z přečíslení dva na jednoho a zařídil Anaheimu bonusový bod. Dostál, který za stavu 2:3 kryl sólový únik, vychytal pátou výhru z šesti utkání v sezoně a má úspěšnost zásahů 92 procent. Jedinou porážku si připsal před dvěma týdny právě s Arizonou.

Daniel Vladař plnil roli náhradního gólmana Calgary, které podlehlo Dallasu 3:4 a připsalo si šestou prohru v řadě. Na straně vítězů scházel Radek Faksa kvůli zranění v horní části těla. Jakub Vrána, který se na konci října dvakrát nevešel do sestavy, nastoupil za St. Louis v Coloradu, ale neodvrátil prohru 1:4.

Dallas prohrával 0:1 a 1:2, ale v prostřední třetině otočil na 4:2. Výhru udržel zejména díky výkonu gólmana, Jake Oettinger zneškodnil 43 střel včetně 21 pokusů domácích ve třetí třetině a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Colorado dovedl k výhře ve své premiéře v novém působišti gólman Ivan Prosvětov. Klub jej získal začátkem října poté, co umístil na seznam zraněných hráčů Pavla Francouze. Ruský brankář zneškodnil 27 střel a trenér Avalanche Jared Bednar označil jeho výkon za excelentní. "Byl nejlepším hráčem na ledě," dodal útočník Mikko Rantanen (1+1) na adresu Prosvětova, který kryl i tři Vránovy střely.

Výsledky NHL:

Anaheim - Arizona 4:3 v prodl. (2:2, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 4., 10. a 64. Terry, 45. Carlsson (Gudas) - 12. a 35. Crouse, 15. Cooley. Střely na branku: 29:35. Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval tři góly z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 91,4 procenta. Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval čtyři góly z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 86,2 procenta. Diváci: 14.894. Hvězdy zápasu: 1. Terry, 2. Minťukov (oba Anaheim), 3. Crouse (Arizona).

Philadelphia - Buffalo 2:5 (2:2, 0:0, 0:3)

Branky: 1. Farabee, 17. Atkinson - 10. a 57. Biro, 4. Mittelstadt, 44. Power, 54. Tage Thompson. Střely na branku: 40:15. Diváci: 17.279. Hvězdy zápasu: 1. Luukkonen, 2. Power (oba Buffalo), 3. Atkinson (Philadelphia).

Calgary - Dallas 3:4 (1:1, 1:3, 1:0)

Branky: 6. Zary, 22. Mangiapane, 43. Weegar - 20. Benn, 25. Robertson, 31. Dadonov, 40. Marchment. Střely na branku: 46:30. Diváci: 16.786. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger (Dallas), 2. Zary, 3. Kadri (oba Calgary).

Colorado - St. Louis 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Branky: 9. Colton, 14. Rantanen, 42. Lehkonen, 48. Byram - 38. Thomas. Střely na branku: 28:28. Diváci: 18.091. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen, 2. Colton, 3. Prosvětov (všichni Colorado).

5. Nashville 9 4 0 5 25:26 8
6. Minnesota 9 3 2 4 32:38 8
7. St. Louis 8 3 1 4 15:24 7
8. Chicago 9 3 0 6 19:32 6