ČTK

13. 11. 2023

Za více než 50 milionů korun se dnes vydražila umělecká díla při aukci v pražském Topičově salonu. Nejdražší položkou se stal obraz Kamila Lhotáka Město v noci z roku 1953. Prodal se za vyvolávací cenu 2,8 milionu korun, i s aukční přirážkou 20 procent za něj kupec zaplatí 3,36 milionu korun. Uvedl to majitel pořádající aukční síně 1. Art Consulting Jiří Rybář. Prodalo se 73 procent z 182 nabízených položek. Na jiné aukci v Praze se prodal obraz Marca Chagalla za více 15 milionů korun.

Marc Chagall, Maternité sur fond bleu (Mateřství na modrém pozadí)

Druhou dražbu pořádala společnost Adolf Loss Apartment and Gallery v prostoru EXPO Art v Letenských sadech. Jako zlatý hřeb aukce avizovala pozdní dílo francouzského malíře s běloruskými kořeny Marca Chagalla s názvem Maternité sur fond bleu (Mateřství na modrém pozadí), které mělo vyvolávací cenu 12 milionů korun. Nakonec se prodalo za 15,125 milionu Kč včetně aukční přirážky, sdělila ČTK za pořadatele Viktorie Kosejková.

Mnohokrát vystavovaný a publikovaný olej Aloise Wachsmana Ludvík XVI. dosáhl v této aukci nového autorského rekordu 12,4 milionu korun. Emil Filla se svým dílem z bílého období s názvem Zátiší s ovocem a rybou dosáhl pět milionů korun. Fauvistický olej českého malíře Jindřicha Pruchy Zimní krajina z vrcholného období jeho tvorby se vydražil za 1,75 milionu korun a kniha Francisca Goyi Los Desastres de la Guerra se vyšplhala na 630.000 korun, doplnila Kosejková.

V Topičově salonu se vydražila i další díla za milionové sumy. Za 2,6 milionu korun na sále a včetně přirážky za 3,12 milionu korun se prodal obraz Josefa Šímy Kapky světla, který autor namaloval v roce 1958. Za konečnou sumu 2,88 milionu korun se prodal olej Oldřicha Blažíčka Neděle v Salbodoši. Největší nárůst ceny podle Rybáře zaznamenalo dílo Zorky Ságlové Bílá struktura, asambláž vytvořená pomocí akrylu na plátně. Z vyvolávací ceny 600.000 Kč se cena vyšplhala na 2,1 milionu korun na sále a s aukční přirážkou kupec zaplatí 2,52 milionu korun.

Rekord tuzemských aukcí drží obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, který se loni prodal za 123,6 milionu korun. Obrat loňského roku na českých aukcích výtvarného umění činil rekordních 1,65 miliardy korun. V prvním pololetí letošního roku utratili sběratelé na aukcích výtvarného umění 766 milionů korun. Je to o 16 procent méně než ve stejném období loni. Neznamená to ale podle odborníků propad trhu s uměním, obrat nejvíce ovlivnily tři nejdražší obrazy, které se letos v prvním pololetí prodaly za výrazně nižší částky než loni. Zatímco loni na jaře padl aukční rekord s obrazem prodaným za 123,6 milionu korun, nejdražší obraz letošního prvního pololetí se prodal za 37,44 milionu korun.

Přečtěte si také

„Výrok Miloše Zemana není pravdivý. Něco totiž vím a je na čase, abych o tom promluvil,“ říká senátor Fischer
„Výrok Miloše Zemana není pravdivý. Něco totiž vím a je na čase, abych o tom promluvil,“ říká senátor Fischer

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost upozorňuje na strategickou chybu závislosti republiky na dodávkách z Číny. Odhalil také pozadí výroků bývalého prezidenta Miloše Zemana z roku 2018, kdy obhajoval a propagoval čínskou firmu Huawei, kterou...

Výroba vlastního přírodního balzámu na rty
Výroba vlastního přírodního balzámu na rty

Zařazením přírodního balzám na rty do své osobní péče – kromě jistoty, že neobsahuje chemické látky – můžete také ušetřit peníze.

Chtěl v online bazaru prodat věc za pár stovek, málem přišel o desítky tisíc
Chtěl v online bazaru prodat věc za pár stovek, málem přišel o desítky tisíc

„Okamžitě jsem se šel ve smartbankingu podívat, co se děje, a uviděl jsem, že mi někdo převedl všechny peníze z mých spořicích účtů na běžný účet v eurech, který je svázán s platební kartou. Doslova jsem viděl před očima, jak mi peníze lítají mezi účty,“ líčí Petr S.

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Studie: Nástroje umělé inteligence „halucinují“ falešný právní obsah až v 88 procentech případů
Studie: Nástroje umělé inteligence „halucinují“ falešný právní obsah až v 88 procentech případů

Umělá inteligence se rozšiřuje v mnoha odvětvích, včetně práva, ale právníci jsou varováni před přílišným spoléháním se na tuto novou technologii.