Letná v euforii. Sparta v deseti otáčí skóre a poráží Teplice! Přestřelku s Baníkem vyhrála Slavia, Plzeň také slaví

Slavia v nedělením utkání 19. kola FORTUNA:LIGY vyhrála na půdě Baníku Ostrava po divoké přestřelce 3:2. Pražané vedli 1:0, pak prohrávali 1:2, aby následně sešívaní otočili skóre na 3:2.Sparta sice prohrávala s Teplicemi a navíc hrála o deseti bez vyloučeného Sadílka, ale nakonec Letenští v euforickém závěru otočili skóre na 2:1. Sparta vede tabulku o pět bodů před Slavií. Tři body získala v neděli na půdě Sigmy Olomouc také Viktoria Plzeň po výhře 3:1.

Nigerijec Tanko zahrozil hned v první minutě, jeho centr na Eldara Šehiče ale na poslední chvíli vyškrábl Aleš Mandous. Také Jiří Letáček musel být vzápětí v pozoru, většina zákroků však byla snadným soustem, strachovat se musel jen při břevnu Conrada Wallema ze 14. minuty. Střelecký nápor Slavie se vyplatil ve 26. minutě. Jurečka se trefil již poosmé v sezoně a tentokrát nedal dopustit na razantní levačku hned poté, co se zbavil několika spoluhráčů. Baník ovšem po necelých dvou minutách velmi rychle odpověděl. David Buchta využil rychlého zpracování centru od Patricka Kpoza, a tím Mandouse překvapil. Stav 1:1 dlouho nevydržel, Tomáš Rigo ještě před uplynutím 30 minut zajistil Slezanům vedení ranou prakticky do stejného místa jako Buchta a připravil vicemistrovi rychlé vystřízlivění. Ještě před přestávkou ale z blízkosti srovnal Mick van Buren a zápas mohl v druhé půli začít nanovo.

Po přestávce se projevila lepší aktuální forma hostů a Bořil v 59. minutě vrátil Pražanům vedení. Sám střelec si nebyl hned jistý, zda se míč dostal za brankovou čáru v hustě pokrytém prostoru před Letáčkem. Rigo se navíc pokoušel balon ze vzduchu na poslední chvíli vykopnout, nestihl ale zasáhnout včas. Naděje na body pokazil Baníku paradoxně jejich nejlepší kanonýr Tanko, který neunesl střet s Davidem Douděrou a faul mu oplatil naprosto nepřiměřeně tvrdým úderem hlavou, čímž si za svůj totální zkrat vykoledoval zaslouženou červenou kartu. Hosté sice přesilovku nevyužili, jednobrankový náskok ale uhájili.

Plzeňský Dweh přidal ke stabilním výkonům gólovou nadstavbu

Do vedení šli hned v deváté minutě domácí. Ventúra využil v pokutovém území nedůraz Dweha, zpracoval si centr Radima Breiteho a z úhlu zakončil. Jenže vzápětí zužitkoval Šulc průnikovou přihrávku Erika Jirky a skóre bylo opět vyrovnané. Ve 20. minutě musel Plzeň podržet brankář Jindřich Staněk, který zlikvidoval velice povedenou ránu Filipa Zorvana ze střední vzdálenosti. O sedm minut později již Sigma skutečně dostala míč podruhé do sítě, jenže Ondřej Zmrzlý si předtím pomohl rukou a branka nemohla platit. Poločasové vedení si tak nakonec ve 45. minutě zajistili hosté díky Dwehovi. Ten po standardní situaci zužitkoval zmatek v olomouckém vápně a částečně odčinil své zaváhání u prvního gólu. Před přestávkou ještě stihl plzeňský tým podržet dalším zákrokem Staněk.

Po změně stran šance dlouho nepřicházely. Plzeňská obrana byla pozorná a potvrzovala, proč svěřenci Miroslava Koubka inkasovali v Konferenční lize pouze jednou. Sigmě se nedařilo vytvořit výraznější tlak a když už se Ventúra dostal do pokutového území a hledal před odkrytou brankou Juliše, přispěchal s důležitým obranným zákrokem Dweh. V 75. minutě měl na kopačce plzeňskou pojistku Sýkora, jenže zakončil pouze vysoko nad. Na druhé straně se opět musel blýsknout Staněk, který vychytal Zorvanovu střelu z dálky a poradil si i s Breiteho zakončením z malého vápna. V samém závěru vyrazil pomoci svému týmu dopředu i gólman Tomáš Digaňa a střídající Matěj Vydra potrestal domácí trefou do prázdné brány.

Emotivní bitvu dovedl k obratu Olatunji

Sparťané vstoupili do utkání hrozivě, což ve čtvrté minutě způsobil Peter Vindahl. Dánská jednička Letenských chtěla výběhem až na polovinu hřiště zastavit brejkovou situaci hostů po rohovém kopu. Míč však 25letý brankář hlavičkou poslal pouze na kopačky Michala Bílka, kterého musel po samostatném úniku zastavit faulem za červenou kartu Sadílek. Šokující úvod zápasu pokračoval i ve 13. minutě, kdy Skláři využili početní převahu a dostali se do vedení. Odražený balon na hranici velkého vápna se prokutálel přímo do pokutového území, kde byl připravený Mohamed Yasser, jenž chladnokrevnou střelou k levé tyči propálil Vindahla. V závěru první půle přišla další obrovská minela z řad Rudých. Hrozivou rozehrávku Tomáše Wiesnera vystihl Daniel Fila, který se řítil sám na gólmana, v zakončení ale selhal a domácí branku těsně minul.

Skláři vstoupili i do druhého poločasu mnohem aktivněji, první velkou příležitost v zápase však měli na druhé straně Pražané. Jan Kuchta obdržel míč v pokutového území, skvělým zákrokem ale jeho následnou střelu zlikvidoval Tomáš Grigar. Hráči v rudých dresech se i přes oslabení dokázali po hodině hry dostat do tlaku, Krejčí i Kuchta si však vylámali zuby na Grigarovi. Teplický brankář ovšem po několika dobrých zákrocích zaváhal, když v 72. minutě neudržel střelu Lukáše Haraslína. Odražený balon si poté ve skrumáži před brankou našel Qazim Laci, jenž s pomocí teče od zad Krejčího vyrovnal. Obrovská euforie na Letné vypukla v 90. minutě, kdy gólman hostů po centru do vápna opět nevyřešil situaci ideálně a v osobním souboji jej přetlačil Olatunji, jenž poté zavěsil do pravé šibenice.

FORTUNA:LIGA 19. kolo
Banik Ostraba - Slavia Praha 2:3
Branky: 27. Buchta, 29. Rigo - 26. Jurečka, 45.+1 Van Buren, 59. Bořil. Rozhodčí: Rouček - Caletka, Kříž - Černý (video). Bez ŽK. ČK: 67. Tanko (Ostrava). Diváci: 12735.

Ostrava: Letáček - Ndefe (77. Blažek), Lischka, Pojezný, Kpozo - Boula (69. Šín), Rigo (86. Kaloč) - Buchta, Klíma (77. Almási), Šehič (69. Kubala) - Tanko. Trenér: Hapal.
Slavia: Mandous - Vlček, Holeš, Bořil - Tomič (85. Sinyan), Zafeiris, Ševčík (85. Schranz), Wallem (76. Tecl) - Jurečka - Van Buren (64. Douděra), Tijani (76. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 1:3
Branky: 9. Ventúra - 10. Šulc, 45. Dweh, 90.+5 Vydra. Rozhodčí: Zaoral - Hájek, Dohnálek - Radina (video). ŽK: Breite, Fortelný - Jirka, Hranáč, Kliment, Koubek (trenér). Diváci: 3105.

Olomouc: Digaňa - Vraštil (64. Langer), Beneš, Novák (46. Pokorný) - Chvátal, Breite, Ventúra (77. Fiala), Zmrzlý - Fortelný (64. Moses), Zorvan - Juliš. Trenér: Jílek.
Plzeň: Staněk - Hranáč, Hejda, Dweh - Cadu, Kalvach, Traoré (74. Bucha), Sýkora (90. Holík) - Jirka (90. Vydra), Šulc - Kliment (84. Paluska). Trenér: Koubek.

Sparta Praha - FK Teplice 2:1
Branky: 72. Krejčí, 90. Olatunji - 12. Jásir. Rozhodčí: Starý - Matoušek, Machač - Volek (video). ŽK: Krejčí - Chaloupek, Křišťan, Cykalo. ČK: 4. Sadílek (Sparta). Diváci: 16.530.

Sparta: Vindahl - Sörensen, Panák (46. Laci), Krejčí - Wiesner (79. Pešek), Kairinen (60. Zelený), Sadílek, Ryneš - Birmančevič (89. Pavelka), Haraslín (79. Olatunji) - Kuchta. Trenér: Priske.
Teplice: Grigar - Knapík, Chaloupek, Mičevič - Radosta (79. Cykalo), Křišťan, Trubač, Havelka, Bílek (71. Urbanec) - Jásir (71. Vachoušek), Fila (60. Gning). Trenér: Frťala.