Lipavský: Ve zrušení Fialovy návštěvy Nigérie nebyl politický signál

foto Ilustrační foto - Veřejné shromáždění na podporu Izraele Společně pro Izrael, které pořádá Federace židovských obcí, 1. listopadu 2023, Praha. Premiér Petr Fiala.

Praha/Vilnius - Snaha uspořádat cestu premiéra Petra Fialy (ODS) do Nigérie začala 14 dní před konáním. Bylo to příliš narychlo, důvody zrušení byly organizační, nebyl v tom žádný politický signál ani podtext. Novinářům to dnes při návštěvě Vilniusu řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Ministerstvo zahraničí se proti "ničím nepodloženým spekulacím" ohradilo i na svém webu. Podle úřadu snižují význam premiérova turné po Africe a znevažují dlouhodobé pracovní úsilí velkého množství českých diplomatů.

 

Fiala je od minulého pátku na týdenní cestě po afrických zemích. Nigérie podle mluvčího vlády Václava Smolky krátce před plánovanou návštěvou oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program. Podle diplomatických zdrojů krok mohl souviset s českou podporou Izraele v OSN. Jeruzalém čelí rostoucí kritice zejména muslimských zemí, kvůli vzdušným úderům v palestinském Pásmu Gazy, které zahájil po krvavém útoku hnutí Hamás na jižní Izrael.

"Důvod je úplně prozaický. Byla to prostě jenom otázka organizační s tím, že snaha zorganizovat cestu do Nigérie začala 14 dní před jejím konáním. Prostě to bylo příliš narychlo," řekl ministr. "Vyrojila se celá řada nepodložených spekulací o tom, že to je nějaký politický signál. Žádný politický signál ani podtext v tom nebyl," doplnil.

Mrzí ho, že se záležitost přetáčí až do negativního hodnocení české diplomacie. "V případě zahraničních cest ty věci ne vždycky klapnou. Pan premiér má velmi ambiciózní program, který v těchto dnech završuje v Africe. Navštívil celou řadu zemí a je potřeba to jednoznačně označit za úspěch," dodal Lipavský. Fiala postupně navštívil Etiopii, Keňu, Ghanu a cestu dnes zakončil v Pobřeží slonoviny.

"V Etiopii byl pan premiér přijat předsedou vlády, v Keni prezidentem a v Ghaně viceprezidentem a návštěvě pana premiéra se dostalo náležité pozornosti rovněž v místních médiích. Všechny navštívené africké země, které patří mezi politické a ekonomické lídry svých regionů, mají zájem rozvíjet s Českou republikou vazby v obchodu, bezpečnosti, vědě či vzdělávání," uvedlo na webu ministerstvo zahraničí. Na jednání podle úřadu navážou další bilaterální aktivity.

Afrika má podle resortu s 54 hlasy v OSN silnou pozici v multilaterální agendě, proto je důležité s tamními vládami udržovat intenzivní dialog. Ministerstvo připomnělo dřívější cestu Lipavského i vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) na kontinent. Export do Afriky se podle úřadu za posledních deset let zdvojnásobil.

"Za bezprecedentní lze označit zapojení Česka do posilování bezpečnosti kontinentu - z mnohých aktivit stačí jmenovat nedávnou účast Armády ČR, a dokonce i velení, ve výcvikové misi EUTM v Mali. Síť českých zastupitelských úřadů v Africe možná není stejně hustá jako v jiných částech světa, přesto se můžeme na středoevropské poměry pochlubit robustním zázemím," doplnil také úřad.

Nigerijské zrušení Fialovy návštěvy je podle analytika silné diplomatické gesto

Zrušení státní návštěvy premiéra je nestandardní krok a poměrně silné diplomatické gesto, sdělil ČTK k nigerijskému odvolání návštěvy premiéra Petra Fialy (ODS) analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vilém Řehák. Podle politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy svědčí zrušení cesty o tom, že by měli čeští ministři ve svých vyjádřeních k mezinárodní politice brát v potaz skutečné zájmy ČR a chovat se pragmatičtěji.

Fiala je od minulého pátku na týdenní cestě po afrických zemích. Nigérie podle mluvčího vlády Václava Smolky oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program. Podle diplomatických zdrojů krok může souviset s českou podporou Izraele v OSN. Jeruzalém čelí rostoucí kritice zejména muslimských zemí, kvůli vzdušným úderům v palestinském Pásmu Gazy, které zahájil po krvavém útoku hnutí Hamás na jižní Izrael.

Zrušení návštěvy je nestandardním krokem a poměrně silným diplomatickým gestem, uvedl Řehák. "Osobně se ale nedomnívám, že by to mělo vést k nějaké silné české reakci a zhoršení vztahů. Nigérie je klíčová země v Africe, máme zde jednu z mála ambasád v subsaharské Africe a jedno ze dvou zastoupení CzechTrade, řada firem je v zemi aktivních, protože je to perspektivní trh," uvedl.

Mlejnek připomněl i zrušenou cestu ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) do Saúdské Arábie. Obě neuskutečněné návštěvy svědčí o tom, že by se ministři měli chovat pragmatičtěji, míní. "Podpora Izraele v podobě mediálních gest je evidentně kontraproduktivní," uvedl. Za mediální gesto považuje i nedávnou debatu ohledně rezoluce Organizace spojených národů (OSN) vyzývající mimo jiné k humanitárnímu příměří mezi Hamásem a Izraelem.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) koncem října po hlasování na sociální síti X uvedla, že se za OSN stydí a Česko nemá v organizaci, "která fandí teroristům", co dělat. "Tyto postoje se sice dobře prodávají doma u elektorátu vládních stran, v zahraničí ale mohou vést k miliardovým ztrátám," uvedl Mlejnek. Odmítavý postoj k odporným činům teroristů z Hamásu lze podle něj projevit jinak. "A též Izrael je určitě možné, ba správné, podporovat hlavně nějak prakticky, nikoliv boucháním pěstičkami do stolu v českých televizních studiích nebo rozhořčenými, ale v podstatě velmi hloupými větami na sociálních sítích," doplnil.

Vyhraněný proizraelský a protipalestinský postoj může podkopávat českou pozici v muslimských zemích či regionech, uvedl Řehák. "Afrika je z náboženského hlediska různorodý kontinent, rozložení mezi křesťanskou víru a islám je plus minus rovnovážné a geograficky koncentrované," konstatoval.

Nigérie je specifická v tom, že je zhruba napůl nábožensky rozdělená i na národní úrovni. "Dodržuje pravidlo, že je-li kandidát na prezidenta z křesťanského jihu, je jeho viceprezidentský kandidát z muslimského severu, a naopak," dodal Řehák. Také v zahraniční politice Nigérie proto platí princip vyvažování zájmů muslimského severu a křesťanského jihu. "V takovém kontextu samozřejmě vyhraněný proizraelský a protipalestinský postoj může narazit na nesouhlas či nepochopení," shrnul.

Postoj ČR ke konfliktu v Izraeli může podle Řeháka ovlivnit i úspěch kandidatury ČR na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN v letech 2032 a 2033. "V Africe a Asii je mnoho zemí, které v konfliktu stojí jednoznačně na palestinské straně," uvedl. Vyjádření Černochové o vystoupení z OSN je podle něj nešťastné z toho hlediska, že africké země zpravidla nemají v globálních institucích významný hlas, ale OSN je výjimkou.

"Reagovat na hlasování Valného shromáždění, s nímž nesouhlasím, slovy o vystoupení z OSN, může být chápáno tak, že ČR upírá ostatním státům svobodu hlasování na půdě globální organizace," doplnil Řehák. Na to jsou nejen africké státy citlivé a českou prestiž to nezvýší. "Na druhou stranu i za této situace lze stále v Africe získat mnoho hlasů z nemuslimských zemí, takže diplomatická katastrofa to nutně být nemusí," míní.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 4.06.2024 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 4. června 2024

Očekáváme v 03:00 10°C

Celá předpověď