Zahraniční obchod zpět v zelených číslech

Názor
Po dvou měsících, kdy bilance zahraničního obchodu skončila v deficitu, se zahraniční obchod vrátil do zelených čísel, když v září činil 12,8 miliardy korun. Návrat k přebytku se sice očekával, ale naše ani prognóza trhu nepočítala s takto pozitivním výsledkem.
Bilance zahraničního obchodu v září překvapila nečekaně vysokým přebytkem, za nímž stojí opět pokles schodku obchodu s ropou a zemním plynem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I tentokrát pozitivně ovlivňoval bilanci zahraničního obchodu zejména meziročně nižší schodek obchodu s ropou a zemním plynem (o 15,3 mld. Kč) a to díky nižším cenám těchto komodit na světových trzích i nižšího dovezeného množství.

I přes dodavatelské problémy, kterým čelil automobilový průmysl v září, se v tomto odvětví zvýšil přebytek obchodu o 4,4 miliardy korun. Naopak pokračuje negativní vliv obchodu s elektřinou (o 9,1 mld. Kč) a horší výsledky jsou zaznamenány také v obchodu s rafinovanými produkty a v lesnictví a těžbě dřeva.

PSALI JSME:
Problémy automobilek se v srpnu na průmyslu příliš neprojevily

V meziročním vyjádření vývoz klesl o více než deset procent na 364,9 miliardy korun a dovoz dokonce o 16 procent na 352,2 miliardy korun, z čehož vyplývá, že inflace nejen u nás, ale i ve světě je na ústupu. Meziměsíčně po sezónním očištění v září vývoz stoupl o 0,6 procenta, zatímco dovoz poklesl o 0,3 procenta.

Bilance zahraničního obchodu v září překvapila nečekaně vysokým přebytkem, za nímž stojí opět pokles schodku obchodu s ropou a zemním plynem. V minulém týdnu byl zveřejněn úvodní odhad českého hrubého domácího produktu (HDP) a za mezičtvrtletním poklesem stála zejména zahraniční poptávka.

Ve zbytku roku ale očekáváme, že se zahraniční obchod bude podílet kladně na českém HDP, ale to za předpokladu stabilní situace na světových trzích. Existuje ovšem riziko další eskalace válečného konfliktu na Blízkém východě, což může vyústit ve vyšší cenu ropy, ale i zemního plynu.

PSALI JSME:
Bilance zahraničního obchodu zaznamenala v červenci první letošní deficit

Dalším faktorem je vývoj v zahraničí, a to v eurozóně či konkrétněji v Německu, ale zdá se, že oživení bude pozvolnější, než se očekávalo. Nejnovější prognózy naznačují, že růst evropské i německé ekonomiky bude v příštím roce velmi mírný, a to bude mít vliv i na tuzemskou ekonomiku.

Nelze nezmínit ani vliv české koruny, která po zasedání České národní banky výrazněji posílila a zamířila po delší době opět pod 24,50 EUR/CZK, což zajisté bedlivě sledují jak exportéři, tak importéři.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zahraniční obchod letos poprvé v deficitu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější tipy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …