Soud zprostil viny ošetřovatelky z domova pro seniory Slunečnice v Ostravě

foto Senát Okresního soudu v Ostravě 10. ledna 2024 zprostil obžaloby dvě ženy (vlevo a vpravo) souzené v kauze týrání několika klientek v domově pro seniory Slunečnice v Ostravě. Uprostřed na snímku je obhájkyně.

Ostrava - Okresní soud v Ostravě dnes zprostil obžaloby dvě ženy souzené kvůli týrání klientek v domově pro seniory Slunečnice v Ostravě. Soudkyně Gabriela Marie Ožanová uvedla, že popsaný skutek není trestným činem. Připustila ale, že souzené se ne vždy ke klientkám chovaly vhodně. Jedna z nich navíc trpěla syndromem vyhoření. Soudkyně uvedla, že v domově se "něco dělo" a že obžalované nejsou zcela bez poskvrny. Obě ženy vinu během řízení odmítaly. Podle nich jde o pomstu bývalé kolegyně, která na věc před lety upozornila. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně, která žádala podmíněné tresty, si nechala lhůtu na rozmyšlenou.

Ožanová při odůvodnění rozsudku řekla, že soud musí vždy rozhodnout o vině bez pochybností. V tomto případě podle ní ale existuje řada pochybností. "Prokázalo se, že jednání obžalovaných nebylo vždy na správné úrovni. Násilné, nekultivované, hrubé a chladné chování do sociálních služeb nepatří. Podle soudu se ale ani jedna z obžalovaných nedopustila takového jednání, aby byly naplněny znaky trestného činu týrání svěřené osoby," uvedla soudkyně.

Obě souzené pečovatelky se práva na odvolání na místě vzdaly a po jednání se stejně jako jejich advokátka odmítly k rozsudku vyjádřit. Státní zástupkyně vyjádřila překvapení. "Verdikt je překvapující. Mám za to, že předložené důkazy jsou zásadní a dostačující," řekla.

Státní zástupkyně dnes v závěrečné řeči zacházení s klientkami označila za hrubé a nepřípustné. Naopak advokátka souzených žen požadovala zproštění viny. Podle ní šlo o jednotlivé excesy a proto jednání uvedené v obžalobě nesplnilo právní znaky týrání svěřené osoby. K tomuto právnímu názoru se přiklonil také soudní senát se soudkyní Ožanovou.

Ožanová stejně jako právnička obžalovaných uvedla, že v případě týrání svěřené osoby musí být jednání obžalovaných dlouhodobé a úmyslné. "Případné týrání jsme museli zkoumat u každé konkrétní poškozené zvlášť. Museli jsme zjistit, zda předložené důkazy naplňují znaky skutkové podstaty trestného činu týrání svěřené osoby," uvedla. Dodala, že proti obžalovaným sice vypovídaly některé kolegyně, ale zazněly i výpovědi v jejich prospěch, a to například i od příbuzných údajně týraných klientek.

Na kauzu v roce 2019 upozornil server Seznam Zprávy. Na základě jeho reportáží se policie začala situací v zařízení zabývat a dvě ženy obvinila. Reportáž vycházela především z výpovědi někdejší pečovatelky Gabriely Lhoťanové, která mluvila o nevhodném a vulgárním chování části zaměstnanců ke klientům domova. Podle ní staré lidi v domově uráželi a ponižovali. Lhoťanová loni zemřela. Dvě souzené podle ní byly ke klientům vulgární, nepříjemné, uváděly je do stresu.

Podle soudkyně ale soud z výpovědi hlavní svědkyně nemohl vycházet. "Problémy měla s kolegyněmi i na dřívějších působištích. Rozklížila kolektiv na odděleních, kde působila dříve. Její kolegyně byly rády, že odešla. Její tvrzení se neprokázala," řekla soudkyně. Podle znaleckého posudku svědkyně některé věci vnímala neadekvátně. "Z emočně exponovaných situací navíc vyvozovala špatné závěry, což mělo vliv na její důvěryhodnost," uvedla Ožanová.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 16.05.2024 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je čtvrtek 16. května 2024

Očekáváme v 03:00 14°C

Celá předpověď