Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Heřmanický odval obtěžuje okolí, pokračování sanace je zatím v nedohlednu

Ostrava-město |

Obyvatelé Heřmanic nedočkavě vyhlíží dokončení sanace na Heřmanickém odvalu. DIAMO ale sanaci v loňském roce pozastavilo a její pokračování je zatím v nedohlednu. Slezskoostravská radnice se snaží vývoj situace urychlit.

Problémy heřmanické haldy nejvíc ovlivňují život obyvatel jejího bezprostředního okolí. Lenka Anežková žije přímo v Heřmanicích a vede místní mateřskou školu, od které je odval na dohled.

Lenka Anežková, ředitelka MŠ a obyvatelka Heřmanic: „Veselejší otázku jste si pro mě opravdu vybrat nemohli. Jak se nám tu žije? Není to dobré. Můžu vám to říct tak: když jsme v létě třeba s dětmi venku, je cítit i takový různý zápach, jako by někdo spaloval nekvalitní uhlí, nebo plast. Není sice nic vidět, ale čas od času je to cítit. Paní uklízečka tady v naší mateřské škole utírá stabilně i zvenku i zevnitř takový popílek, takový bych řekla skoro až do červena, takže s dětmi ani nemůžeme svačit venku, ačkoli máme úplně nový altán a říkali jsme si, že tam tedy budeme trávit víc času.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „My z pohledu městského obvodu samozřejmě vnímáme, že na haldě dochází k nějakým činnostem, které obtěžují své okolí. Vnímáme zvýšenou prašnost v lokalitě nejen Heřmanic. Samozřejmě vnímáme i to, že z haldy unikají nejrůznější plyny, byť je nám dosud deklarováno, že jejich koncentrace není taková, aby mohla ohrozit zdraví lidí.“
Tomáš Indrei, tiskový mluvčí, DIAMO: „Prioritou státního podniku DIAMO je zajištění ochrany zdraví občanů a životního prostředí v okolí heřmanické haldy. Proto neustále monitorujeme parametry důležité z hlediska možných dopadů na zdraví občanů a taky životního prostředí. Tento průběžný dohled zajišťuje, že jakýkoliv znepokojující vývoj by byl v čas odhalen, a my jsme připraveni ho potom obratem řešit. Teď ale žádné riziko nehrozí, což potvrzuje zejména aktualizovaná analýza rizik a taky pravidelný monitoring jak termické aktivity, tak také vod a ovzduší na odvale.“

Ačkoli je halda monitorována, práce na ní momentálně stojí a není jisté, jak dlouho tato situace ještě potrvá.

Lenka Anežková, ředitelka MŠ a obyvatelka Heřmanic: „Říká se, že člověk si zvykne úplně na všechno, ale nevím, jestli si na to zvykat chci. Je to tady taková beznaděj, že nevíme, jak dlouho to ještě potrvá, a jestli se s tím vůbec dá něco dělat, jestli jsou nějaké prostředky k tomu, aby se to změnilo a aby se nám tu opravdu žilo lépe. Těch respiračních nemocí u dětí i dospělých a toho, jak špatně se tu opravdu dýchá, o tom bych mohla mluvit ještě dlouho.“

Vedení městského obvodu je ve věci řešení problému aktivní.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Na společném jednání s DIAMO jsme byli seznámeni s navrhovaným dalším postupem ze strany státního podniku, kdy mimo jiné má dojít ke zpracování nové studie, toho, jak se bude se sanací odvalu pokračovat ve chvíli, kdy nebudou dořešeny majetkové vztahy. Nicméně s panem hejtmanem i s panem primátorem jsme apelovali na DIAMO, aby se pokusilo trochu zrychlit ve svém postupu, protože připravovaná studie měla být hotová například až za rok a půl, což je pro nás nepřijatelné a chceme, aby se opravdu s pracemi na odvalu hnulo a aby se s nimi hnulo co nejdříve tak, ať se té ekologické zátěže zbavíme v řádu let, a ne desítek let.“

Pravidelnou informovanost chce radnice zajistit dohodnutými jednáními se státním podnikem. Ta by měla probíhat minimálně čtyřikrát do roka. Vedení Slezské Ostravy bude usilovat o co nejrychlejší dokončení sanace a rekultivace odvalu.

Nahlásit chybu


K tématu

Diamo pozastavilo sanaci haldy Heřmanice v Ostravě. Případem se zabývá i policie

16. prosince 2023 17:48 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Státní podnik Diamo pozastavil sanaci prohořívající haldy Heřmanice ve Slezské Ostravě. Důvodem je spor se zhotovitelem, který tam měl udělat oddělovací vzdušnou stěnu bránící prohoření haldy směrem ke skládce chemických odpadů, i změny místních majetkových poměrů. Akutní nebezpečí lidem žijícím v okolí ale nehrozí. Případem se zabývá i policie.

Ostrava požaduje urychlenou sanaci heřmanického odvalu. Apel jde přímo na ministry vlády

2. února 2024 14:24 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vedení Ostravy nechce jen přihlížet sporům kolem sanace heřmanického odvalu a pozvalo proto do města ministry vlády, aby situaci urgentně vyřešili. Cílem je, aby státní podnik DIAMO provedl kompletní sanaci a rekultivaci celé lokality.

Diamo prý občany neinformuje o karcinogenních látkách. Tvrdí to billboard přímo před podnikem

19. března 2024 12:05 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Eko magazín

Jak už jsme vás informovali, v Ostravě vznikla petice za odstranění hořící Heřmanické haldy. Autoři petice nyní ještě zvyšují tlak na státní podnik Diamo, který má likvidaci haldy na starosti a pověsili přímo před jeho sídlo billboard s kritikou.


Radnice v Havířově zvažuje udělat po rekonstrukci budovy z dětské skupiny školku

Rodiče, kteří dávají své malé děti do městské dětské skupiny v Havířově, jsou v nejistotě. Radnice bude muset na čas uzavřít budovu kvůli nutné rekonstrukci. Město zvažuje, že by po otevření už zařízení fungovalo jako mateřská škola.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Mláďata čápů přišla o jednoho z rodičů, z hnízda je musela odebrat záchranná stanice

Záchranná stanice Bartošovice musela odebrat z hnízda čtyři malé čápy. O ty se staral jen jeden z rodičů. Šance na přežití mláďat je vysoká a i pravděpodobnost, že si samice najde nového partnera a opět zahnízdí.

Studénka má tým mladých proškolených záchranářů

Zavázat rozbité koleno, ošetřit popáleninu a další základy první pomoci se v rodinném centru ve Studénce učily děti ve věku od pěti let. Proškolení této jednotky malých záchranářů trvalo téměř dvě hodiny.

Ostatky tří lidí vykopaných při rekonstrukci ve Frýdku-Místku mohou být z dob války

Kopali jámu pro retenční nádrže a objevili lidské kosti. Druhý den policisté potvrdili, že na místě byly ostatky minimálně tří lidí. Ty se nyní budou zkoumat. Rekonstrukci prostoru před Kulturním domem Frýdek tato událost nakonec nijak neomezila. Práce opět pokračují.

Farma Bezdínek otevřela nový skleník a energocentrum

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

MFK Havířov uspořádal pro děti velkou náborovou akci

Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že budou děti ze zábavného dopoledne nadšené a v září se už některé z nich zapojí do prvního turnaje.

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Trasa letošního Pochodu kolem Palkovic vedla na vrchol Čupek

Několik desítek lidí se vypravilo na trasu letošního Pohodu kolem Palkovic. Start byl tradičně u sportovní haly. Podle mapy pak účastníci procházeli trasu s několika soutěžními stanovišti.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Blíží se Mezinárodní hudební festival L. Janáčka. Program potrvá měsíc

Blíží se začátek období festivalů. Na své si tak přijdou nejen milovníci populární či taneční hudby, ale červen bude patřit i hudbě vážné, reprezentované Mezinárodním hudebním festivalem Leoše Janáčka.

3,5 tisíce žáků ZŠ si zasportovalo na akci School games v Ostravě-Jihu

21. května 2024 18:47 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Sedm tisíc dětí, tři a půl tisíce sportovců, šestnáct zapojených základních škol, osm disciplín, tři kvalifikační dny a jedno velké finále. To jsou School games, unikátní projekt, který má za cíl zapojit co nejvíce dětí z Jihu do pohybových aktivit. Školáci mají za sebou kvalifikační kola a mohou se připravovat na červnové vyvrcholení.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

21. května 2024 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

V Ostravě začaly Dny Fajne rodiny. Akce potrvají do poloviny června

20. května 2024 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

V Ostravě začaly oblíbené Dny Fajne rodiny, což je spousta akcí a prorodinných aktivit napříč celým městem, kde si to své najde opravdu každý. V letošním roce se do pořádání zapojilo více než 50 nejrůznějších organizací.

Heřmanický odval obtěžuje okolí, pokračování sanace je zatím v nedohlednu
Vydáno 31. ledna 2024 12:15, Ostrava-město, Michal Slonina
Obyvatelé Heřmanic nedočkavě vyhlíží dokončení sanace na Heřmanickém odvalu. DIAMO ale sanaci v loňském roce pozastavilo a její pokračování je zatím v nedohlednu. Slezskoostravská radnice se snaží vývoj situace urychlit.

Problémy heřmanické haldy nejvíc ovlivňují život obyvatel jejího bezprostředního okolí. Lenka Anežková žije přímo v Heřmanicích a vede místní mateřskou školu, od které je odval na dohled.

Lenka Anežková, ředitelka MŠ a obyvatelka Heřmanic: „Veselejší otázku jste si pro mě opravdu vybrat nemohli. Jak se nám tu žije? Není to dobré. Můžu vám to říct tak: když jsme v létě třeba s dětmi venku, je cítit i takový různý zápach, jako by někdo spaloval nekvalitní uhlí, nebo plast. Není sice nic vidět, ale čas od času je to cítit. Paní uklízečka tady v naší mateřské škole utírá stabilně i zvenku i zevnitř takový popílek, takový bych řekla skoro až do červena, takže s dětmi ani nemůžeme svačit venku, ačkoli máme úplně nový altán a říkali jsme si, že tam tedy budeme trávit víc času.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „My z pohledu městského obvodu samozřejmě vnímáme, že na haldě dochází k nějakým činnostem, které obtěžují své okolí. Vnímáme zvýšenou prašnost v lokalitě nejen Heřmanic. Samozřejmě vnímáme i to, že z haldy unikají nejrůznější plyny, byť je nám dosud deklarováno, že jejich koncentrace není taková, aby mohla ohrozit zdraví lidí.“
Tomáš Indrei, tiskový mluvčí, DIAMO: „Prioritou státního podniku DIAMO je zajištění ochrany zdraví občanů a životního prostředí v okolí heřmanické haldy. Proto neustále monitorujeme parametry důležité z hlediska možných dopadů na zdraví občanů a taky životního prostředí. Tento průběžný dohled zajišťuje, že jakýkoliv znepokojující vývoj by byl v čas odhalen, a my jsme připraveni ho potom obratem řešit. Teď ale žádné riziko nehrozí, což potvrzuje zejména aktualizovaná analýza rizik a taky pravidelný monitoring jak termické aktivity, tak také vod a ovzduší na odvale.“

Ačkoli je halda monitorována, práce na ní momentálně stojí a není jisté, jak dlouho tato situace ještě potrvá.

Lenka Anežková, ředitelka MŠ a obyvatelka Heřmanic: „Říká se, že člověk si zvykne úplně na všechno, ale nevím, jestli si na to zvykat chci. Je to tady taková beznaděj, že nevíme, jak dlouho to ještě potrvá, a jestli se s tím vůbec dá něco dělat, jestli jsou nějaké prostředky k tomu, aby se to změnilo a aby se nám tu opravdu žilo lépe. Těch respiračních nemocí u dětí i dospělých a toho, jak špatně se tu opravdu dýchá, o tom bych mohla mluvit ještě dlouho.“

Vedení městského obvodu je ve věci řešení problému aktivní.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Na společném jednání s DIAMO jsme byli seznámeni s navrhovaným dalším postupem ze strany státního podniku, kdy mimo jiné má dojít ke zpracování nové studie, toho, jak se bude se sanací odvalu pokračovat ve chvíli, kdy nebudou dořešeny majetkové vztahy. Nicméně s panem hejtmanem i s panem primátorem jsme apelovali na DIAMO, aby se pokusilo trochu zrychlit ve svém postupu, protože připravovaná studie měla být hotová například až za rok a půl, což je pro nás nepřijatelné a chceme, aby se opravdu s pracemi na odvalu hnulo a aby se s nimi hnulo co nejdříve tak, ať se té ekologické zátěže zbavíme v řádu let, a ne desítek let.“

Pravidelnou informovanost chce radnice zajistit dohodnutými jednáními se státním podnikem. Ta by měla probíhat minimálně čtyřikrát do roka. Vedení Slezské Ostravy bude usilovat o co nejrychlejší dokončení sanace a rekultivace odvalu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041300/hermanicky-odval-obtezuje-okoli-pokracovani-sanace-je-zatim-v-nedohlednu