Sparta vzdala hold výhrou 4:1. Třinec zničil Kladno 5:0, 12. prohra v řadě

Autor: iSport.cz, ČTK
3
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Jak nejlépe uctít členy bezpečnostních složen než dvěma výhrami. Hokejisté Sparty v předehrávce 48. kola Tipsport extraligy porazili Liberec 4:1 a během vyvrcholení 15. ročníku akce Sparta vzdává hold se opět přiblížili vedoucím Pardubicím.  Kladno, které se v dohrávce 10. kola muselo obejít bez Jaromíra Jágra, schytalo výprask 0:5 v Třinci. Rytíři si připsali již 12. porážku v řadě.

Premiérový střelec Sikora přispěl k výprasku

Hostující Vimmer trefil v úvodu tyč a v dalším střídání udeřilo na druhé straně. Růžička předložil ideálně puk před branku Nestrašilovi, který jeho přihrávku pohodlně usměrnil do odkryté branky. Za Kladno poté dvakrát zahrozil Tralmaks. Zvýšit mohl Marinčin, na něhož zapomněla hostující obrana, ale Bowa nepřekonal.

Kladno se v úvodu prostřední části několikrát usadilo v útočném pásmu a dvakrát se v šancích ocitl Frolík, ale skóre měnili domácí. Nahození Jeřábka ze záporného úhlu si srazil ve 23. minutě do branky betonem Bow. O chvíli později na něj navázal mazáckým způsobem Sikora. Osmnáctiletý útočník se v gólové šanci neukvapil, přehodil si puk na bekhend a zasunul kotouč do prázdné branky.

V závěru prostřední třetiny minul těsně branku Nestrašil a poté zápas skončil pro Ciencialu. Posila Ocelářů se po nezaviněném střetu s Nemčíkem zůstala chvíli ležet na ledě a do kabin zamířila s dopomocí, přičemž nezatěžovala levou nohu. Domácím klubu chyběl ze zdravotních důvodů i Helewka. Naopak se do sestavy vrátili uzdravený Adámek, Kurovský a Hudáček.

Na začátku třetí třetiny vstřelil Voženílek čtvrtý gól Třince. Reprezentační útočník hledal v přečíslení tři na dva Růžičku, ale prudká přihrávka se dostala od brusle Nemčíka do branky. Polášek zvýšil dělovkou od modré čáry a zkušený obránce ještě mohl skórovat podruhé, ale nevyzrál v úniku na Bowa. Kacetl v závěru celkem bez problémů uhájil čisté konto.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Moták (Třinec): „Výsledek neodpovídá průběhu. Věděli jsme, že Kladno odehrálo v Pardubicích velice dobrý zápas. I u nás mělo v první třetině dvě tyčky a další vyložené šance. Chtěli jsme výkon do druhé třetiny zlepšit. Dali jsme dva góly, ale o obrazu hry vypovídá poměr střel (3:12). Nebyli jsme ochotni tlačit se do branky a zakončovat. Důležité bylo, že jsme ve třetí třetině zápas dotáhli. Skvělé je, že jsme pro Kácu (Ondřeje Kacetla) udrželi nulu. Je to jeho vizitka, ale pracoval na tom celý tým. S Davidem Ciencialou by to nemělo být nic špatného. Už teď vypadal dobře.“

Otakar Vejvoda (Kladno): „První třetina 0:1, ještě jsme vytáhli puk hokejkou z prázdné brány. Na druhou stranu jsme měli dvě tyčky, třikrát jsme byli sami před brankářem a nepovedlo se nám dát gól. Do druhé třetiny jsme nastoupili výborně, asi tři a půl minuty jsme Třinec nepustili do třetiny. Ale zpoza brány dají na 2:0 a za chvilku dají třetí gól po našem prohraném souboji. Neříkám, že byl konec zápasu. Chtěli jsme dát gól a něco s tím udělat, ale ze situace tři na dva jsme si srazili puk do branky a prohráli jsme.“

Domácí: 04:03. Nestrašil, 23:34. J. Jeřábek, 25:46. Sikora, 43:50. Voženílek, 47:27. Polášek

Hosté:

Domácí: Kacetl (Mazanec) – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Polášek, J. Jeřábek, Adámek – M. Růžička (A), Nestrašil, Voženílek – Kurovský, Vrána (C), Cienciala – Hrehorčák, L. Hudáček, M. Roman – Sikora, Čacho, Dravecký (A).

Hosté: Bow (Mitens) – Ticháček, Hejda, Nemčík, Slováček, Veber, Martenet – Tralmaks, Klepiš, Sideroff – M. Procházka, Melka (A), Smoleňák (C) – Frolík, Jarůšek, Bláha – Vimmer, Babka.

Hradil, Cabák – Lederer, Rožánek

Werk Arena, Třinec

Návštěva

5 084 diváků

Vítězný návrat Lajunena či Vitoucha

Sparta vzdává hold již popatnácté, tentokrát především záchranářům a operátorům tísňové linky, před zaplněnými tribunami proto nastoupila ve speciálních dresech.

V první třetině byla také výrazně aktivnější a v končící páté minutě si vynutila Knotův faul. Lajunen sice v přesilovce ještě promáchl, ale pak zakončil rychlou souhru Řepík a z prakticky nulového úhlu překonal Hrenáka. Sám mohl náskok zvýraznit, ale v dalším minisouboji měl navrch naopak slovenský gólman.

Na začátku 29. minuty se proti pravidlům provinil Hawryluk. Horák a Lajunen sice jeho trest nezkrátili, ale jen devět sekund poté, co už byli Bílí Tygři v plném počtu, skvěle tečoval Krejčíkovu nabídku Ondřej Najman a Hrenák neměl nejmenší šanci zasáhnout. Prvním vyloučeným sparťanem byl ve 37. minutě Mozík, v oslabení vytáhl fantastický zákrok proti Hawrylukovi strážce domácího brankoviště Kovář.

Do třetí části vlétli Severočeši s velkou chutí a jejich odhodlání s nepříznivě se vyvíjejícím duelem ještě něco udělat výrazně posílil hned po 26 sekundách výstavní ranou na bližší tyčku Filippi. Ve 44. minutě navíc fauloval Mozík a hosté hráli přesilovku, místo vyrovnání však málem potřetí inkasovali: po skvělé práci Davida Vitoucha zakončoval v obrovské šanci Forman, jenže Hrenák ho fantasticky vychytal.

Liberci se sice nepovedla početní výhoda, ale záhy po jejím skončení byl další trefě hodně blízko. McCoshen však napálil povedenou střelou jen brankovou konstrukci. V 53. minutě neuspěli ve velkých šancích Hawryluk a hned po něm Adam Najman. V závěru sáhli Liberečtí ke dlouhé hře bez gólmana a do prázdné branky pojistili triumf Sparty Moravčík a faulovaný Kousal.

Pavel Gross (Sparta): „Jsme strašně rádi, že jsme tady při těch oslavách (Sparta vzdává hold) mohli navázat na poslední výkon proti Třinci. Přes 15 tisíc diváků ve středu, to je krásná návštěva, zase taková reklama na hokej. Na Liberec jsme se připravovali, mají rychlé mužstvo, bleskový přechod do útoku a jsou tam kluci, kteří si dovolí a jsou drzí s pukem na holi. Ale my jsme byli připravení. Myslím, že jsme viděli velmi dobrý hokej. Ještě to bylo zajímavé po tom snížení Liberce na začátku třetí třetiny, kdy Liberec ještě zvýšil otáčky, ale my jsme to i díky Kubovi Kovářovi ubránili a přidali dva góly do prázdné branky. Jsme moc rádi, že jsme vyhráli.“

Filip Pešán (Liberec): „Myslím, že utkání bylo velmi vyrovnané. I když byla bouřlivá atmosféra na straně domácích, tak si myslím, že jsme se kvalitnímu týmu soupeře vyrovnali. Dostali jsme hned v prvním oslabení branku a v podstatě na konci druhého další gól, kdy Sparta využila dvakrát po střelách vytvořeného chaosu, které ty střely přináší. A to byl přesně ten rozdíl mezi oběma týmy, protože my jsme přehrávali situace, chtěli jsme hrát hodně na puku, chyběla nám nějaká schovaná špinavá střela, která by soupeře překvapila. Na konci jsme trochu selhali v taktice při odvolávání brankáře a dostali jsme dva góly. Je to pro mě těžké hodnocení.“

Domácí: 06:29. Řepík, 30:12. O. Najman, 58:20. Moravčík, 59:16. P. Kousal

Hosté: 40:26. Filippi

Domácí: J. Kovář (Kořenář) – Kempný (A), Mozík, Krejčík, Moravčík, Němeček, Irving, Mikliš – Forman, Lajunen, Řepík (C) – Buchtele, Horák, Chlapík (A) – Konečný, O. Najman, P. Kousal – Ton, D. Vitouch, Mužík.

Hosté: Hrenák (D. Král) – McCoshen, Knot, Ivan, Melancon, Aubrecht, Budík, Galvas – Rychlovský, Filippi (A), Faško-Rudáš – Flynn, A. Najman, Hawryluk – Birner (C), Bulíř (A), Klíma – Vlach, Šír, Pérez.