Neapol porazila Cagliari, poprvé od října se trefil kanonýr Osimhen. Výhru slaví i Lecce, radost Empoli vzala kalibroaná čára

Neapol v 16. kole italské ligy doma porazili Cagliari s Jakubem Janktem v základní sestavě 2:1. Hlavní podíl na výhře mistrovského celku měl útočník Victor Osimhen, který si připsal gól a asistenci.FC Turín porazil Empoli 1:0 gólem Duvána Zapaty. Diváci ovšem byli svědky většího počtu branek, jelikož hned dvakrát rozvlnili síť i hráči Empoli. Pokaždé je ale o radost připravila kalibrovaná čára, která odhalila prohřešek proti pravidlům.

Tým Frosinone do zápasu vstoupil s obrovskou chutí tuto černou sérii konečně prolomit. Hned ve druhé minutě mohl skórovat, Gabriel Strefezza však skvělý centr ve vápně nedokázal zužitkovat. O devět minut později již domácí slavili, když Piccoli dokázal využít hrubku Stefana Turatiho a poslal Salentini do vedení. Náskok Giallorossi nemusel trvat dlouho, hlavní arbitr totiž v 17. minutě nařídil pokutový kop pro hosty, následně ho však po zhlédnutí videa odvolal. Po pěti minutách mohl vedení Lecce zvýšit Lameck Banda, svou krásnou střelou zpoza šestnáctky nicméně orazítkoval pouze břevno. Po půlhodině hry se opakovala situace ze 17. minuty, s tím rozdílem, že se tentokrát o penaltu jednalo. Brazilský útočník Kaio Jorge touto nabídkou nepohrdl a pokutový kop s přehledem proměnil.

Po hodině hry mělo velkou šanci Frosinone, domácí defenziva nedokázala odvrátit ve vápně poskakující balon, který se tak dostal až k Matíasi Soulému, argentinský mladík však míč netrefil ideálně a vůbec Wladimira Falconeho neohrozil. O 10 minut později hlavičkoval z nadějné pozice Rémi Oudin, jeho slabý pokus ovšem skončil jen v rukavicích Turatiho. Hned pár minut nato do třetice pálil Banda, šikovnému křídelníkovi opět chybělo patřičné štěstí a po břevnu orazítkoval i tyč hostující brány. V 82. minutě mohl rozhodnout Abdou Harroui, jeho pokus ovšem skončil jen těsně vedle levé tyče. A tak chvíli před koncem rozhodli domácí, když se krásně do míče opřel Ramadani a jeho projektil zapadl přesně do levého dolního růžku brány.

Jankto těsné porážce Cagliari nezabránil

Úvod zápasu patřil favoritovi, který držel míč na svých kopačkách a hledal skulinky v defenzivě hostů. Jednu takovou našel už v osmé minutě, kdy brankáře Cagliari prověřil Osimhen. Za 10 minut měl Nigerijec další šanci – jeho zakončení z malého vápna ovšem bylo zablokováno jedním z obránců. O chvíli později se připomněli také Ranieriho svěřenci. Zpoza vápna zkusil vypálit Tommaso Augello, jeho bomba však prolétla jen těsně vedle pravé tyče. Po půlhodině hry si na nádherný centr ze standardní situace naskočil Amir Rrahmani, svou hlavičku ovšem namířil pouze do levé tyče. Chvíli před odchodem do šaten měli obrovskou příležitost hosté. Nahitan Nández běžel sám proti Alexi Meretovi, italský brankář však skvěle vyběhl a šanci zneškodnil. V samém závěru poločasu ještě úřadující mistr zahrával zajímavý přímý kop, Matteo Politano nicméně mířil těsně nad břevno.

Hosté do druhého poločasu vlétli jako uragán a po několika sekundách ohrozil branku domácích Adam Obert, proti jeho pokusu však pohodlně zakročil Meret. V 70. minutě si na centr Mária Ruie naběhl Osimhen a s patřičnou dávkou štěstí překonal Scuffeta. Chvíli nato ovšem přišel na stadionu Diega Armanda Maradony šok, když po podobné akci srovnal Leonardo Pavoletti. Za tři minuty si však Partenopei vzali vedení zpět. Osimhen se ve vápně probil přes několik obránců a přihrál úplně volnému Kvaratskheliovi, který neměl problém míč uklidit do poloodkryté brány. Na konci základní hrací doby ještě hosté zahrávali standardku, po které hlavičkoval Alberto Dossena těsně nad.

Zima při výhře Turína opět zahříval lavičku

Povedený začátek zápasu na Stadio Olimpico z pohledu domácích mohl ve vedoucí branku přetavit Antonio Sanabria. Paraguayský útočník ovšem nejprve zblízka ztroskotal na Etritu Berishovi a o chvíli později ho o výstavní gól nůžkami připravil ofsajd Vlašiče, který celé akci předcházel. Sanabriův zkušenější kolega z útoku Zapata už byl v zakončení kliničtější, když si ve 25. minutě naskočil na centr Raoula Bellanovy a hlavou poslal Býky do vedení. Zhruba po půlhodině hry sice síť na druhé straně rozvlnil Tyronne Ebuehi, postavení mimo hru mu ale střelecký zápis do statistik sebralo. Stejný rozsudek vynesli rozhodčí i po trefě Liberata Cacaceho, a do kabin tak šli Azzurri s jednogólovým mankem.

Diváci na prořídlých ochozech v Turíně museli po změně stran sledovat především velké množství soubojů a krás fotbalu si příliš neužili. Vrásky na čele jim udělal po hodině hry Matteo Cancellieri, jehož samostatný únik zastavil až rychlým výběhem Vanja Milinkovič-Savič. To bylo ze strany Empolesi, co se týče ofenzivy, ve druhé půli vše, jelikož ani náznak závěrečného tlaku nepřišel.

20. Salernitana 15 1 5 9 11:30 8

Juventus nedokázal vyhrát v Janově a dal šanci Interu, aby si upevnil svou vedoucí pozici