Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O expozici mapující osudy malých řeckých a makedonských utečenců má zájem i muzeum v Berlíně

Celý MS kraj |

Od čtvrtku 8. února bude v městské knihově ve Vítkově možné navštívit výstavu Interitus Macedonum – Svědectví, která připomíná osudy řeckých a makedonských dětí, jež v důsledku občanské války v Řecku musely opustit svou vlast. Jedním z nich byl také Dimitri Kirjakovský, autor výstavy, o kterou aktuálně projevila zájem muzea v Gdaňsku a Berlíně.

Občanská válka, která v Řecku probíhala v letech 1946 až 1949, vedla k exodu řeckých obyvatel do Československa, Polska a jiných zemích tehdejšího východního bloku. Největší uprchlická vlna nastala v závěru válečného konfliktu, kdy od dubna 1948 do června 1950 přijelo do ČSR více než 12 tisíc řeckých občanů, z toho přes 4 500 dětí. 

Jakub Cihlář (BEZPP/Správná volba), starosta Vítkova: "V našem regionu našlo nejvíc řeckých a makedonských dětí zázemí v objektu současné léčebny pro dlouhodobě nemocné v Klokočově, který je dnes místní částí Vítkova. Je dobře, že výstava toto poměrně neznámé téma, jež je však nedílnou součástí historie Vítkova, Moravskoslezského kraje i celé republiky, mapuje. Přestože je všeobecně známo, že na severní Moravě žije poměrně dost potomků řeckých uprchlíků, málokdo si uvědomuje, proč tomu tak je. Neznáme dějinné souvislosti. Proto jsem rád, že se zmíněná etapa historie, o které se nikdy moc nemluvilo, otevírá, a to právě teď, kdy je toto téma vzhledem k dění na Ukrajině opravdu aktuální. Díky výstavě Interitus Macedonum – Svědectví máme šanci si uvědomit, že útěk před válkou není ničím, s čím bychom se už v minulosti nesetkali, a že znovu zažíváme situace, které se už kdysi dávno děly. Je přínosné moci si dát současné dění do historického kontextu. Proto tuto výstavu považuji za smysluplnou a vážím si toho, že ji ve Vítkově můžeme představit,. Opravdu symbolické je z mého pohledu to, že výstavu 23. února navštíví účastníci slavnostního udílení Ceny Jana Zajíce. Toto ocenění je uctěním památky vítkovského rodáka, studenta Jana Zajíce, jenž se nesmířil s totalitou, normalizací, okupací. Od jeho tragického úmrtí, jímž následoval Jana Palacha, letos 25. února uplyne 55 let.“ 

Když autor výstavy Dimitri Kirjakovský musel svůj domov v 50. letech opustit, bylo mu necelých šest. Zatímco on a jeho dva sourozenci doputovali přes Rumunsko do Polska, další tři sourozenci našli zázemí u nás a maminka se ocitla v Maďarsku. 

Dimitri Kirjakovský, autor výstavy: "Přes sedm let jsme o sobě nevěděli, potkali jsme se až díky Červenému kříži. Byl jsem nejmladší ze sourozenců, maminka mě měla ve čtyřiceti. Byla pro mě nejkrásnější na světě. Když jsem se s ní po letech setkal, stála přede mnou ztrhaná žena, na které se podepsalo vše, čím si prošla. Ale když mě objala, běžel mi mráz po zádech. Opět jsme k sobě našli cestu, rád jsem poslouchal její vyprávění. Právě díky mamince, jež se jmenovala Despa, jsem mohl svým dětem, vnoučatům i pravnoučatům předat spoustu informací."

Své prožitky i výpovědi a osudy dalších řeckých a makedonských dětí vtělil do výstavy Interitus Macedonum – Svědectví. Tento emocemi a příběhy nabitý projekt vytvořil společně s Gocem Georgim Durtanoskim, designerem makedonsko-německo-holandského původu, jako připomínku 75. výročí exodu občanů z Řecka. 

Dimitri Kirjakovský, autor výstavy: "Poprvé byla naše výstava, která je také poděkováním českým, slovenským a polským lidem za nezištnou pomoc, představena v červnu 2023 v souvislosti se Světovým dnem uprchlíků. Není o občanské válce v Řecku, ale o důsledcích tohoto nesmyslného konfliktu, který vyhnal z domovů více než 25 tisíc dětí a na dlouhá léta je odloučil od rodičů a sourozenců. Vypráví o nuceném útěku z domova, o vysilujících pochodech k hranicím, o bombardování, o zraněních těla i duše, o nekonečném přemísťování i začleňování se do společností v zemích, které se mnohým z nás staly novou vlastí. Dokumentuje tragédii dětství prchajícího před hrůzami občanské války. Víte, věřili jsme, že z 20. století, které bylo obdobím dvou světových válek a útěků před válečnými zvěrstvy, vstoupíme do století jednadvacátého, jež bude ve znamení klidu a míru. Ale znepokojeně sledujeme, že my, lidé, se nedokážeme poučit. I proto vznikla tato výstava. Jako výstraha, upozornění na nebezpečí opakování chyb." 

OP výstavu projevilo zájem muzeum v Gdaňsku i vyhnanecké muzeum v Berlíně. Právě do těchto dvou měst výstava poputuje poté, co bude 1. března ve Vítkově ukončena. 

V roce 2021 bylo v Berlíně otevřeno středisko nazvané Útěk, vyhnání, usmíření. Jde o tzv. vyhnanecké muzeum připomínající osudy lidí nucených opustit své domovy, a to jak za druhé světové války a po jejím ukončení, tak během masových odchodů obyvatelstva z bývalé Jugoslávie, migračních vln z roku 2015 a 2016 atp.

Nahlásit chybu


K tématu

Nenechte si ujít interaktivní výstavu, seznámíte se s obrazy i vynálezy Leonarda da Vinci

6. června 2023 12:48 | Havířov | Monika Danková

Obyvatelé Havířova a především rodiny s dětmi jsou zváni na zážitkovou interaktivní výstavu, která souvisí se životem slavného renesančního umělce Leonarda da Vinci.

Levhart cejlonský, sup bradatý, tajuplný daman. ZOO Ostrava vystavuje vzácná a ohrožená zvířata

30. května 2023 10:46 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Ostravská zoologická zahrada chová více než 6 tisíc zvířat. Mezi nimi i unikátní v evropském a dokonce i celosvětovém měřítku. 12 z nich můžete obdivovat na náměstí Ostrava-Jih.

Levhart cejlonský, sup bradatý, tajuplný daman. ZOO Ostrava vystavuje vzácná a ohrožená zvířata

30. května 2023 17:55 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Ostravská zoologická zahrada chová více než 6 tisíc zvířat. Mezi nimi i unikátní v evropském a dokonce i celosvětovém měřítku. 12 z nich můžete obdivovat na náměstí Ostrava-Jih.


Radnice v Havířově zvažuje udělat po rekonstrukci budovy z dětské skupiny školku

Rodiče, kteří dávají své malé děti do městské dětské skupiny v Havířově, jsou v nejistotě. Radnice bude muset na čas uzavřít budovu kvůli nutné rekonstrukci. Město zvažuje, že by po otevření už zařízení fungovalo jako mateřská škola.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Mláďata čápů přišla o jednoho z rodičů, z hnízda je musela odebrat záchranná stanice

Záchranná stanice Bartošovice musela odebrat z hnízda čtyři malé čápy. O ty se staral jen jeden z rodičů. Šance na přežití mláďat je vysoká a i pravděpodobnost, že si samice najde nového partnera a opět zahnízdí.

Studénka má tým mladých proškolených záchranářů

Zavázat rozbité koleno, ošetřit popáleninu a další základy první pomoci se v rodinném centru ve Studénce učily děti ve věku od pěti let. Proškolení této jednotky malých záchranářů trvalo téměř dvě hodiny.

Ostatky tří lidí vykopaných při rekonstrukci ve Frýdku-Místku mohou být z dob války

Kopali jámu pro retenční nádrže a objevili lidské kosti. Druhý den policisté potvrdili, že na místě byly ostatky minimálně tří lidí. Ty se nyní budou zkoumat. Rekonstrukci prostoru před Kulturním domem Frýdek tato událost nakonec nijak neomezila. Práce opět pokračují.

Farma Bezdínek otevřela nový skleník a energocentrum

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

MFK Havířov uspořádal pro děti velkou náborovou akci

Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že budou děti ze zábavného dopoledne nadšené a v září se už některé z nich zapojí do prvního turnaje.

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Trasa letošního Pochodu kolem Palkovic vedla na vrchol Čupek

Několik desítek lidí se vypravilo na trasu letošního Pohodu kolem Palkovic. Start byl tradičně u sportovní haly. Podle mapy pak účastníci procházeli trasu s několika soutěžními stanovišti.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

21. května 2024 16:20 | Celý MS kraj | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

VIDEO: Silniční kontrola skončila zadržením, Slovák nabídl policistům úplatek

20. května 2024 12:10 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z obvodního oddělení Vrbno pod Pradědem kontrolovali řidiče v obci Světlá Hora. Narazili při tom na řidiče, který neměl během jízdy zapnutý bezpečnostní pás. Na místě obdržel pokutu ve výši 1500 korun, sankci přijal a oznámil, že ji uhradí převodem z účtu. Z banální situace se ale vyklubalo podezření na trestný čin u jeho spolujezdce.

O expozici mapující osudy malých řeckých a makedonských utečenců má zájem i muzeum v Berlíně
Vydáno 4. února 2024 17:33, Celý MS kraj, Libor Běčák
Od čtvrtku 8. února bude v městské knihově ve Vítkově možné navštívit výstavu Interitus Macedonum – Svědectví, která připomíná osudy řeckých a makedonských dětí, jež v důsledku občanské války v Řecku musely opustit svou vlast. Jedním z nich byl také Dimitri Kirjakovský, autor výstavy, o kterou aktuálně projevila zájem muzea v Gdaňsku a Berlíně.

Zdroj: Archiv Dimitri Kirjakovského

Občanská válka, která v Řecku probíhala v letech 1946 až 1949, vedla k exodu řeckých obyvatel do Československa, Polska a jiných zemích tehdejšího východního bloku. Největší uprchlická vlna nastala v závěru válečného konfliktu, kdy od dubna 1948 do června 1950 přijelo do ČSR více než 12 tisíc řeckých občanů, z toho přes 4 500 dětí. 

Jakub Cihlář (BEZPP/Správná volba), starosta Vítkova: "V našem regionu našlo nejvíc řeckých a makedonských dětí zázemí v objektu současné léčebny pro dlouhodobě nemocné v Klokočově, který je dnes místní částí Vítkova. Je dobře, že výstava toto poměrně neznámé téma, jež je však nedílnou součástí historie Vítkova, Moravskoslezského kraje i celé republiky, mapuje. Přestože je všeobecně známo, že na severní Moravě žije poměrně dost potomků řeckých uprchlíků, málokdo si uvědomuje, proč tomu tak je. Neznáme dějinné souvislosti. Proto jsem rád, že se zmíněná etapa historie, o které se nikdy moc nemluvilo, otevírá, a to právě teď, kdy je toto téma vzhledem k dění na Ukrajině opravdu aktuální. Díky výstavě Interitus Macedonum – Svědectví máme šanci si uvědomit, že útěk před válkou není ničím, s čím bychom se už v minulosti nesetkali, a že znovu zažíváme situace, které se už kdysi dávno děly. Je přínosné moci si dát současné dění do historického kontextu. Proto tuto výstavu považuji za smysluplnou a vážím si toho, že ji ve Vítkově můžeme představit,. Opravdu symbolické je z mého pohledu to, že výstavu 23. února navštíví účastníci slavnostního udílení Ceny Jana Zajíce. Toto ocenění je uctěním památky vítkovského rodáka, studenta Jana Zajíce, jenž se nesmířil s totalitou, normalizací, okupací. Od jeho tragického úmrtí, jímž následoval Jana Palacha, letos 25. února uplyne 55 let.“ 

Když autor výstavy Dimitri Kirjakovský musel svůj domov v 50. letech opustit, bylo mu necelých šest. Zatímco on a jeho dva sourozenci doputovali přes Rumunsko do Polska, další tři sourozenci našli zázemí u nás a maminka se ocitla v Maďarsku. 

Dimitri Kirjakovský, autor výstavy: "Přes sedm let jsme o sobě nevěděli, potkali jsme se až díky Červenému kříži. Byl jsem nejmladší ze sourozenců, maminka mě měla ve čtyřiceti. Byla pro mě nejkrásnější na světě. Když jsem se s ní po letech setkal, stála přede mnou ztrhaná žena, na které se podepsalo vše, čím si prošla. Ale když mě objala, běžel mi mráz po zádech. Opět jsme k sobě našli cestu, rád jsem poslouchal její vyprávění. Právě díky mamince, jež se jmenovala Despa, jsem mohl svým dětem, vnoučatům i pravnoučatům předat spoustu informací."

Své prožitky i výpovědi a osudy dalších řeckých a makedonských dětí vtělil do výstavy Interitus Macedonum – Svědectví. Tento emocemi a příběhy nabitý projekt vytvořil společně s Gocem Georgim Durtanoskim, designerem makedonsko-německo-holandského původu, jako připomínku 75. výročí exodu občanů z Řecka. 

Dimitri Kirjakovský, autor výstavy: "Poprvé byla naše výstava, která je také poděkováním českým, slovenským a polským lidem za nezištnou pomoc, představena v červnu 2023 v souvislosti se Světovým dnem uprchlíků. Není o občanské válce v Řecku, ale o důsledcích tohoto nesmyslného konfliktu, který vyhnal z domovů více než 25 tisíc dětí a na dlouhá léta je odloučil od rodičů a sourozenců. Vypráví o nuceném útěku z domova, o vysilujících pochodech k hranicím, o bombardování, o zraněních těla i duše, o nekonečném přemísťování i začleňování se do společností v zemích, které se mnohým z nás staly novou vlastí. Dokumentuje tragédii dětství prchajícího před hrůzami občanské války. Víte, věřili jsme, že z 20. století, které bylo obdobím dvou světových válek a útěků před válečnými zvěrstvy, vstoupíme do století jednadvacátého, jež bude ve znamení klidu a míru. Ale znepokojeně sledujeme, že my, lidé, se nedokážeme poučit. I proto vznikla tato výstava. Jako výstraha, upozornění na nebezpečí opakování chyb." 

OP výstavu projevilo zájem muzeum v Gdaňsku i vyhnanecké muzeum v Berlíně. Právě do těchto dvou měst výstava poputuje poté, co bude 1. března ve Vítkově ukončena. 

V roce 2021 bylo v Berlíně otevřeno středisko nazvané Útěk, vyhnání, usmíření. Jde o tzv. vyhnanecké muzeum připomínající osudy lidí nucených opustit své domovy, a to jak za druhé světové války a po jejím ukončení, tak během masových odchodů obyvatelstva z bývalé Jugoslávie, migračních vln z roku 2015 a 2016 atp.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000041372/o-expozici-mapujici-osudy-malych-reckych-a-makedonskych-utecencu-ma-zajem-i-muzeum-v-berline