Sklárna v Květné s ruční výrobou nekončí. Má nového většinového majitele

Sklárna v Květné, která je součástí obce Strání na Uherskohradišťsku, změnila majitele. Jejím novým majoritním vlastníkem se stal český průmyslový a realitní holding AF Group, potvrdil generální ředitel sklárny Marek Mikláš. Nový majitel podle něj ve sklárně zachová ruční výrobu skla, byť zpočátku v omezeném rozsahu. Bývalý majitel, kterým byla společnost Cerva Bohemia, ji plánoval na konci ledna po 230 letech kvůli růstu cen energií ukončit. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Bývalý majitel sklárny Lubor Cerva podle Mikláše bezprostředně před uzavřením provozu, který by pravděpodobně znamenal definitivní konec sklářské výroby v Květné, našel obchodní partnery, kteří sklárnu převezmou s cílem pokračovat v tradiční ruční výrobě skla.

„Novým majoritním majitelem se stává ryze český rodinný holding AF Group z Hodonína působící řadu let v různých průmyslových a realitních projektech, který bude zastupovat pan Josef Anovčín, a dále pan Dušan Svoboda prostřednictvím společnosti MHS Partners,“ uvedl Mikláš. „Je to firma s českým investorem, s dlouhou tradicí v různých oborech a věřím tomu, že nás to zase posune dál,“ dodal.

„Jsme nesmírně rádi, že jsme se dohodli na převzetí sklárny v Květné a máme tak možnost pokračovat v tradici, která trvá již 230 let. Máme velký respekt a úctu k dědictví, které nám naši předci předali, a naším cílem je sklárnu dlouhodobě rozvíjet. V naší zemi již mnoho tradičních oborů zaniklo a byla by škoda, kdyby ruční výroba skla byla další v řadě, a to navíc v situaci, kdy tento obor byl zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO,“ napsali noví majitelé sklárny ve vyjádření pro ČT.

Události v regionech: Zachování ruční výroby skla v Květné (zdroj: ČT24)

Většina zaměstnanců sklárny dostala koncem loňského roku výpovědi. Značná část z nich však nakonec v podniku zůstane. „Původně ve sklárně pracovalo okolo devadesáti zaměstnanců, nyní to bude asi padesát,“ uvedl Mikláš. Ocenil solidaritu lidí, jimž nebyl osud sklárny, která vyváží své výrobky do více než 65 zemí světa, lhostejný. Nový majitel tak musí co nejdřív obnovit tým sklářů, protože někteří si už našli práci jinde.

Sklo podnik dodává na trh pod značkou Květná 1794. „Je to jedna z mimořádných příležitostí k uchování tradičního řemesla, které je proslulé po celém světě, zároveň je sklárna silně spjatá s naším regionem a je tu vnímána jako tradiční a dlouholetý zaměstnavatel,“ řekl k akvizici Anovčín. „Jsem rád, že jsem měl možnost přispět k tomu, že značka dostala další šanci na pokračování v tradici, která trvá již 230 let, a doufám, že naše možná trochu idealistické představy se nám podaří přetavit do dlouhodobě udržitelného rozvoje sklárny,“ doplnil Svoboda.

Nová výroba se spustí na začátku února

Ve středu skláři podle Mikláše vynesli z pece osm tavicích pánví. „Ve čtvrtek proběhne oprava pracovních otvorů a celé pece jako takové a v pátek bude vneseno osm nových tavicích pánví, které se následně dotemperují. První tavba skla je naplánovaná na tuto neděli,“ uvedl Mikláš. Slavnostní opětovné spuštění výroby, už pod novým majitelem, se uskuteční v pondělí 5. února dopoledne.

Události, komentáře: Záchrana sklárny v Květné (zdroj: ČT24)

Historie sklárny v Květné sahá do roku 1794, je tedy jednou z nejdéle fungujících skláren v České republice. Založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. V polovině 19. století sklárnu koupil podnikatel Emanuel Zahn a rozšířil původní výrobu tabulkového skla o výrobu skla nápojového a dekoračního, jež se brzy začalo vyvážet do mnoha zemí. Sklárna zachovala výrobu i v první polovině 20. století a po zestátnění byla jedním ze závodů národního podniku Moravské sklárny v Květné.

Po roce 1989 sklárna několikrát změnila majitele. Mezi lety 2011 a 2018 patřila do skupiny Crystalite Bohemia podnikatele Lubora Cervy, jejíž část v podobě závodu ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku posléze odprodal. V roce 2020 založil společnost Cerva Bohemia a následně Květná 1794, aby se věnoval ruční výrobě českého křišťálu. I přes covidovou pandemii sklárna výrobu udržela, ekonomické problémy pro ni ale podle Mikláše znamenalo dramatické zvýšení cen energií v uplynulých letech.

90′ ČT24: Úspěchy českých sklářů (zdroj: ČT24)

Holding AF Group utržil od ledna 2021 do konce března 2022 za prodej výrobků, služeb a zboží téměř 766,4 milionu korun. Za sledované období vykázal čistý zisk přes 37,9 milionu korun, vyplývá z konsolidované účetní závěrky. Společnost Cerva Bohemia měla podle účetní závěrky předloni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží asi 98,7 milionu korun, skončila však ve ztrátě přesahující 28,9 milionu. Loňské hospodářské výsledky společnosti dosud oficiálně nezveřejnily.

Sklářská výroba má v Česku silnou tradici

Podle ministerstva kultury jsou v tuzemsku stovky skláren, rodinných dílen a ateliérů. Pracuje v nich víc než pět tisíc sklářů, brusičů nebo výrobců bižuterie a šperků. Sklářství jako odvětví má tradici zejména právě ve Zlínském a také v Libereckém kraji a Vysočině.

Ruční výroba skla v Česku byla v prosinci zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Podíleli se na tom i skláři z Květné. Ti při tvorbě svých děl spolupracovali se slavnými návrháři. V době největšího rozkvětu sklárna v Květné zaměstnávala 550 lidí. Vytvořila například puristické návrhy Adolfa Loose, spolupracovala s dílnou Olgoj Chorchoj nebo sklářským výtvarníkem Ronym Pleslem.