Hned šest světových atletů roku

Aktuality
pondělí 11. prosince 2023
Při slavnostním galavečeru v Monaku bylo vyhlášeno celkem šest nejlepších světových atletů roku. Toto ocenění si odnesli tři muži a tři ženy.

Takový formát vyhlašování se uskutečnil vůbec poprvé. Obě kategorie měly hned tři vítěze, a to po jednom na dráze, mimo ni a v technických disciplínách.

Světovým atletem roku na dráze se stal Američan Noah Lyles. Ten byl sprinterským králem mistrovství světa v Budapešti, když si z Maďarska odvezl hned tři světové tituly. Ten první získal na stovce, kde porazil plejádu elitních soupeřů v letošním nejlepším světovém výkonu 9.83. Dle očekávání pak triumfoval i na své oblíbené dvoustovce. Zde se jednalo už o jeho třetí triumf v rámci MS, který si zasloužil parádním časem 19.52. Své vystoupení pak završil zlatem se štafetou na 4x100 metrů. Nejrychlejší dvoustovkařský čas sezóny zaznamenal na mítinku Diamantové ligy v Londýně, kde vyhrál v desátém nejhodnotnějším výkonu historie 19.47.

Světovým atletem roku mimo dráhu byl vyhlášen Keňan Kelvin Kiptum. Ten vyhrál na jaře londýnský maraton v tehdy druhém nejrychlejším čase historie 2:01:25. Ještě rychlejší pak byl na podzim v Chicagu, když se stal vůbec prvním maratoncem, jenž zvládl tuto trať v regulérních podmínkách pod 2:01. Světový rekord slavného krajana Eliuda Kipchogeho vylepšil o 34 vteřin na 2:00:35.

Světovým atletem roku v technických disciplínách je švédský tyčkař Armand Duplantis. Mondo dokázal nejprve při halovém mítinku v Clermont-Ferrand vylepšit vlastní světový rekord na 622 centimetrů. Konkurenci neměl ani na světovém šampionátu v Budapešti, kde si vyskákal svůj druhý titul mistra světa. Ve finále Diamantové ligy v Eugene se pak blýskl dalším vylepšením svěťáku na 623 centimetrů. Duplantis opanoval tuto anketu už potřetí. Předtím to bylo v letech 2020 a 2022. Poprvé se však o primát musí dělit s dvěma dalšími atlety.

Světovou atletkou na dráze byla vyhlášena Keňanka Faith Kipyegon. Ta má za sebou jedinečnou sezónu, když během ní zaběhla hned tři světové rekordy. Ve Florencii se stala první ženou, která zaběhla patnáctistovku pod 3:50, když stanovila hodnotu historického světového maxima na 3:49.11. O týden později posunula časem 14:05.20 světový rekord na pětce. O ten ji později svým časem z Eugene 14:00.21 připravila Etiopanka Gudaf Tsegay. V Monaku pak zaběhla svěťák v závodě na jednu míli, kterou zvládla za 4:07.64. Na mistrovství světa opanovala závody na 1500 i 5000 metrů. Zatímco na patnáctce se jednalo už o její třetí titul, na pětce si připsala premiérový.

Atletickou královnou mimo dráhu je Etiopanka Tigst Assefa. Závodnice, která se původně věnovala středním tratím předvedla jedinečné běžecké představení při svém triumfu v Berlíně, kde přímo zbořila čtyři roky starý maratonský světový rekord Keňanky Brigid Kosgei, když ho vylepšila o neuvěřitelné 2 minuty a 11 vteřin na 2:11:53, což je nejvýraznější posunutí světového rekordu v maratonu žen za posledních 40 let.

Nejlepší světovou atletkou v technických disciplínách se stala venezuelská trojskokanka Yulimar Rojas. Vítězka této ankety z roku 2020 letos zvítězila ve všech sedmi finálových závodech, do kterých nastoupila. Na mistrovství světa si vyskákala už svůj čtvrtý titul v řadě. Nejhodnotnější výkon si pak nechala na finále Diamantové ligy. V Eugene doskákala na 15.35, což je desátý nejdelší trojskok historie pod otevřeným nebem a zajistil jí třetí diamantovou trofej.

Emmanuel Wanyonyi zahájil sezónu zlatem ze smíšené štafety na MS v krosu. V průběhu letní sezóny pak zářil na své hlavní distanci, kterou je osmistovka. Zvítězil na mítincích Diamantové ligy v Rabatu, Paříži a Xiamenu. V budapešťském finále mistrovství světa nestačil pouze na vítězného Kanaďana Marca Aropa a bral stříbro. Porážku mu pak vrátil ve finále Diamantové ligy, kde zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 1:42.80, což je čas, který ho řadí na pátou příčku historických světových tabulek kategorie do 20 let.

Ve stejné kategorii děvčat byla vyhlášená vycházející hvězdou další zástupkyně keňské běžecké školy Faith Cherotich. Ta svými starty poměrně šetřila, ale pokud už se vydala na trať, stálo to zato. V únoru doběhla na mistrovství světa v přespolním běhu v australském Bathurstu v závodě juniorek čtvrtá. Na mistrovství světa v Budapešti si pak na trati 3000 metrů překážek pověsila na krk bronz. Třetí byla také ve finále Diamantové ligy v Eugene, kde se stala teprve druhou juniorkou, která dokázala zaběhnout stýpl pod devět minut, když proběhla cílem v čase 8:59.65.

Některá ocenění byla udělena už před samotným galavečerem. Nejlepším trenérem se stal v hlasování švýcarský kouč Laurent Meuwly, jenž momentálně plní funkci trenéra sprintů, překážek a štafet nizozemské reprezentace a pod jeho vedením se připravuje řada elitních atletů v čele s úřadující mistryní světa na 400 metrů překážek a halovou světovou rekordmankou na hladké čtvrtce Femke Bol.

Z ocenění Member Federation Award se mohla těšit australská atletika. Austrálie hostila v únoru mistrovství světa v přespolním běhu a jejím reprezentantům se dařilo i na mistrovství světa v Budapešti, kde australská reprezentace zaznamenala historicky nejúspěšnější vystoupení s jednou zlatou, dvěma stříbrnými a třemi bronzovými medailemi.

Cenu Fair Play obdržela etiopská běžkyně Letesenbet Gidey, která se po zisku stříbrné medaile v závodě na 10 000 metrů při mistroství světa v Budapešti po proběhnutí cílem vydala zpět na trať naproti své soupeřce Sifan Hassan, aby ji utěšila poté, co Hassan v souboji o zlato v cílové rovince upadla.

Cenu za fotografii roku získal italský fotograf Mattia Ozbot za snímek z tyčkařského pokusu německého vícebojaře Lea Neugebauera.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová