Martin Fendrych: Bečva a iluze právního státu

11. listopad 2023

Žijeme v právním státu? 23. října vynesla soudkyně Ludmila Gerlová rozsudek v případu otrávení řeky Bečvy, tedy děsivé ekologické havárie, kdy uhynulo 40 tun ryb. Odehrála se 20. září 2020. Soudkyně pro nedostatek důkazů sice zprostila rožnovskou společnost Energoaqua obžaloby, ale viny ji nezbavila. Naopak, dala za pravdu žalobě. Společnost zprostila pouze pro nedostatek přesvědčivých důkazů a případ ohodnotila jako přestupek. 

Mezi lidi, kteří Bečvu milují a žili s ní celý svůj život, patří jeden ze svědků katastrofy, rybář Stanislav Pernický, předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Hustopečích. To on v září 2020 obvolal starosty obcí, vodoprávní úřady a inspekci životního prostředí. Doufal, že se viník havárie najde a že bude potrestán. Marně.

Čtěte také

Po rozsudku, na který lidé z okolí Bečvy tak dlouho čekali a který je mohl jen těžko uspokojit, Pernický řekl: „23. října jsem přišel o všechny iluze o tom, že žijeme v právním státě.“ Pachuť z trapného výsledku tříletého vyšetřování cítí i jiní lidé.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na síti X napsal: „Samotný rozsudek ve věci Bečvy jakožto politik komentovat nebudu. Ale okolnosti, které vyšetřování (nebo nevyšetřování?) otravy téhle řeky provázely, nasvědčují tomu, že jsme si nechali na pár let ukrást stát se všemi jeho institucemi. A to už se nesmí nikdy opakovat.“

Čtěte také

Jeden ztratil důvěru, že žijeme v právním státu, druhý říká, že nám ukradli stát i s jeho institucemi. To je mizerná vizitka země.

Právem. Při vyšetřování katastrofy na Bečvě opravdu jako by nic nefungovalo. Dobře jednali rybáři, ti nabrali vzorky a ti pak taky u soudu svědčili.

Ukradla stát a zametla stopy

Selhala však Inspekce životního prostředí i vodoprávní úřad, neodebraly dost vzorků právě v místech jednotlivých výustí, kterými mohly jedy do řeky vytéct.

Čtěte také

V den havárie na místo vůbec nepřijel pracovník brněnské pobočky inspekce. Část vzorků se během převozu záhadně rozlila. Řeku prý otrávily kyanidy, ale podle rybářů by pak žábry ryb musely mít jinou barvu. Otřesný výkon předvedl soudní znalec.

Výpusť Energoaquy leží o 3,5 kilometru výš, než hynuly první ryby. Nemožné. V den otravy Bečvy se stala havárie v podniku Deza, který patří do holdingu Agrofert umístěného ve svěřenském fondu Andreje Babiše. Ministrem životního prostředí byl v tu dobu místopředseda hnutí ANO Richard Brabec.

Martin Fendrych

Závěr? Nežijeme v právním státu? Soudkyni chyběly důkazy, přesto částečně hodila vinu na Energoaquu. To nezní vůbec čistě. Proč neměla důkazy? Realita vypadá tak, že nám tehdejší moc ukradla stát a měla dost sil na to, aby zametla stopy. Uvědomme si však, že právní stát je bez fungujících institucí pouhou iluzí, přeludem.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio