Měla by česká ekonomika začít aktivně využívat devizové rezervy centrální banky?

O minulém víkendu v rámci diskusního pořadu na ČT (Otázky Václava Moravce, pozn. aut.) zazněl poměrně odvážný návrh aktivnějšího využití devizových rezerv České národní banky (ČNB) směrem k investicím v dopravní infrastruktuře. Z pohledu nároků na rozpočet by šlo o 150-200 miliard korun ročně v letech 2025 a 2026.
Je důležité, aby tuzemské devizové rezervy byly řádně spravovány nezávislou finanční institucí, jako je ČNB. Politici by si měli rozhodně na tyto prostředky nechat zajít chuť. Ilustrační foto: FAEI.cz

Mnozí si řeknou – a vlastně proč ne? Rezervy v tuto chvíli dosahují úrovně přes 3 200 miliard korun (stav ke konci roku 2022), což je na poměry vyspělého světa v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) celkem slušná zásoba prostředků. Osobně jsem přes tato fakta spíše skeptický.

Nejprve si přibližme, k čemu devizové rezervy vlastně jsou. Slouží jako určitá pojistka v případě krize a nedostatku likvidity, v režimu pevného kurzu na jeho udržení, v režimu plovoucího kurzu využívá centrální banka na ovlivnění kurzu devizové intervence.

Již samotná existence rezerv, navíc s vědomím velké „palebné síly“, přináší na trh jistotu a brání náhlým odlivům kapitálu například při panických výprodejích. V malé otevřené ekonomice tak rezervy snižují dopad geopolitických rizik a přináší stabilitu naší domácí měně.

Zneužití devizových rezerv politiky a jejich nesprávné propojení s fiskální a měnovou politikou může představovat značné riziko pro naši ekonomiku a její stabilitu. Politici by totiž mohli být brzy náchylní použít tyto rezervy k financování krátkodobých politických projektů.

Řada z nás si snadno dokáže představit různé „rouškovné“ a další populistické „dárečky“ občanům před volbami. Promíchání fiskální a měnové politiky může způsobit v konečném důsledku inflaci a destabilizovat měnový trh, což by mohlo velmi negativně ovlivnit občany a podniky.

Proto je důležité, aby devizové rezervy byly řádně spravovány nezávislou finanční institucí, jako je ČNB. Politici by si měli rozhodně na tyto prostředky nechat zajít chuť. V opačném případě můžeme zažít návrat prudké inflace, která za poslední roky významně snížila kupní sílu a životní úroveň v ČR.

Autor je analytik
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Petr

    Napíšu to takto. I kdyby se všechny peníze co má ČNB daly na zaplacení stáního dluhu a tím se ušetřilo 100 miliard ročně za splácení úroku tak se nic nestane. Tato rozhazovačná vláda tyto ušetřené peníze ihned utratí za armádní vybavení a rozšíření ministerských míst pro své kamarády z pětikolíku. Jediné řešení je kompletní výměna vlády….Tohle není vláda ale zmatek nad zmatek!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB