Zemřel Henry Kissinger, bývalý ministr zahraničí USA a nositel Nobelovy ceny

Ve středu ve věku 100 let zemřel bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger. Podle Reuters zemřel ve svém domě ve státě Connecticut.

Kissingerovo působení jako šéfa diplomacie za prezidentů Nixona a Forda zanechalo v zahraniční politice USA trvalý otisk, zdůraznila Reuters. V roce 1973 získal Nobelovu cenu za mír za svou roli v diplomatických jednáních ohledně války ve Vietnamu, což však vyvolalo kontroverze kvůli jeho rozhodnutí o intenzivním bombardování Severního Vietnamu.

V 70. letech hrál Kissinger klíčovou roli v diplomatickém otevření Číny, rozhovorech o kontrole zbraní mezi USA a Sovětským svazem, posílení vztahů mezi Izraelem a arabskými sousedy a pařížských mírových dohodách se Severním Vietnamem.

I po rezignaci Nixona v roce 1974 zůstal Kissinger vlivným, ačkoli jeho oficiální role skončila. Aktivně komentoval mezinárodní politiku a poskytoval rady mnoha významným osobnostem. Oceněn byl i za svou roli jako poradce Hillary Clintonové, ačkoliv politicky patřil k republikánům.

Henry Kissinger se narodil v německém Fürthu v židovské rodině a emigroval s rodinou do USA v roce 1938. Pracoval v továrně od 15 let, ale nakonec dosáhl titulu doktora filozofie a stal se profesorem na Harvardově univerzitě.

Kissinger byl klíčovou postavou v americké politice a diplomacii, a to zejména ve druhé polovině 20. století. Jeho politická kariéra zahrnovala poradenské role u několika amerických prezidentů, včetně Dwighta D. Eisenhowera, Johna F. Kennedyho a Lyndona B. Johnsona. Větší význam a výraznější veřejnou pozornost si získal během prezidentského mandátu Richarda Nixona, který jej jmenoval hlavním poradcem pro národní bezpečnost v roce 1969.

Kissinger následně zastával pozici ministra zahraničních věcí USA od roku 1973 do roku 1977 pod prezidenty Nixonem a později Geraldem Fordem. Za svou roli v diplomatických jednáních ohledně války ve Vietnamu obdržel v roce 1973 Nobelovu cenu za mír. Byl architektem politiky "détente" – uvolňování napětí mezi Spojenými státy, Sovětským svazem a Čínou.

Kissinger sehrál klíčovou roli v diplomatickém otevření vztahů s Čínou a jednáních o omezení jaderného zbrojení se Sovětským svazem. Rovněž byl zapojen do mírových dohod na Blízkém východě, zejména při ukončení Jomkipurské války v roce 1973.

Po skončení své vládní kariéry založil Kissinger konzultační společnost Kissinger Associates a pokračoval ve formování mezinárodní politiky svými názory a radami. Jeho odkaz je však kontroverzní, a to zejména kvůli jeho podpoře autoritářským režimům v Latinské Americe a rozhodnutím souvisejícím s válkou ve Vietnamu.

Související

Henry Kissinger slaví 100 let.

Henry Kissinger slaví 100 let. Diplomat, který změnil dějiny a varoval před apokalypsou

Významný státník poválečného období Henry Kissinger je uznáván jako jedna z hlavních osobností americké zahraniční politiky. Jeho přínos k ukončení bojů ve Vietnamu mu v roce 1973 vynesl Nobelovu cenu za mír. Dodnes si udržuje politický vliv, jeho slova mají váhu a vyvolávají respekt. V sobotu 27. května slaví Henry Kissinger 100 let. Je poradcem dvou bývalých amerických prezidentů pro národní bezpečnost a také bývalým americkým ministrem zahraničí.

Více souvisejících

Henry Kissinger

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

Jednotky izraelské armády porušují lidská práva, tvrdí USA. Zvažují sankce

Americké ministerstvo zahraničních věcí zjistilo, že pět izraelských bezpečnostních jednotek hrubě porušilo lidská práva Palestinců na Západním břehu Jordánu, ještě před vypuknutím války Izraele s palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy v říjnu 2023.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy